Naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Center twierdzą, że przygotowany przez nich prosty zestaw pytań pomoże lekarzowi szybko stwierdzić, czy pacjentka ma pierwsze objawy raka jajnika. Ten przydatny test składałby się z zaledwie trzech pytań, a na udzielenie odpowiedzi panie musiałyby poświęcić niecałe 2 minuty.

 

Badacze doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu pierwszych doświadczeń z nowym minikwestionariuszem wśród 1200 kobiet w wieku 40–87 lat, które były poddawane standardowym badaniom lekarskim w klinice w Seattle. Ponad połowa z nich przeszła już menopauzę.

5 procent spośród wszystkich odpytywanych kobiet kwalifikowało się do dalszych badań. U jednej z nich wykryto raka jajnika. U pozostałych 95 procent pań, u których test dał wynik negatywny, raka nie zdiagnozowano także podczas następnej kontroli (rok później).

Skąd ten sukces? Okazuje się, że około 60 procent kobiet w początkowym stadium choroby oraz 80 procent kobiet, u których jej rozwój jest już zaawansowany, skarży się na podobne, charakterystyczne dolegliwości.

Reklama

 

Naukowcy pod kierownictwem dr M. Robyn Andersen wyłonili trzy najbardziej efektywne pytania, które mają pomóc ustalić, czy pacjentka odczuwa pierwsze objawy choroby. Dotyczyły one następujących odczuć

  • bólu w okolicach brzucha i/lub miednicy;
  • uczucia pełności i/lub zmiany apetytu;
  • wzdęcia i/lub powiększonego brzucha.

Pacjentki powinny także powiedzieć, jak często (ile razy w miesiącu) i jak długo odczuwają te objawy.

– Takie symptomy, jak ból w okolicach miednicy czy wzdęcia, mogą sygnalizować raka jajnika, ale mogą też być wywoływane przez inne czynniki – mówi dr Andersen. – Najważniejsze, aby określić, czy występują od niedawna i z jaką częstotliwością. Kobiety, u których te symptomy pojawiają się często, powinny porozmawiać ze swoim lekarzem, ponieważ być może kwalifikują się do dalszych badań, takich jak USG oraz oznaczenie we krwi wartości stężenia markera CA125 typowego dla raka jajnika. Ostatnie badania wskazują, że jedna na 140 kobiet uskarżająca się na wspomniane symptomy może mieć właśnie ten nowotwór. Intensywna kontrola tych objawów może doprowadzić do wczesnej diagnozy raka i efektywniejszego leczenia.

W przypadku nowotworu jajnika wczesne wykrycie choroby jest szczególnie ważne – jest on najczęściej diagnozowany w zaawansowanym stadium, kiedy zdecydowanie maleją szanse na przeżycie (20–30 proc.).

Wyniki badań opublikowane zostały w Open Journal of Obstetrics and Gynecology.

 

Źródło: news-medical.net