Badania wykazały, że włączenie do diety zarówno orzechów arachidowych, jak i migdałów czy nasion słonecznika, może prowadzić do poprawy glikemii na czczo i stężenia glukozy we krwi po spożytym posiłku u chorych na cukrzycę typu 2.

 

Obserwacje te są zbieżne z wynikami przeprowadzonego kilka lat wcześniej eksperymentu z udziałem chorych na cukrzycę typu 2 dorosłych, którzy włączyli 46 g orzechów do codziennego planu posiłków przygotowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne. W innym badaniu tej organizacji obejmującym grupę aż 80 tys. kobiet obserwowanych przez 16 lat wykazano, że spożycie masła z orzechów arachidowych co najmniej pięć razy w tygodniu w ilości minimum 140 g tygodniowo wiązało się z istotnie mniejszą częstością występowania cukrzycy.

– Liczne badania wykazują, że spożycie orzeszków ziemnych przyczynia się do znaczącego zmniejszenia poposiłkowego stężenia glukozy we krwi również u zdrowych osób, którym zalecono spożycie przed badaniem posiłku o wysokim indeksie glikemicznym – mówi prof. Jarosz-Chobot z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Źródło: Biuletyn Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

Żyj Długo