Kichasz, masz wciąż zatkany nos i problemy ze spojówkami? Być może to objawy uczulenia. Ryzyko choroby zwiększa się, gdy alergikami byli także Twoi rodzice. Nie martw się, podobne problemy dotykają niemal co trzecią osobę w Polsce – da się to leczyć. Nie wolno jednak tego zaniedbać. Dlaczego? Bo grozi astmą.

 

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) to zespół objawów klinicznych wywołanych przez proces zapalny, który umiejscawia się w błonie śluzowej nosa. Wynika z kontaktu przeciwciał – immunoglobulin E – z obecnym w otoczeniu alergenem.

 

Alergeny:

  • sezonowe: pyłki drzew, traw
  • całoroczne: roztocza kurzu domowego, alergeny zwierząt, alergeny grzybów

Dlatego alergiczny nieżyt nosa może występować jako schorzenie sezonowe (tak zwana gorączka sienna, inaczej nieżyt pyłkowy lub pyłkownica, która pojawia się w okresie kwitnięcia chwastów, krzewów, drzew oraz traw) i niesezonowe (trwa przez cały rok).

Również czynniki fizyczne i chemiczne mogą powodować objawy przypominające nieżyt nosa, na przykład zimne, suche powietrze, opary farb i lakierów.

Reklama

 

Kto może zachorować?

Głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na alergiczny nieżyt nosa jest atopia, czyli genetycznie uwarunkowana skłonność do nadmiernej produkcji przeciwciał skierowanych przeciwko czynnikom uczulającym (alergenom). Oznacza to, że skłonność do rozwoju choroby swoim dzieciom przekazują rodzice. Jeśli jedno z nich cierpiało na schorzenia atopowe, prawdopodobieństwo przekazania tego potomstwu wynosi 40 proc. Jeśli oboje rodzice byli alergikami – wzrasta do aż 65 proc.

 

Statystyki

Alergiczny nieżyt nosa dotyka co trzeciego Polaka. W naszym kraju na to schorzenie cierpi 25 proc. osób w wieku 6–7 lat, 29 proc. ma objawy w wieku 13–14 lat, a 31 proc. – w wieku 20–44 lat. W wieku dziecięcym i u nastolatków choroba częściej występuje u chłopców.

 

Objawy

Alergiczny nieżyt nosa to choroba przewlekła. Chwilowo utajniona, może w każdej chwili – pod wpływem alergenu – pojawić się na nowo. Objawy:

  • wyciek wodnistej wydzieliny z nosa,
  • uczucie „zatkania nosa”,
  • świąd nosa,
  • kichanie,
  • zaburzenia węchu,
  • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Chorobie często towarzyszą również objawy ze strony oczu, zwane alergicznym zapaleniem spojówek.

 

Leczenie

Objawy, które towarzyszą tej dolegliwości, szczególnie wiosną, łatwo pomylić z przeziębieniem. Dlatego warto wiedzieć, jak je prawidłowo rozpoznawać i kontrolować. Leczenie polega w głównej mierze na wyeliminowaniu z otoczenia alergenów i stosowaniu leków objawowych – takich jak przy gorączce siennej (leczenie w czasie pylenia polega na podawaniu środków antyhistaminowych w postaci kropli oraz leków obkurczających naczynia błony śluzowej nosa). Odczulanie stosuje się tylko w przypadku uczulenia na kurz domowy.

 

Powikłania

  • zapalenie zatok przynosowych,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • często alergiczny nieżyt nosa współistnieje z przerostem migdałka gardłowego, tak zwanego trzeciego migdałka.

Reklama

 

Alergiczny nieżyt nosa jest uważany za czynnik ryzyka wystąpienia astmy oskrzelowej. Ryzyko rozwoju tej ostatniej jest ośmiokrotnie większe w porównaniu z osobami bez ANN. Dlatego, jeśli pacjent cierpi na obie te choroby, prawidłowe leczenie alergicznego nieżytu nosa korzystnie wpłynie w jego przypadku także na przebieg astmy.