Sińce i „worki” pod oczami, obrzęki na stopach utrudniające dopasowanie buta, łamiące się paznokcie i szare bez połysku włosy – takie m.in. sygnały wysyła na zewnątrz organizm, w którym może czaić się jakaś choroba.

 

Zawsze, jeśli zmiany utrzymują się dłużej, koniecznie trzeba zasięgnąć porady lekarza, zanim schorzenie na dobre rozpanoszy się w organizmie.

 

Nie lśnią jak kiedyś

Lśniące, gęste włosy i dodają uroku, i świadczą o dobrym stanie zdrowia. Czasami jednak – wydawałoby się że bez powodu – zaczynają wypadać, stają się matowe, łamią się i rozdwajają.

Jedną z przyczyn osłabienia włosów może być brak odpowiednich witamin i mikroelementów, spowodowany nieracjonalnym żywieniem albo błędnie dobraną dietą. Włosy potrzebują cynku, magnezu, żelaza, wapnia oraz witamin z grupy B. Bez nich stają się kruche, łamliwe, tracą połysk, wyraźnie dają sygnał, że chorują.

Przyczyną mogą być także nieodpowiednie kosmetyki czy słoneczne kąpiele, najczęściej jednak powody „leżą w środku”: włosy przetłuszczające się – sygnalizują zmiany hormonalne, suche – złą pracę gruczołów łojowych, a cienkie i słabo rosnące – niedobór żelaza i cynku.
Kondycję włosów osłabia też nerwica, silne stresy, urazy psychiczne, spadek poziomu estrogenów. Niedobór składników odżywczych, choroby – np. cukrzyca czy anemia mogą skutkować łysieniem.

Reklama

 

„Kwitnące” paznokcie

Niekiedy na paznokciach pojawiają się białe plamki, co potocznie nazywa się kwitnieniem paznokci. Przyczyną ich występowania może być brak witamin lub żelaza w organizmie, a także odkładanie się pewnych białek.

Złuszczanie się paznokci, odstawanie od brzegów, poprzeczne lub podłużne bruzdy mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne, a żółte i nienaturalnie grube paznokcie bywają objawem przewlekłej choroby płuc, zaburzeń czynności tarczycy albo zakażenia grzybiczego. Głębokie bruzdy mogą się pojawiać m.in. u ludzi starszych, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia układu krążenia, stany zapalne jelita cienkiego, trzustki, chorobę wieńcową, niektóre zaburzenia hormonalne, łuszczycę, liszaj płaski.

Sinawy kolor płytki sugeruje niedokrwistość lub zaburzenia krążenia, czerwone podłużne paski mogą sugerować reumatoidalne zapalenie stawów lub wysokie ciśnienie tętnicze krwi, a białe poprzeczne prążki pojawiają się w niedokrwistości, chorobie serca, ziarnicy złośliwej i niewydolności nerek. Przerost paznokci i żółte przebarwienie spotykamy w przebiegu cukrzycy.
Powodów, dla których wygląd i paznokci, i włosów, daleki jest od modelowego jest wiele. W ustaleniu konkretów pomoże lekarz dermatolog, który zleci odpowiednie badania.

 

Rzut oka na oko

Niedowidzenie o zmroku, pieczenie, „piasek” w oczach, nadmierne łzawienie, pogorszenie się ostrości widzenia, nadwrażliwość na światło mogą powstać na skutek niedoboru witaminy A lub B (zwłaszcza B2).

Często podpuchnięcie powiek może być spowodowane problemami z sercem, podwyższonym ciśnieniem krwi, nieprawidłową pracą nerek, wątroby, nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, a także alergią. Obrzęki pod oczami mogą sygnalizować choroby lub niewydolność nerek, nadczynność i niedoczynność tarczycy, zaburzenia krążenia i stany wyczerpania nerwowego.

Sine lub brązowe obwódki pod oczami są często efektem stresu i bezsenności, niewłaściwej diety, wyczerpania organizmu, braku żelaza i witamin, złego krążenia krwi w skórze w okolicach oczu.

Ciemno zabarwione kąciki oczu sugerują zaburzenia pracy trzustki, zaczerwieniona skóra między brwiami – nadmierne obciążenie wątroby, ciemne cienie pod oczami – nadprodukcję adrenaliny, zaczerwienione, lekko sine policzki – zaburzenia pracy oskrzeli i płuc.

Pokaż język

Podłużne pęknięcia na języku oznaczać mogą niedożywienie lub złe odżywianie. Poprzeczne pęknięcia wskazują na złą przemianę materii. Uczucie „palącego” języka spowodowane najczęściej bywa nieodpowiednią ilością soków trawiennych w żołądku. Żółtawy nalot wskazuje na problemy jelitowe. Białawy z kolei powstaje, gdy występuje nadprodukcja śluzu. Wyschnięte i popękane usta wskazują na problemy z żołądkiem.

 

Złe samopoczucie

Znużenie, osłabienie koncentracji i senność mogą być wynikiem niedoboru glukozy lub żelaza;

zły nastrój i depresja to skutek niedoboru witamin B1, B2, B6, C, a przede wszystkim witaminy A; apatia, utrata apetytu, zapalenie nerwów obwodowych sugeruje brak witamin z grupy B, zwłaszcza B1, osłabienie pamięci może być skutkiem zbyt małej ilości witaminy PP, a rozdrażnienie i senność – magnezu.

 

Za dużo płynu – obrzęki

Obrzęki mogą być pierwszym sygnałem poważnych chorób, np. serca czy nerek.

Obrzęki w niewydolności serca charakteryzują się symetrycznym występowaniem na stopach i podudziach.
Jeśli obrzękom w okolicach kostek nóg oraz na podudziach towarzyszy opuchlizna palców dłoni i okolic oczu, może to oznaczać złe funkcjonowanie układu moczowego, zwłaszcza nerek. Kłębuszkowe zapalenie nerek bywa powodem obrzęku całej twarzy.
W schorzeniach wątroby oprócz obrzęków podudzi charakterystyczne są też tzw. worki pod oczami, a także powiększający się brzuch. Przy niedoczynności tarczycy obrzmiewają nie tylko nogi, ale także twarz i szyja. Przy nadczynności tarczycy może się pojawić obrzęk (tzw. naciekowy) na powiekach i pod oczami. Przy niedoczynności tarczycy na powiekach i rękach pojawia się tzw. obrzęk śluzowaty, który stopniowo zajmuje policzki oraz nasadę nosa i wargi. Twarz wydaje się nalana.

Obrzęki w okolicach kostek, ból łydek przy dłuższym staniu i chodzeniu mogą świadczyć o skłonności do żylaków, czyli o zaburzeniu mikrokrążenia w obrębie żył i naczyń chłonnych.

 

Najwięcej dobrego dla swojego zdrowia możemy zrobić sami, odpowiednimi zachowaniami i stylem życia, zapobiegając chorobom albo przynajmniej wpływając na łagodniejszy ich przebieg. Profilaktyka to najskuteczniejsza, najtańsza i najlepsza forma dbałości o własne zdrowie! Profilaktyka to także codzienne obserwowanie swojego organizmu, zmian, jakie zachodzą w jego funkcjonowaniu. Oto sytuacje, które powinny nas zmusić do szybkiej wizyty u lekarza:

  • nietypowe krwawienie albo wydzielina z naturalnych otworów ciała lub brodawek piersiowych
  • guz albo zgrubienie w piersi lub innych miejscach na przykład na skórze, wardze lub języku
  • zmiana kształtu, wielkości lub koloru brodawek piersiowych
  • owrzodzenia lub rany, które nie goją się w krótkim czasie
  • przedłużające się zaburzenia w oddawaniu stolca lub moczu
  • przedłużające się zaburzenia w trawieniu (na przykład wzdęcia, odbijania, uczucie ciężkości w żołądku po spożyciu pokarmów lub trudności w połykaniu)
  • utrzymujące się tygodniami stany podgorączkowe
  • chrypka lub kaszel utrzymujące się bez wyraźnej przyczyny.

 

Diagnozę stawia lekarz

Zmiany te powinny nas zmobilizować do zgłoszenia się do lekarza, bowiem diagnozę może postawić tylko lekarz, który też zleci odpowiednie badania i pokieruje leczeniem.

 

Aleksandra Orłowska

 

*   *   *

 

W ciąży

Kobiety przed menstruacją i podczas ciąży często uskarżają się na obrzęki, zwłaszcza nóg. Przyczyną są wahania poziomu hormonów, co zatrzymuje wodę w tkankach. Jeśli takim obrzękom nie towarzyszą inne objawy, nie ma powodu do niepokoju. Ważny jest natomiast systematyczny pomiar krwi.

 

Zakrzepica

Regularne puchnięcie jednej nogi może świadczyć o zakrzepicy żył. Często towarzyszy temu ból, nasilający się podczas siedzenia. Dodatkowym objawem jest zasinienie lub zaczerwienienie skóry i ból przy dotykaniu opuchniętego miejsca. Pod kolanem można wyczuć twarde żyły. By sprawdzić, czy rozwija się zapalenie żył, wystarczy zmierzyć centymetrem krawieckim obwód ud (20 cm nad kolanem) i łydki (10 cm pod kolanem). Za nieprawidłową uważa się różnicę obwodów ud przekraczającą 2 cm, a łydek – 2,5 cm.

 

Złe krążenie

Aby się przekonać, czy nogi są spuchnięte z powodu niewydolności układu krążenia, trzeba ucisnąć palcem spuchnięte miejsce. Jeżeli pozostanie odciśnięty niewielki dołek, ale ciało jest miękkie – diagnoza jest prawdopodobna. W miarę postępu choroby przy dotykaniu odczuwa się wyraźną twardość, skóra nabiera sinawego koloru, a obrzęki po nocy nie ustępują.

 

Kiedy „puchnie”, „puchną”...

  • twarz – może to świadczyć o niewydolności nerek, kłębuszkowym zapaleniu nerek, niedoczynności i nadczynności tarczycy,
  • brzuch – zapalenie osierdzia lub marskość wątroby, poważne niedożywienie,
  • gardło i tarczyca – początek rozwoju wola tarczycowego,
  • ręce – choroby serca, niedrożność żył w obrębie szyi, utrudniony odpływ chłonki (zatkanie naczyń limfatycznych),
  • dłonie – zaburzenia krążenia, choroby reumatyczne (przy obrzęku palców), dna moczanowa,
  • nadgarstek – zespół cieśni nadgarstka (choroba komputerowców),
  • łokcie – zapalenie i zwyrodnienie stawów,
  • kolana – zwyrodnienia i przeciążenia wynikające m.in. z otyłości,
  • łydki – niewydolność serca, zakrzepica żylna, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy,
  • kostki – niewydolność krążenia, niewydolność nerek,
  • stopy – niewydolność krążenia, procesy zwyrodnieniowe stawów, dna moczanowa (opuchnięty paluch). Niekiedy niesymetryczny obrzęk jednej stopy czy podudzia może być pierwszym sygnałem toczącego się w jamie brzusznej czy płucu procesu nowotworowego.