Stany Zjednoczone opanowuje powoli epidemia... astmy. Co roku wzrasta liczba chorych. Szacuje się, że obecnie z jej powodu w USA cierpi 26 mln pacjentów. Okazuje się także, że najczęściej astmie towarzyszy alergia – według ostatnich badań jest tak w blisko dwóch trzecich przypadków.

 

W kwietniowej edycji pisma „Annals of Allergy, Asthma & Immunology”, wydawanego przez American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI), opublikowano wyniki badań, z których wynika, że aż u 75 procent osób w wieku 20–40 lat i 65 procent osób powyżej 55. roku życia wykryto co najmniej jedną alergię.

Reklama

 

– Alergolodzy wiedzieli od dawna, że wśród dzieci z astmą jest wysoki odsetek osób cierpiących także z powodu alergii. Jednak dotychczas nie sądzono, że alergie są równie powszechne wśród dorosłych astmatyków – mówi doktor Paula Busse, alergolog kierująca badaniami. – Nasze odkrycia są bardzo istotne i mogą pomóc postawić właściwą diagnozę oraz ustalić leczenie.

W ramach narodowego badania dotyczącego zdrowia i odżywiania zdiagnozowano ponad 2500 dorosłych. Aby wykryć, którzy astmatycy cierpią także z powodu alergii, wykorzystano panel 19 alergenów.

Chociaż astma najczęściej jest kojarzona z wiekiem dziecięcym, często występuje także u osób od 60. roku życia wzwyż – u 3–7 procent z nich. Ten odsetek jest prawdopodobnie wyższy, ponieważ astma często pozostaje niezdiagnozowana.

– Zarówno astma, jak i alergia są poważnymi chorobami. Mogą nas dopaść w każdym wieku – mówi alergolog Richard Weber, przewodniczący ACAAI. – Każdy, kto podejrzewa, że ma objawy alergii lub astmy, powinien jak najszybciej udać się do alergologa, który jest ekspertem w diagnozowaniu i leczeniu każdej z tych przypadłości.

Według ACAAI, ponad 50 mln Amerykanów ma alergię, a liczba ta stale rośnie. Czy winny temu jest związek między astmą a alergią?

– Astma może być jednym z czynników wywołujących falę alergii – przyznaje dr Weber.

 

Źródło: Eurekalert