ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Najnowsze badania dowodzą, że nadużywanie alkoholu przez kobiety powoduje u nich – trzy razy szybciej niż u mężczyzn alkoholików – niszczenie części mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie zachowań impulsywnych, nastrojów oraz snu. Tak twierdzą naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu w Gothenburgu, którzy przestudiowali czynność mózgu u 42 osób.

 

Jedną trzecią badanych stanowiły kobiety. Przez 4 lata piły średnio 12 butelek wina tygodniowo. Okazało się, że po takim okresie nadmiernego spożywania alkoholu u kobiet o 50 proc. spada aktywność serotoniny. U mężczyzn takie uszkodzenie mózgu następuje dopiero po 12 latach.

Reklama

 

Serotonina to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za przekazywanie sygnałów między neuronami. Jest aktywny przede wszystkim w ośrodkowym układzie nerwowym i w układzie pokarmowym. W znacznym stopniu odpowiada za nasz nastrój (stąd nazwa „hormon szczęścia”), wpływa na nasz apetyt, zapewnia spokojny sen i reguluje ciśnienie krwi.

 

Źródło: Telegraph.co.uk