W lipcu i sierpniu zakwitają w ogrodach pomarańczowe nagietki. W medycynie domowej i naturalnej ten kwiat bardzo się ceni za wiele właściwości leczniczych. Pozyskuje się albo same płatki albo całe koszyczki kwiatowe. Rzadziej ścina i suszy się również ziele, zawsze w początkowej fazie kwitnienia. Wszystkie surowce mają podobne zastosowanie.

 

 

 


Leczą płatki pomarańczowe

Pamiętać warto, że do celów leczniczych używa się w zasadzie wyłącznie kwiatów o płatkach pomarańczowych, żółte uznaje się za znacznie mniej wartościowe. Nagietek kwitnie bardzo długo, więc pozyskiwanie ziół nie ogranicza się tylko do tygodnia, dwóch, jak to bywa u wielu innych roślin. Dzięki temu latem można łatwo sobie przygotować różne podręczne leki ze świeżych płatków. Są one zawsze najwartościowsze. Nagietek daje się łatwo uprawiać w ogródkach. Dobrze rozsiewa się też samoistnie. Jesienią można zebrać własne nasiona i potem wysiać je wiosną. Na pewno wyrosną.

 

Uzdrawiające herbatki

Najprostszym specyfikiem znanym z dawien dawna medycynie ludowej są napary, herbatki. Można je w zasadzie bez obaw popijać przez dłuższy czas, najczęściej dwa, trzy razy dziennie po pół szklanki, biorąc jedną łyżkę płatków (koszyczków lub ziół) na szklankę wrzątku. Po zalaniu ziółka odstawia się na pewien czas do naciągnięcia (z reguły około 5–10 minut). Można również herbatki przygotowywać w nieco innej proporcji. Zalać kopiastą łyżeczkę ziół szklanką wrzątku. Pijać w ciągu dnia szklankę lub dwie takiej herbatki.

 

Aromatyczne napary ze świeżych koszyczków

Bardzo aromatyczne są również napary ze świeżych koszyczków. Wystarczy zerwać trzy do pięciu świeżo rozwiniętych kwiatów (te mają zawsze największą moc) i zalać wrzątkiem. Odstawić na kilka minut i pijać w podobnych proporcjach jak podano wyżej.

 

Na wzmocnienie, wątrobę i krążenie

Tak przygotowane napary działają oczyszczająco, ogólnie wzmacniająco. Poza tym wspomagają wątrobę, poleca się je nawet przy żółtaczkach. Dobroczynnie działają w przypadkach osłabienia. Zaleca się je osobom powracającym do zdrowia po przebytych ciężkich chorobach, m.in. nowotworach. Herbatki pobudzają krążenie, przyśpieszają gojenie ran. Dobroczynnie działają przy nieżytach przewodu pokarmowego, schorzeniach dróg oddechowych, dolegliwościach dróg żółciowych, skurczach i wrzodach żołądka, zapaleniu jelita grubego, obrzękach, krwiomoczu, chorobach wirusowych i bakteryjnych.

Reklama
Kuracje ziołowe
Zaparcia   Wątroba  Trzustka

 

Ludowe leki z płatków na dolegliwości kobiece i owrzodzenia

Medycyna ludowa Podbeskidzia stosowała napary z 1 łyżki płatków zalanych szklanką wrzątku (pozostawić 10 minut do naciągnięcia) do celów wewnętrznych (dwa razy dziennie po pół szklanki między posiłkami) jako lek napotny, moczopędny, pomocny w owrzodzeniach jelit oraz w dolegliwościach kobiecych, m.in. w zakłóceniach regularności miesiączki.

 

Płukanki na zapalenia, czerwone oczy i bóle zębów

Herbatki z ziela stosowano także powszechnie do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych, bólach zębów, oraz do płukania bolących i zaczerwienionych oczu. Przygotowanie naparów do płukań podobne jak herbatek do picia.

