Ananasy pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie do dzisiaj rosną jako chwasty. Ich owoce są wprawdzie jadalne, ale znacznie mniejsze i gorszej jakości. Obecnie uprawia się go we wszystkich krajach tropikalnych, a największymi światowymi producentami ananasów są USA (wraz z Hawajami) oraz Brazylia i Malezja.

 

Jest byliną osiągającą wysokość od 60 do 100 cm. W trzecim roku wegetacji, ze środka różyczki utworzonej z wielu szablastych, kolczastych na szczycie liści wyrasta kwiatostan w kształcie kolby, na której zakwita sto kilkadziesiąt fioletowych kwiatów. Są one osadzone na osi kwiatostanu spiralnie i bardzo gęsto.

Ananasy rosnące dziko są zapylane przez owady lub kolibry, natomiast odmiany uprawne wytwarzają jagody bez nasion.

Jadalną częścią ananasa są liczne jagody zrastające się z mięsistą osią kwiatostanu i przysadkami kwiatowymi. Dojrzałe owoce osiągają masę około 2, a nawet 5 kilogramów, na szczycie są opatrzone licznymi, krótkimi liśćmi.

Bardzo soczysty, żółty lub czerwonawy miąższ ananasów ma przyjemny, orzeźwiający smak i zapach. W pełni dojrzałe owoce zawierają dużo cukrów, kwasy organiczne oraz prowitaminę A, witaminy z grupy B i witaminę C, jak również enzymy proteolityczne nazywane bromelinami. Swój specyficzny, wspaniały aromat zawdzięcza ananas zawartości estru metylowego kwasu masłowego.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Świeży owoc ananasa jest przede wszystkim luksusowym owocem deserowym. Nadaje się również doskonale na soki, kompoty i konfitury. Używa się go także do wyrobu wina.

Nazwa ananas pochodzi od indiańskiego wyrazu „anana”, co oznacza aromat aromatów i rzeczywiście, zapach tych owoców przypomina jednocześnie maliny, jabłka, poziomki i melony.

Pierwszym Europejczykiem, który zetknął się z uprawą ananasów był Kolumb, zaś pierwszymi badaczami, którzy opisali tę roślinę byli przyrodnicy hiszpańscy – Las Casas i Oviedo.

Oczywiście w Europie roślina ta nie może być uprawiana w gruncie, natomiast zupełnie dobrze czuje się w warunkach szklarniowych, toteż w najbogatszych krajach Europy już w XVIII wieku rozpowszechniły się tzw. „ananasarnie”. W Holandii, w pobliżu Lejdy w 1737 roku uzyskano pierwsze ananasy szklarniowe. Mniej więcej w tym samym czasie dojrzały również pierwsze ananasy w Wersalu, w ananasarniach Ludwika XV.

Także w Polsce, w okresie międzywojennym te wspaniałe owoce uprawiano w Łańcucie. Później, w wyniku udoskonalenia środków transportu, które umożliwiały import z krajów tropikalnych, te szklarniowe uprawy stopniowo zanikały.

Od wieków spożywanie ananasów zalecano przede wszystkim przy chorobach gorączkowych. Były też znanym lekiem moczopędnym i przeciwrobaczym. W Indiach, jeszcze do dzisiaj soku z liści ananasów używa się jako skutecznego leku likwidującego pasożyty przewodu pokarmowego.

We współczesnym lecznictwie największe znaczenie ma zawarta w owocach ananasa bromelina (Bromelinum), otrzymywana z łodyg ananasa oraz sok ananasowy pozyskiwany z jego owocostanów.

Bromelina jest glikoproteiną, która ułatwia trawienie białek, tłuszczów i skrobi. Działa także przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo (zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, co przyspiesza cofanie się obrzęków). Ułatwia także przenikanie antybiotyków i rozszerza wydzielinę oskrzelową.

Stosuje się ją w chorobach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego (żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego) wywołanych zmniejszonym wydzielaniem enzymów oraz w leczeniu chorób reumatycznych.

Bromelina uzyskiwana z odpadów ananasów w przemyśle spożywczym służy, podobnie jak papaina z owoców papai, do zmiękczania mięsa.

Sok ananasowy zawiera również bromelinę, cukry, kwasy organiczne, olejek eteryczny, wanilinę i witaminę C. Używa się go w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, a w mieszaninie z wodą (w postaci sprayu) przy katarze.

Miękki wosk pozyskiwany z liści i owocni ananasa ma natomiast zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz