Na świecie żyje 580 milionów ludzi w wieku powyżej 60 lat. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia do 2020 roku osób w tym wieku będzie już miliard.

 

Badania dotyczące szans na długie życie, prowadzone w Kalifornii przez naukowców z uniwersytetu w Los Angeles, obejmowały 6920 osób młodych oraz w starszym wieku.
Wyniki wykazały, że większe szanse „życiowe” ma grupa osób, która nigdy nie paliła papierosów, alkoholu używała z umiarem, była aktywna fizycznie, utrzymywała właściwą wagę oraz przestrzegała 7-, 8-godzinnego snu.

 

Badacze są zdania, że taki tryb życia jest ważny również dla osób po siedemdziesiątce, gdyż poprawia ich samopoczucie i w pewnym stopniu uniezależnia.

Niestety, na razie nauce nie jest znany „gen długowieczności”. Potwierdza się jednak brak u osób długowiecznych szkodliwych genów, które zwiększają niebezpieczeństwo różnych zachorowań i skracają życie. Ale nawet i wtedy profilaktyka pozwala żyć znacznie zdrowiej i dłużej.

 

Dlaczego panie żyją dłużej?

Prawie w każdym kraju rozwiniętym kobiety żyją dłużej od mężczyzn: we Francji i USA o 8 lat, w Finlandii o 9 lat, w byłym ZSRR o lat 10. Na świecie różnica ta wynosi średnio 3,5 roku. Naukowiec rosyjski W. Godakjan w związku z tym postawił swego czasu bardzo interesującą hipotezę. Jego zdaniem wynika to z odmiennych zadań, jakie przyroda postawiła przed osobnikami obu płci.

Na podstawie obserwacji wyciągnął wniosek, iż różna długość życia mężczyzn i kobiet jest skutkiem lepszej umiejętności przystosowania się do nowych warunków życia płci żeńskiej. Ekspansywna postawa mężczyzn i związane z nią narażenie na liczne stresy niewątpliwie często okupowana bywa utratą zdrowia. Potwierdzają to obserwacje dotyczące prawdziwej „epidemii” chorób układu krążenia i serca.

Reklama

 

Średnio 120 lat?

Już dwieście lat temu przyrodnicy zaobserwowali, że zwierzęta ssące żyją przeciętnie 6–7 razy dłużej, niż trwa okres ich rozwoju do pełnej dojrzałości. Gdyby to prawo zastosować do człowieka, który przecież również jest ssakiem, to powinien on żyć średnio 120–130 lat. To zaś, że żyjemy krócej, jest w głównej mierze efektem naszych zaniedbań dotyczących zdrowotnej profilaktyki.

 

Gwarancja sędziwego wieku

Wybitny współczesny biolog, laureat Nagrody Nobla Frank MacWarlane Burnet stwierdził, że zadowolenie z pracy jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na długowieczność. Wykazał, że najmniejszą śmiertelność notuje się wśród znanych uczonych amerykańskich. Sukcesy życiowe bardziej wpływają na długowieczność niż uprawianie sportów, niepalenie, zachowanie szczupłej sylwetki czy długie życie rodziców. Prawie wszyscy sędziwi wiekiem wyróżniali się aktywnym kontaktem z otoczeniem.

 

Biblijne przykazanie

Rozważając problem długowieczności, warto też sięgnąć do Biblii. W tej chrześcijańskiej księdze mądrości znaleźć można następujące rady: „Bojaźń Pańska zadawala serca, daje wesele, radość i długie życie; koroną mądrości bojaźń Pańska dająca pokój i czerstwe zdrowie; korzeń mądrości to bać się Pana, a gałęzie jej długie życie”. Ta mądrość została sprawdzona przez pokolenia, warto więc na pewno ją docenić.

 

Kilka dobrych rad

Z jedzenia należy korzystać w sposób umiarkowany. Z diety powinno wykluczyć się tłuszcze zwierzęce i wprowadzić dużo jarzyn surowych i gotowanych, kasze, ciemne pieczywo, mleko, gotowane ryby i chude mięso. Czasami także, gdy ktoś zauważy u siebie jakieś zbędne kilogramy, dobrze jest zapomnieć na 24 godziny, że jedzenie w ogóle istnieje.

Pozostałe zalecenia to: nie przegrzewać organizmu, jeść witaminy, uprawiać gimnastykę, mieć hobby, a przede wszystkim... unikać stresów.

Reklama

 

Sposób życia

Sięgając zaś do historii, także tej zamierzchłej, we wszystkich prawie świętych i filozoficznych księgach znaleźć można myśli mędrców, którzy uważali długowieczne życie za jeden z podstawowych elementów ludzkiego szczęścia. Szukali zawsze dróg, by ten cel osiągnąć.

Pomijając jednoczesne poszukiwania cudownych eliksirów życia, nadzwyczajnych środków odmładzających, ogromną uwagę zwracano na sposób życia. Niezwykle istotny był więc dobór pokarmów, czyli to, co współcześnie określamy dietą lub kuchnią. Ale to już zupełnie odrębny temat.

 

Zbigniew Przybylak