ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Czy zła jakość snu jest przyczyną, czy skutkiem demencji? Specjaliści coraz częściej przychylają się do poglądu, że mamy do czynienia z jednym i drugim.

 

Badania prowadzone na zdrowych starszych osobach pokazują, że ludzie z nieciągłym, mocno rozdrobnionym snem są bardziej narażeni na chorobę Alzheimera niż ci, którzy śpią spokojnie.

Występowanie złogów toksycznego białka znanego jako beta-amyloid, które gromadzą się w płatach czołowych mózgów osób z alzheimerem, jest bardziej prawdopodobne u pacjentów z zaburzeniami snu. Silnie zakłócony sen w podeszłym wieku może być sygnałem ostrzegawczym pozwalającym na wcześniejsze zdiagnozowanie demencji ijej leczenie z lepszymi rezultatami.

Źródło: National Geographic

Żyj Długo