 

Okłady i kompresy na obrzęki, rany

Okłady zalecano również przy innych dolegliwościach oczu. Zewnętrznie stosowano kompresy, przymoczki, okłady na liszaje i obrzęki gruczołów. Napary pomocne bywają w różnych dolegliwościach skóry, przyśpieszają gojenie się ran, łagodzą skutki oparzeń słonecznych. Herbatkami warto przemywać rany – zadrapania, także te zastarzałe grożące infekcją, ropiejące. Skuteczne okazują się w dolegliwościach kobiecych (podmywania oraz irygacje) oraz w likwidowaniu schorzeń dróg oddechowych (płukania).

 

Odwar do przemywań i kompresów, przy zapaleniach powiek, ukąszeniach

Do przemywań w stanach zapalnych powiek i jęczmieniu, dolegliwościach kobiecych doskonały jest również odwar. 3–4 łyżki płatków zalać wrzątkiem i podgrzewać na małym ogniu pod przykryciem, nie dopuszczając do wrzenia, przez 10 minut. Odwarem można również przemywać rany, stłuczenia, odmrożenia niższego stopnia, oparzenia (także słoneczne), spękania skóry, owrzodzenia żylakowe.

 

Nalewka na dolegliwości kobiece

Znany zielarz Witold Poprzęcki przy wielu chorobach kobiecych, m.in. skąpej menstruacji, w celu pobudzenia krwawień miesięcznych, w zapaleniu przydatków i krwawieniach macicznych poleca częste picie, co 3 godziny, niewielkich ilości naparów z kwiatu nagietka. Poza tym radzi też w wymienionych dolegliwościach zamiennie stosować nalewkę z nagietka. W medycynie ludowej znana był następująca receptura: jedną część płatków zalać dziesięcioma częściami spirytusu. Odstawić na 14 dni w miejsce cieniste. Zażywać 2 razy dziennie po 20 kropli.

 

Nalewka na okłady i kompresy

Nalewkę rozcieńczoną wodą można stosować do kompresów i przemywań ran, krwawych wybroczyn, ukąszeń owadów, odleżyn, guzów, narośli, naciągniętych mięśni.

 

Wino nagietkowe na wzmocnienie

Sławni ojcowie z zakonu Bonifratrów jako środek wzmacniający polecali wino nagietkowe. 40 g świeżych płatków zalać butelką wina gronowego. Odstawić na dwa tygodnie. Przecedzić. Dodać 30 g soku z dziurawca. Pić 2–4 razy dziennie po kieliszku godzinę przed jedzeniem.

 

Nagietkowe maści na schorzenia skóry

Przy wszelkiego rodzaju wypryskach na twarzy oraz do leczenia wielu innych schorzeń skórnych, stanów zapalnych skóry bardzo często stosowano na Podbeskidziu maść nagietkową. Sporządzano ją bardzo prosto, używając świeżego masła (najlepiej od krów pasących się wolno na pastwiskach, bo wtedy masło jest wartościowsze – oczywiście ta rada jest już mego autorstwa i wynika ze współczesnych zaleceń medycyny naturalnej) oraz kwiatów nagietka. Masło rozpuszcza się w garnku emaliowanym, ustawionym na małym ogniu. Należy dodać dwie garście pomarańczowych płatków na kostkę masła i smażyć tak długo, aż maść będzie można przetrzeć przez drobne sitko. Następnie zlać wszystko do słoików i przechowywać w chłodnym, ciemnym, suchym miejscu, także lodówce. Sporządzano też podobne maści, smażąc kwiaty nagietka na słodkiej śmietance.

 

Miodek na kaszel

Z płatków nagietka, masła i cukru przygotowuje się także miodki na kaszel. Wykonuje się je podobnie jak maści, tylko po pewnym czasie w trakcie smażenia trzeba dodać cukier, ewentualnie miód. Miodki były lekiem głównie przeznaczonym dla dzieci.

 

Zbigniew Przybylak