Z upływem lat włosy ulegają procesowi starzenia. Stają się cieńsze, tracą gęstość i objętość, a przede wszystkim barwę. Dlaczego tak się dzieje?

 

Zazwyczaj proces ten rozpoczyna się między 30. a 40. rokiem życia. Są jednak osoby, które zaczynają siwieć już w szkole średniej, podczas gdy inne jeszcze po 50. urodzinach cieszą się naturalną barwą włosów. Od czego to zależy?

 

Srebrzyste geny

Naukowcy z University College London zidentyfikowali gen odpowiedzialny za siwienie. Odkrycie to może być przełomem w walce z pierwszymi oznakami starzenia, do których należy zmiana barwy włosów. Ponad 6 tysięcy osób wzięło udział w badaniu polegającym między innymi na analizie genetycznej, dzięki czemu uczeni zyskali pewność, iż geny odgrywają istotną rolę w procesie siwienia, a także decydują o kształcie oraz gęstości włosa. Wpływa na to kilka genów, zwłaszcza jeden o nazwie IRF4, który pełni najważniejszą funkcję przy zmianie koloru oraz siwieniu. Dzięki temu odkryciu naukowcy są coraz bliżej nie tylko ustalenia przyczyny powstawania siwizny, ale również opracowania metod hamujących jej pojawianie się.

Reklama

 

Poziom kolagenu

Kolagen jest jednym z najważniejszych białek w ludzkim organizmie i choć nie jest przez nas doceniany za młodu, to wraz z wiekiem jego ubytek daje o sobie znać. Siwienie oraz utrata jędrności skóry to pierwsze z widocznych następstw niedoboru kolagenu. W naszym organizmie jest on odpowiedzialny między innymi za zdolność do odbudowy zasobów białka, z którego zbudowane są włosy. Jego ubytek powoduje spadek tempa wzrostu, spowolnienie podziału komórek oraz utratę elastyczności, kruchość, łamliwość i suchość włosów.

 

Hormony

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie na przestrzeni lat mają również istotny wpływ na jakość i barwę włosa. Osoby o niskim poziomie progesteronu, estrogenu lub testosteronu szybciej siwieją. Jeżeli więc zauważymy przedwczesne oznaki siwizny, warto udać się do endokrynologa, by przebadać poziom hormonów w naszym organizmie.

 

Wolne rodniki

Wolne rodniki uszkadzają błony komórkowe oraz zaburzają funkcjonowanie komórek, a ich nadmierna produkcja przyczynia się do niszczenia zdrowych tkanek. Wolne rodniki osłabiają odporność organizmu oraz przyspieszają proces starzenia się skóry i włosów. W walce z nimi pomagają antyoksydanty.

 

Styl życia

Niemałe znaczenie w procesie starzenia się włosów odgrywa również sposób naszego życia: dieta, stres, środowisko, promienie UV, a także częste zabiegi fryzjerskie, takie jak farbowanie czy trwałe ondulacje, mocno ingerujące w strukturę włosa.

 

Zapobieganie procesom starzenia

Istnieje wiele sposobów, które pomogą przeciwdziałać wczesnemu starzeniu się włosów. Odpowiednia dieta, zdrowy styl życia oraz mniej stresu ułatwią nam to zadanie. Sięgajmy też po produkty bogate w witaminę B5, na przykład orzechy laskowe, jajka, olej słonecznikowy, soję, banany czy chleb pełnoziarnisty. Kosmetyki, które stosujemy do pielęgnacji włosów, powinny zawierać substancje odżywcze, olejki, wyciągi z ziół oraz filtry chroniące przed działaniem promieni słonecznych.

Żyj Długo