W lipcowym numerze pisma poświęconemgo nawykom żywieniowym i dietetyce, „American Journal of Clinical Nutrition”, ukazał się materiał opisujący badanie, z którego wynika, że stołując się w domu, jemy zdrowiej niż na mieście. Autorami badań są Ji Lu z Akademii Rolniczej Nowej Szkocji, Catherine Huet i prof. Laurette Dubé z Uniwersytetu McGill.

 

Naukowcy rozmawiali ze 160 kobietami. Panie odpowiadały na pytania dotyczące ich stanu psychicznego przed posiłkami i po posiłkach. Ich odpowiedzi wyraźnie wskazują na to, że pewne czynniki psychologiczne mogą pomóc przezwyciężyć ludzką skłonność do wybierania potraw wysokotłuszczowych i zawierających dużo cukru.

– W trakcie ewolucji w świecie, w którym wciąż brakowało żywności, ludzie i zwierzęta zaprogramowani byli biologicznie na odczuwanie większej satysfakcji ze spożywania wysokokalorycznych posiłków – zauważają autorzy eksperymentu. Biorąc pod uwagę te wrodzone skłonności, sama wiedza o tym, że brokuły lepiej wpłyną na obwód talii niż frytki, bywa niewystarczająca podczas komponowania posiłków.

Reklama

 

Jednak wyniki badań sugerują, że przepisem na zdrową dietę mogą być pozytywne uczucia, które wywołuje przebywanie w znajomym nam środowisku, czyli własnym domu. Osoby, które są w dobrym humorze, starają się przygotować zdrowsze posiłki i odczuwają większą satysfakcję po ich spożyciu. Ten cykl pozytywnego warunkowania był bardziej wyraźny w domu, niż gdziekolwiek indziej.

Jedynym czynnikiem ograniczającym wyniki badania jest to, że każda ze 160 badanych kobiet nie miała problemów z nadwagą i wywodziła się z tej samej grupy społecznej. Dlatego badanie należałoby powtórzyć w grupach zróżnicowanych pod względem płci, pochodzenia, a także stanu zdrowia (otyłość).

Niemniej jednak wyniki badania przynoszą nowatorskie rozwiązania, które mogą pomóc zachęcać ludzi do zdrowego odżywiania się. Na razie naukowcy wskazują na pożyteczny wpływ takich czynników, jak komunikacja pomiędzy biesiadnikami, dekoracja wnętrz, muzyka, krajobraz, a nawet rodzaj sztućców, talerzy i sprzętu AGD, o których wiadomo, że wzbudzają pozytywne odczucia.

 

www.sciencedaily.com