Jak podaje American Society of Clinical Oncology, w USA co roku diagnozuje się u mężczyzn 2,6 tys. przypadków złośliwego nowotworu sutka, z czego ponad 500 kończy się zgonem. Przy tym samym stadium wykrytej choroby śmiertelność w przypadku obu płci jest podobna, jednak u mężczyzn nowotwór ten rozpoznaje się zwykle później niż u kobiet.

 

Jeśli chodzi o objawy, to może pojawić się grudka lub zgrubienie w okolicach piersi, zmiany na skórze, takie jak wgłębienia, zmiana koloru czy jej łuszczenie się. Symptomy mogą dotyczyć też samej brodawki – może dojść do zaczerwienienia, łuszczenia, powstawania wydzieliny lub brodawka staje się wklęsła.

Leczenie zwykle obejmuje zabieg chirurgiczny o zasięgu zależnym od stopnia zaawansowania choroby. Można tez zastosować chemio-, radio- i hormonoterapię.

Częściej chorują starsi mężczyźni, zwykle po 60. roku życia. Ryzyko podnosi też ekspozycja na estrogen, np. w wyniku niektórych terapii, choćby przy leczeniu raka prostaty. Dodatkowy wzrost prawdopodobieństwa zachorowania powodują też inne schorzenia, np. zwłóknienie wątroby czy otyłość. Znaczenie mają również czynniki genetyczne.

Źródło: TOK FM

Żyj Długo