ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Istnieje nadzieja dla osób, których wzrok wskutek poparzenia słonecznego znacznie się pogorszył. Naukowcy z Australian National University opracowują nieinwazyjną metodę polegającą na naświetlaniu uszkodzonego oka promieniowaniem podczerwonym. W ten sposób ma zostać wywołany naturalny proces autoregeneracyjny, który spowoduje cofnięcie się uszkodzeń.

Doktor Krisztin Valter z The Vision Centre australijskiego uniwersytetu przyznała, że na razie wykorzystanie podczerwieni w naprawie uszkodzeń wzroku przyniosło zadowalające efekty podczas eksperymentów na zwierzętach.

– Teraz rozpoczęliśmy prace nad wykorzystaniem naświetlań u ludzi. Jednym z celów naszych badań jest sprawdzenie, jaki efekt przynosi terapia podczerwienią, a także opracowanie urządzeń, które dla pacjentów będą bardziej dostępne, wygodne i mniej kosztowne.

Doktor Valter dodała także, że podczas terapii najlepiej sprawdza się światło o długości fali 670 nanometrów – jest najlepiej przyswajalne przez enzym, który odgrywa kluczową rolę przy wewnątrzkomórkowej produkcji energii.

Obecnie badania naukowców wciąż są w pierwszej fazie testów na ludziach. W przyszłości metoda ta ma dopełniać zabiegi chirurgiczne, ale w niektórych przypadkach będzie mogła stanowić dla nich alternatywę.


Źródło: physorg.com