ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Kobiecego w Nara zaobserwowali zaskakujące zjawisko. Ślimak z gatunku Elysia cf. marginata odłączył swą głowę od reszty ciała, po czym w ciągu kilku tygodni w całości odbudował swój korpus.

 

Większość przypadków regeneracji ciała u zwierząt ma miejsce wtedy, kiedy po ich utracie odbudowywane są odnóża lub ogony. Jednak ślimaki, o których mowa, tworzą ciała z samych głów, które oddzieliły się od reszty organizmu. Nie bez znaczenia zdaje się być fakt, że głowa Elysia cf. marginata pochłania chloroplasty ze zjadanych glonów, dzięki czemu jest w stanie zapewnić sobie energię z fotosyntezy i przetrwać bez reszty ciała przez dłuższy czas.

Dlaczego jednak zwierzęta te w ogóle dokonują tak spektakularnej dekapitacji?

Jedna z teorii głosi, że chodzi o to, by jednym cięciem usunąć pasożyty, które zaatakowały ich stare ciała.

Dokładny sposób, w jaki regenerują się ślimaki, nie jest jeszcze znany. Naukowcy podejrzewają, że najważniejszą rolę w tym procesie odgrywają komórki macierzyste, ulegające przekształceniu w dowolny typ komórek.

Badania nad regeneracją ciał tego gatunku ślimaka będą kontynuowane, bo podobny mechanizm – być może – w dalekiej przyszłości będzie można wykorzystać u człowieka, by odnawiać jego zniszczone narządy.

Źródło: Current Biology

Żyj Długo