Asmachilca jest jedną z ważnych roślin prekolumbijskiej farmakopei. W Ameryce Południowej, w Andach, stosowana była jako cenna roślina lecznicza na długo przed Inkami. Obok takich roślin, jak wira-wira i muna-muna, wchodziła w skład tzw. „oddechowego triumwiratu” roślin andyjskich. Zwyczajowo – co było ugruntowano wielowiekową praktyką i obserwacją – zalecano ją w kuracjach górnych dróg oddechowych. W Ameryce Południowej, zwłaszcza w Peru, w wielu miejscach stosuje się ją do dziś. Asmachilkę, jako susz, można tam nabyć praktycznie we wszystkich sklepach zielarskich i na tubylczych bazarach.

 

W swym środowisku naturalnym asmachilca jest rośliną dość niepozorną. To krzak, którego wysokość nigdy nie przekracza półtora metra. Niewielkie jej rozmiary podyktowane są trudnymi warunkami, w których wzrasta. Występuje na obszarze andyjskiej „puny”, będącej odpowiednikiem naszych górskich hal. „Puna” rozciąga się na wysokości od 3600 do 4000 m n.p.m. Ziemia jest tam zwykle kamienista, a wiatry silne i porywiste. Dlatego asmachilca ma silne, choć cienkie korzenie. Są one zwykle tak samo rozbudowane jak część nadziemna rośliny.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Rysopis

Nadziemną część stanowią długie, cienkie lancetowate liście, pokryte niedużymi włoskami. Są one silnie żyłkowane i mają ostre krawędzie, przypominające brzeszczot małej piły. Przy potarciu, silnie żywicznie pachną. Stąd nazwa rośliny – asmachilca w języku keczua, znaczy „aromatyczna”, „silnie pachnąca”.

Właśnie liście stanowią główny surowiec o przeznaczeniu leczniczym. Suszy się je, a następnie gotuje. Po pięciu minutach gotowania, należy odstawić odwar na około 20 minut, żeby naciągnął. Potem, po odcedzeniu, gotowy jest do spożycia. Ludowe przepisy z Andów mówią, że należy pić go dwa razy dziennie. Coraz popularniejsza staje się też asmachilca w formie ekstraktu.

 

Skład i działanie

Asmachilca jest bogata w glikozydy, kwercetyny (w tym w eupatorynozyd), a także w rutynę. Te pierwsze decydują o jej wykrztuśnych i aromatycznych właściwościach. Ta druga – o tym, że uszczelnia naczynia krwionośne.

Jak czytamy w „Ziołolecznictwie Andyjskim i Amazońskim” pod red. Katarzyny Żurowskiej – asmachilca „jest to gatunek rośliny leczniczej charakterystyczny szczególnie dla Peru (…) używany od dawnych czasów w leczeniu chorób układu oddechowego. (…) Zaleca się (…) [jej] zażywanie w przypadku astmy, stanów zapalnych i we wszystkich schorzeniach górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych (zapalenie gardła, krtani, zatok, oskrzeli). Wykazuje działanie wykrztuśne. (…) Surowiec [czyli liście – przyp. red.] stosowany jest też w przypadku bólów reumatycznych oraz w niedomaganiach wątroby i woreczka żółciowego. Wykazuje aktywność przeciw wolnym rodnikom.”

 

Szansa na przyszłość

Badania nad asmachilką są obecnie prowadzone w kilku ośrodkach na terenie andyjskiej Ameryki Południowej. Jest szansa, że po ich zakończeniu EFSA – europejska organizacja nadzorująca m.in. rynek suplementów diety – umieści w swych rejestrach oświadczenia na jej temat. Należało by sobie tego życzyć. Tymczasem zaś asmachilkę należy traktować jako roślinę, której stosowanie jest ugruntowane tradycją, praktyką i wielowiekowym doświadczeniem. I nie należy o niej zapominać, zwłaszcza w okresach częstszych infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Żyj Długo

 

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz