Najnowsze badania dowodzą, że nadużywanie alkoholu przez kobiety powoduje u nich – trzy razy szybciej niż u mężczyzn alkoholików – niszczenie części mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie zachowań impulsywnych, nastrojów oraz snu. Tak twierdzą naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu w Gothenburgu, którzy przestudiowali czynność mózgu u 42 osób.

 

Jedną trzecią badanych stanowiły kobiety. Przez 4 lata piły średnio 12 butelek wina tygodniowo. Okazało się, że po takim okresie nadmiernego spożywania alkoholu u kobiet o 50 proc. spada aktywność serotoniny. U mężczyzn takie uszkodzenie mózgu następuje dopiero po 12 latach.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Serotonina to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za przekazywanie sygnałów między neuronami. Jest aktywny przede wszystkim w ośrodkowym układzie nerwowym i w układzie pokarmowym. W znacznym stopniu odpowiada za nasz nastrój (stąd nazwa „hormon szczęścia”), wpływa na nasz apetyt, zapewnia spokojny sen i reguluje ciśnienie krwi.

 

Źródło: Telegraph.co.uk


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz