UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Zdrowe paznokcie to zdrowy organizm

Zdrowe paznokcie to zdrowy organizmPaznokcie często odzwierciedlają ogólny stan zdrowia. Przebarwienia, kruchość czy łamliwość mogą sygnalizować problemy zdrowotne: choroby nerek, wątroby, płuc czy serca, a nawet chroniczne odwodnienie organizmu i reumatyzm.

 

Istnieje wiele przyczyn złego stanu paznokci. Wygięcie płytek może być spowodowane kontaktem z detergentami i substancjami chemicznymi (takimi jak proszki, środki czystości, płyny do mycia naczyń czy zmywacze do paznokci). Szkodzi im także częste moczenie i suszenie rąk. Ale to nie wszystko.

Reklama
Reklama

 

Grzybice i zaburzenia hormonalne

Bardzo często nadmierna kruchość paznokci jest spowodowana zakażeniem grzybicą. Płytka paznokcia zmienia wówczas kolor, łamie się i boli. Problemy z paznokciami bywają też objawem innych poważnych dolegliwości, na przykład niedoczynności tarczycy, zaburzeń hormonalnych czy niedożywienia oraz niedoborów niektórych mikroelementów (żelaza, magnezu, cynku czy krzemu).

 

Zła pielęgnacja

Niekorzystne zmiany w strukturze paznokci często są spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, na przykład niepoprawnie wykonanym manikiurem (niewłaściwe wycinane skórek może spowodować między innymi pofałdowanie płytki paznokciowej) lub nieodpowiednio dobranymi preparatami do paznokci (zmywacz z acetonem). Nie należy też używać metalowych pilników. Zdzierają one paznokcie i nie zamykają płytki, co w konsekwencji powoduje ich rozdwajanie. Pamiętajmy więc, by paznokcie piłować w jedną stronę i zaokrąglać rogi.

 

Co robić?

W przypadku problemów z łamliwością paznokci należy wprowadzić do diety produkty pełnoziarniste, ryby, jaja, kasze, brązowy ryż i makaron. Powinnyśmy też wybierać produkty, które są cennym źródłem krzemu i cynku, a także witaminy A, C, E oraz witamin z grupy B.

Warto też stosować lakiery utwardzające płytkę. Na stan paznokci dobrze wpływa używanie balsamów i olejków z witaminami, wapniem, magnezem i ekstraktami roślinnymi, które wzmacniają i odżywiają paznokcie. Prace domowe, które wymagają używania detergentów, najlepiej wykonywać w rękawiczkach.

 

Wygląd paznokci a niektóre schorzenia

  • Pionowe bruzdy oznaczają niedobory wapnia i magnezu, a także chroniczne odwodnienie organizmu. Mogą też świadczyć o zaburzeniach rogowacenia zachodzących z wiekiem.
  • Wypukłe paznokcie powstają, gdy opuszek palca grubieje, a płytka się uwypukla. Dzieje się tak, gdy układ oddechowy lub układ krążenia nie funkcjonują prawidłowo.
  • Drobne zagłębienia są spowodowane zaburzeniami w tworzeniu się płytki paznokciowej. Mogą być też związane z rozwojem łuszczycy lub chorób reumatycznych.
  • Poziome bruzdy mogą być wynikiem urazów korzenia (macierzy) paznokcia, powstałych na przykład podczas manikiuru. Jeśli jest ich dużo, świadczy to o niedoborach cynku.
  • Białe plamki są najczęściej mikroskopijnymi pęcherzykami powietrza, które dostają się pod płytkę pod wpływem jakiegoś mechanicznego uszkodzenia (na przykład nożyczkami czy cążkami).
  • Brązowe lub czarne plamy najczęściej są następstwem złego przepływu krwi pod paznokciem. Jest to zwykle spowodowane uderzeniem lub uciskiem.
  • Żółte grube paznokcie bywają objawem przewlekłej choroby płuc, zaburzeń czynności tarczycy albo zakażenia grzybiczego.
  • Niebieski kolor sugeruje niedokrwistość lub zaburzenia krążenia.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA