Cieszymy się, bo mamy doskonały, jak to się mówi – sokoli wzrok. Aż nagle stwierdzamy, że widzimy gorzej – niewyraźnie, nieostro. Okazuje się, że potrzebujemy okularów: do czytania, oglądania telewizji lub do stałego noszenia. Cóż, nasze oczy nie są już tak sprawne, jak dawniej, bo jesteśmy starsi, a wzrok zmienia się wraz z wiekiem – tłumaczymy sobie. Częściej jednak sami szkodzimy własnym oczom, zaniedbując elementarne zasady higieny wzroku. Jego osłabienie, zmiana jakości widzenia to w pierwszym rzędzie konsekwencja naszej bezmyślności i niefrasobliwości. A także braku świadomości największych zagrożeń, jakie dla oczu stanowią nawet zwykłe, codzienne zachowania.

 

Warto zdawać sobie z tego sprawę i unikać podstawowych błędów, które powtarzane i utrwalone przeradzają się w zgubne dla oczu nawyki. Szanujmy wzrok i dbajmy o oczy, by służyły nam dobrze i długo. Kilka poniższych propozycji – to dla nich naprawdę duża szansa.

 

1. Przy komputerze – umiar i rozsądek

Zadbajmy o to, by praca przy monitorze (ale także oglądanie telewizji!!!) odbywała się w oświetlonym pomieszczeniu, a na ekran nie padało światło słoneczne. Sprawdźmy też, jaka jest odległość oczu od monitora. Optymalna – to 50–70 cm. Podczas pracy przy komputerze co pewien czas zamykajmy oczy na 5 sekund. To pomoże je lepiej nawilżyć. Co około 10 minut warto oderwać wzrok od monitora i przenieść go na odległe przedmioty, by złagodzić napięcie akomodacyjne. Oczom dobrze też zrobi 5–10-minutowa przerwa, np. na spacer, raz na godzinę.

 

2. Bez dymku z papierosa

Palenie papierosów to, jak wiemy, nałóg ze wszech miar szkodliwy. Palacze są czterokrotnie bardziej narażeni na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej oka (AMD) niż osoby niepalące. Co więcej – oczom szkodzi także palenie bierne, czyli długotrwałe przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Dym tytoniowy to jeden z bardziej niebezpiecznych dla oczu czynników środowiskowych. Groźne mogą też być inne zanieczyszczenia: smog i pył w powietrzu, chlor i sól w wodzie, środki chemiczne w kosmetykach, szamponach czy płynach do kąpieli. Uwaga: oczy nie lubią pomieszczeń nazbyt suchych i klimatyzowanych, bo to podrażnia spojówki. Prowadzi też do objawów tzw. suchego oka.

Reklama
Reklama

Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie

damskie :: męskie
dziecięce :: z przesłonami

 

3. Światło najlepiej naturalne

Półmrok bywa nastrojowy, to prawda. Domowe oraz biurowe pomieszczenia powinny być jednak odpowiednio oświetlone. Idealne jest światło naturalne, którego, niestety, w naszej strefie klimatycznej, pod dostatkiem mamy jedynie latem. Z konieczności korzystamy więc ze światła sztucznego. Nie może ono być ani za ostre, zbyt intensywne, ani za słabe. W miejscach, gdzie czytamy czy pracujemy, warto ustawić dodatkowy punkt świetlny – lampę stojącą, kinkiet, lampkę na biurko.

 

4. Okulary nie od parady

Nie eksperymentuj ze wzrokiem. Jeśli zauważasz, że Twoje oczy działają mniej sprawnie, że źle widzisz z bliska lub nie sięgasz wzrokiem tak daleko, jak dawniej – zgłoś się do okulisty. Nie pożyczaj okularów od znajomych, nie kupuj gotowych okularów dla daleko- czy krótkowidzów w aptekach, a tym bardziej na bazarach. Niech lekarz zbada oczy i przepisze odpowiednie szkła, a optyk dobierze właściwą oprawę. Profesjonalny dobór okularów jest niezwykle istotny. Przypadkowe, pożyczone, przez które niby to lepiej widzisz, mogą tylko zaszkodzić. A lekarza okulistę warto odwiedzać raz w roku, kontrolnie i profilaktycznie.

 

5. Ostrożnie ze słońcem

Wraz ze światłem słonecznym docierają do nas szkodliwe promienie ultrafioletowe. Pod ich wpływem powstają wolne rodniki, które szkodzą i skórze, i oczom. Zabezpieczenie w postaci ronda kapelusza, daszka czapki czy parasola nie wystarczy. Tylko okulary przeciwsłoneczne z dobrymi filtrami i odpowiednim atestem skutecznie ochronią nasze oczy przed promieniowaniem UV. Tych okularów również nie kupuj okazyjnie! Dobre, nabyte w sklepie optycznym, skonstruowane tak, by osłaniały przed słońcem również z boków, będą cenną inwestycją w zdrowie naszych oczu. Przed słońcem trzeba je chronić nie tylko latem, lecz także zimą. Nawet promyki słoneczne w pochmurne dni mogą być niebezpieczne.

 

6. Dieta dla zdrowych oczu

Antyoksydanty z grupy karotenoidów to substancje o kluczowym znaczeniu dla oczu. Jedzmy zatem zielone oraz pomarańczowe warzywa i owoce bogate w witaminę A (zapobiega tzw. kurzej ślepocie), witaminę C (chroni przed jaskrą), a zwłaszcza w luteinę i zeaksantynę. Te barwniki uczestniczą w absorpcji światła, wiążą wolne rodniki w siatkówce oka i chronią je przed fotochemicznym uszkodzeniem.

 

7. Nie zaniedbuj badań

Kontroluj ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu we krwi oraz cukru (glukozy). Oko to bardzo czuły narząd, który doznaje uszczerbku wskutek różnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Dlatego dbając o serce, układ krążenia, nerki czy gospodarkę lipidową – pośrednio dbamy także o wzrok.

 

Anna Jęsiak


 

Dodaj komentarz
Spamhunter
To jest spam. Powyzej tez.
polek552
U mnie niestety jest już za późno na takie sposoby. Próbowałam wszystkiego, ale wzrok się nie poprawia. Ostatnio znalazłam ofertę kliniki Optegra, która przedstawiała zabieg laserowej korekcji Lentivu. Czy mimo wszystko warto się zdecydować.
kama35
Warto raz na pół roku, lub na rok wykonywać takie badanie wzroku.W moim przypadku jest to Optyk Nowakowscy Legnica.Miejsce, gdzie rzetelnie wykonują takie badanie i potrafią fachowo doradzic.
wiolka
dobrym preparatem na zmęczone oczy jest Starazolin dostępny w każdej aptece
Dorota
Niestety jak się pracuje w korporacji to nie ma mowy o braku klimatyzacji czy naturalnym świetle. Też jestem zdania, że najlepiej nie faszerować się zbędną chemią, ale jednak komputer jest moim narzędziem pracy. Ja też łykam lutezan i czuję poprawę, bo wszystkie tzw. domowe sposoby pomagały ale niewystarczając o. Słyszałam też że dobrze otaczać się roślinami, bo kolor zielony ma relaksujący wpływ na oczy :)
Aldona
O wzrok należy dbać cały czas, chociaż sama do niedawna tego nie robiłam.No ale cóż. Czlowiek mądry po szkodzie. Okulary są, widzę lepiej. Staram się go tez nie przemęczać, w pracy ćwiczyć narząd wzroku – zmiana perspektywy czy inne ćwiczenia. Do tego również biorę lutezan, ta nazwa juz tutaj padla chyba. Poleciła mi Pani w aptece mówiąc, że sami luteiny nie produkujemy i musimy ją dostarczyć do oczu.
rys
ciekawe porady, tylko ciężko mi się zawsze wziąć za siebie i robić coś takiego regulanrie, jedyne co daję radę robić to brać codziennie jedną tabletkę lutezanu z luteiną, robię tak już od paru tygodni i ze wzrokiem lepiej, wyraźniej widzę, nie msuzę się przysuwać blisko ekranu, okularów na razie udało się uniknąć
sucheoczy
Też stosowałam krople, o których piszecie w komentarzach. Przerzuciłam się z innych na te Polpharmy i nie dość, ze cenowo bardziej dostępne to i w wygodnych podwójnych buteleczkach. Jedną mam do pracy a drugą w domu..
kolla
Ja od dawna cierpię na zespół suchego oka, co oznacza częste podrażnienia i różne niefajne dolegliwości oczu. Oznacza to też, że dla moich oczu najważniejsze jest nawilżanie. Dlatego regularnie stosuję krople nawilżające starazolin niebieski z kwasem hialuronowym, które błyskawicznie działają i przynoszą oczom ulgę.
Axon
Ja miałam troszkę problemów z nadmiernie wyszukaną gałką oczną i mi pomogło stosowanie kropli niebieski starazolin. Szybko nawilżały i oczy tak nie piekły.
Wojtek
Trzeba dbać o wzrok nie tylko za pomocą okularów ale też za pomocą diety. Warto spożywać produkty bogate w witaminy ale też suplementy diety np. gold luteinę, która wspomaga pracę oczu i poprawia widzenie. Wazne jest także właściwe oswietlenie i odpowiednia odległość oczu od monitora
Agnieszka
Dopóki nie jest to konieczne, moim zdaniem lepiej nie faszerować się zbędną chemią. Na wzrok dobrze działają chociażby zwykłe jagody lub borówki amerykańskie, nie trzeba od razu biec do apteki ;)
kambia
Jakie znacie suplementy diety, ktore pomagaja nam w utrzymaniu wzroku w dobrej kondycji? Ja slyszalam sporo dobrego o suplemencie diety Gold Luteina. Polecila mi ja moja znajoma, oraz farmaceutka, wiec cos w tym musi byc, prawda? A Wy cos o niej slyszeliscie?
kacha
Na szczęscie nie jest dziedziczna, ale szczegóły możesz sobie poczytać na leczeniezacmy.pl Są tam też opisane przyczyny choroby i etiologia.
Magda
Nie jest chorobą dziedziczną, aczkolwiek są rodziny, w których występuje częściej. Może mieć to związek w warunkami życia, sposobem odżywiania, charakterem pracy...
dummy
a czy np. zaćma jest dziedziczna?