UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo
 • Dyspepsja, czyli niestrawność

  " Oprócz zmian w sposobie odżywiania pacjent powinien przyjmować leki hamujące wydzielanie kwasu solnego"
  ???
  Przy niestrawności, kiedy ewidentnie brak ...
  Sal

Kolonoskopia – profilaktyka raka jelita grubego

Kolonoskopia – profilaktyka raka jelita grubegoSama nazwa tego badania u wielu pacjentów budzi grozę. Kolonoskopia źle się kojarzy, jednak jest to najlepsza metoda profilaktyki raka jelita grubego i odbytnicy. To niezbyt przyjemne badanie jest zlecane wtedy, gdy pojawiają się krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, niewyjaśniona biegunka, podejrzewa się podejrzewa raka, zapalenie jelit, zaburzenie wchłaniania.

 
Na czym to polega?

Kolonoskopia to badanie końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Do jelita grubego (przez odbyt) lekarz wprowadza giętki przyrząd o długości 130–200 cm, zwany kolonoskopem, na którego końcu znajduje się kamera. Obraz jest przesyłany do monitora, na którym badający widzi dokładnie ewentualne zmiany chorobowe. Może je także od razu usuwać lub niszczyć (polipektomia – usunięcie polipa), a także pobierać próbki do badania histopatologicznego (jest to badanie pod mikroskopem materiału pobranego od pacjenta).

W czasie kolonoskopii lekarz ogląda wnętrze jelita grubego od jego najniższej części (odbytnicy) aż do końcowego odcinka jelita cienkiego.

 

Przygotowanie do badania

Około trzy doby przed badaniem pacjent powinien przejść na płynną dietę – spożywać tylko wodę, soki, bulion, galaretkę i kisiel. Dzień przed badaniem należy wziąć Fortrans – środek przeczyszczający. Niektóre przychodnie zalecają lewatywę na kilka godzin przed badaniem, jednak sposób postępowania zależy od lekarza – umawiając się na wizytę, należy więc dokładnie wypytać się o szczegóły, zwłaszcza że w niektórych schorzeniach (takich jak colitis ulcerosa – wrzodziejące zapalenie jelita grubego, niedrożność jelit, zaawansowany nowotwór złośliwy jelita, a także choroby serca i nadciśnienie) lewatywa jest niewskazana. Po przyjęciu środków przeczyszczających należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, aby nie doszło do odwodnienia organizmu.

Reklama
Reklama

 

W przychodni

Na kolonoskopię, czyli badanie całego jelita, składa się kilka badań. Są to:

 • anoskopia – badanie odbytu i końca odbytnicy

 • rektoskopia – badanie odbytnicy

 • sigmoidoskopia – badanie ostatnich 60–80 cm jelita (odbytnicy, esicy, zstępnicy)

Badania są wykonywane ze znieczuleniem ogólnym, miejscowym lub po podaniu środków przeciwbólowych. Trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W trakcie zabiegu pacjent – rozebrany od pasa w dół – leży na lewym boku, a badający wsuwa do odbytnicy zwilżoną żelem końcówkę kolonoskopu i przesuwa ją wzdłuż jelita grubego. Jego ruchy są kontrolowane poprzez wziernik. Po zakończonym badaniu pacjent jest czasami proszony o pozostanie około 2 godzin w pokoju obserwacyjnym lub na szpitalnym oddziale – wszystko zależy od wieku badanego i od tego, jaką formę znieczulenia wybrał lekarz.

 

Uprzedź lekarza!

Przed badaniem powiadom lekarza o:

 • nadciśnieniu tętniczym

 • uczuleniu na leki

 • skłonności do krwawień

 • uczuleniu na środki znieczulające

 • ciąży

 • jaskrze

 • przyjmowaniu leków obniżających krzepliwość krwi

 

Zalety badania

Dzięki kolonoskopii badana jest dokładnie ta ściana jelita, na której rozwija się rak jelita grubego i odbytnicy. Najczęściej pierwsze alarmujące zmiany to polipy, które mogą, ale nie muszą przekształcić się w raka. W czasie badania można je usunąć kolonoskopem – to jedyna metoda badania diagnostycznego, która to umożliwia. Można także pobrać próbki do badania.

 

Zobacz również:


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA