Atopowe zapalenie skóry (AZS), nazywane też egzemą, świerzbiączką, alergicznym zapaleniem skóry czy wypryskiem atopowym, to choroba uwarunkowana genetycznie o charakterze nawrotowym i przewlekłym, charakteryzująca się wykwitami skórnymi. Ujawnia się pod wpływem czynników zewnętrznych, czyli w kontakcie z różnymi środkami uczulającymi. Objawy mogą się pojawić już u niemowląt, ale również u osób dorosłych.

 

 

Atopowe zapalenie skóry, jak sama nazwa wskazuje, należy do chorób atopowych, czyli takich, które polegają na zaburzeniach układu immunologicznego. Objawy pojawiają się po kontakcie z substancjami, które u osób zdrowych nie wywołują żadnej reakcji. Mogą to być środki drażniące (na przykład detergenty), alergeny pokarmowe (orzechy czy też mleko i jego przetwory), alergeny wziewne (roztocza kurzu domowego, pyłki drzew, krzewów, traw itd.). Substancje te niszczą powłokę lipidową skóry, która ją chroni przed utratą wilgotności. Bez naturalnej bariery ochronnej staje się ona bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Atopowe zapalenie skóry może się także pojawiać w wyniku stresu. Nie jest on bezpośrednim powodem wystąpienia AZS, ale wpływ stanów emocjonalnych na układ nerwowy może być jednym z czynników wyzwalających objawy.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

 

Objawy:

  • zaczerwienienie skóry
  • wysypka
  • wysuszona skóra
  • łuszczenie się skóry
  • swędzenie
  • powracające zakażenia bakteryjne
  • powiększone węzły chłonne

Zmiany chorobowe pojawiają się najczęściej na zgięciach łokciowych i kolanowych, za uszami, na szyi i na twarzy. W stanach ostrych pokrywają całą skórę tułowia i kończyn. Jeśli zmiany chorobowe są poważne, niekiedy obserwuje się pęcherze, grudki i nadżerki, natomiast w stanach przewlekłych dochodzi do zliszajowacenia skóry.

 

Leczenie

Najważniejsze jest określenie, na co jest uczulona osoba chora. Bywa to trudne – alergenów wywołujących reakcje może być mnóstwo, a poza tym nie wszystkie testy są miarodajne. Cierpiący na AZS mogą się również nieustannie uczulać na nowe substancje.

Całkowite wyeliminowanie alergenów z życia codziennego często nie jest łatwe, ale należy przynajmniej spróbować ich unikać.
Ważne jest nieustanne nawilżanie i natłuszczanie skóry, czyli regenerowanie płaszcza lipidowego emolientami. W czasie kąpieli powinno się stosować olejki lub parafinę.

Lekarz może przepisać leki antyhistaminowe, leki immunosupresyjne, a w przypadku ostrych zmian chorobowych prawdopodobnie zdecyduje się na podanie maści sterydowych i antybiotyków.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
becia
W swierzbie charakterystycz ne sa biale pregi, a swiad nasila sie w nocy oraz po kapieli
Holi
jak odroznic azs od swierzba? podobne objawy a leczenie inne
kora
u córki z azs poza ścisłą dietą, stosowałam probiotyk latopic przez około 3 miesiące. często nawilżałam skórę, miałam też maść ze sterydem, ale starałam się jej nie stosować za często.
mamaTomka
Mój synek stosuje dwukrotnie mniej leków przeciwhistamin owych odkąd podaje mu Latopic. Produkt uszczelnia barierę jelitową i hamuje przechodzenie przez nią alergenów, zawiera polskie bakterie mlekowe dlatego jest bardzo skuteczny. Zmiany skórne u Tomka zniknęły całkowicie po trzech miesiącach stosowania. Dodatkowo myję go kosmetykami z parafiną i ubieram tylko w bawełniane, naturalne ubrania.
jania
Raczej odchodzi się już od stosowania sterydów przy AZS. Częsiej podaje się leki antyhistaminowe . Aby leczenie było skuteczne trzeba do maksimum ograniczać kontakt dziecka z alergenami. Warto też stosować odpowiednie probiotyki (np Latopic) specjalne dla dzieci z AZS. Trzeba też czesto nawilżać skóre dziecka emolientami i uważać aby jej nie podrażniać.
Andrzej
dobra jest maść z konopi sam uzywam od czasu po tym odrazu przechodzi
Ania
Podstawą postępowania przy Atopowym zapaleniu skóry jest unikanie kontaktu z alergenami. W przypadku alergii pokarmowej należy wyeliminować dany produkt z diety. Dobre efekty daje też stosowanie Latopicu- probiotyku dla osób z AS. Trzeba do stosować ok 3 miesiące ale u mnie widoczne efekty pojawiły się wcześniej. Pozdrawiam