Owoce żurawiny od setek lat są cenione jako naturalny środek zaradczy na zakażenia układu moczowego i rożnego rodzaju stany zapalne. Ostatnie badania wykazały także, że substancje w nich zawarte dobrze wpływają na układ pokarmowy i działają przeciwstarzeniowo. Są pomocne dla osób cierpiących na wrzody żołądka, stany zawałowe, a nawet opryszczkę. Żurawiny nie powinni jednak spożywać chorzy na osteoporozę i kamicę nerkową.

 

Paczka suszonych żurawin to nie tylko zdrowe „co nieco”, lecz także potężna porcja witamin, korzystna zwłaszcza w okresie zimowym. Co ważne – żurawina jest mało kaloryczna. Mogą więc po nią sięgać także osoby dbające o linię.

Najlepsza jest świeża żurawina, jednak u nas trudno ją kupić. Łatwo zaś o żurawinę suszoną, soki i dżemy z żurawiny oraz preparaty farmaceutyczne zawierające koncentrat z suszu.

Kilka lat temu Amerykanie opublikowali raport, z którego wynika, że żurawina zawiera więcej przeciwutleniaczy niż kilkanaście innych owoców, które dotąd były uważane za nieocenione źródło antyoksydantów, odgrywających ważną rolę w zapobieganiu chorobom serca i niektórym nowotworom oraz we wspomaganiu ich leczenia.

Reklama

 

Pomocna w leczeniu

Żurawina działa bakteriobójczo, przeciwwirusowo, przeciwmiażdżycowo i przeciwzapalnie. Wzmacnia i uodparnia organizm. Wspomaga mózg. Ujędrnia i odmładza skórę. Dzięki swoim właściwościom znalazła zastosowanie w leczeniu zapalenia dróg moczowych, chorób nerek i pęcherza moczowego, a także anginy i chronicznego zapalenia migdałków. Sok z jej owoców jest polecany przy reumatyzmie, nieżycie trzustki i zatruciach pokarmowych oraz w profilaktyce chorób wieńcowych.

Wykazano też, że owoce żurawiny zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej, obniżają stężenie cholesterolu LDL (złego), a podwyższają stężenie HDL (dobrego) oraz zwalczają wirusa (typu HSV-2) przyczyniającego się do powstania opryszczki narządów płciowych.

 

Przeciwwskazania

Mimo swoich dobroczynnych właściwości, żurawina nie jest niestety dla każdego. Powinny jej unikać:

  • osoby z kamica nerkową – żurawina zawiera bowiem szczawiany. Gdy występują one w zbyt dużej koncentracji, mogą się krystalizować
  • osoby z osteoporozą – szczawiany utrudniają wchłanianie jelitowe wapnia
  • osoby przyjmujące leki zawierające warfarynę (lek przeciwzakrzepowy) – substancje zawarte w żurawinie utrudniają usuwanie warfaryny z organizmu. W efekcie jej działanie się nasila, co może powodować wystąpienie krwotoków.