Pewna diagnoza umożliwia podjęcie odpowiedniego, a co za tym idzie – skutecznego leczenia. Dzisiejszy rynek usług medycznych oferuje pacjentom wiele możliwości, z których na szczególną uwagę zasługują badania genetyczne pozwalające wykryć obecność genów odpowiedzialnych za celiakię.

 

Celiakia to choroba ogólnoustrojowa o podłożu autoimmunologicznym, spowodowana przez gluten – białko występujące w zbożach. Może dotyczyć każdej grupy wiekowej. Prowadzi do wyniszczenia układu pokarmowego, a niepodjęcie leczenia może być przyczyną poważnych powikłań, w tym nawet raka. Często celiakia jest mylnie uważana za alergię pokarmową. Tymczasem schorzenie to jest uwarunkowane genetycznie i jedynym sposobem na efektywne przeciwdziałanie jego skutkom jest rygorystyczne przestrzeganie diety bezglutenowej. Jak zatem sprawdzić, czy to celiakia?

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Niejednoznaczne objawy…

Możliwość wystąpienia choroby powinny wziąć pod uwagę osoby, które mają niską wagę i którym doskwiera brak apetytu, bóle brzucha, wzdęcia, anemia oraz słaba odporność. Celiakia często jest też przyczyną depresji o nieustalonym podłożu. Wszystkie wymienione objawy są niecharakterystyczne i mogą towarzyszyć wielu schorzeniom. To właśnie dlatego wykrywalność celiakii jest na tak niskim poziomie. Lekarze rzadko zalecają wykonanie niezbędnych badań, a i sami pacjenci często nie mają świadomości istnienia takiej choroby jak celiakia.

Bezwzględnym sygnałem do wykonania testu na obecność genów warunkujących wystąpienie celiakii jest pojawienie się tej choroby u członków rodziny. Poddając się badaniu genetycznemu, można całkowicie wykluczyć, że za doskwierające nam objawy odpowiedzialne jest opisane schorzenie. Jeśli analiza nie wykaże występowania genów HLA-DQ2 oraz HLA-DQ8, oznacza to, że celiakia u nas nie występuje. Jeżeli jednak badanie potwierdzi ich obecność, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że pacjent jest chory na celiakię – nawet 95% chorych ma właśnie ten charakterystyczny układ genów.

Warto wiedzieć, że choroba może przybrać jedną z trzech postaci:

  • celiakia pełnoobjawowa – w jej przebiegu występują opisane wcześniej objawy,
  • celiakia bezobjawowa – nie występują charakterystyczne objawy choroby,
  • celiakia ukryta – krew osób z prawidłowym obrazem jelita zawiera przeciwciała antyendomysjalne (IgAEmA).

W 2012 roku skuteczność testu DNA oraz jego znaczenie dla medycyny zostało potwierdzone przez Stowarzyszenie Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia. Zarekomendowało ono jego włączenie do standardowej diagnostyki celiakii, co w wielu przypadkach umożliwia uniknięcie wykonania biopsji jelita.

 

Jak wygląda badanie?

Choć termin „badanie genetyczne” brzmi dość groźnie, to w praktyce jego wykonanie jest bardzo proste. Próbki można pobrać samodzielnie w domu za pomocą specjalnego zestawu, zamówionego wcześniej w laboratorium genetycznym. Standardowo do analizy wykorzystuje się wymazy z wewnętrznej strony policzka, których pobranie jest szybkie i bezbolesne, a przez to bezproblemowe również w przypadku dzieci. Następnie próbki odsyła się do laboratorium, które po wykonaniu analizy przesyła pacjentowi wynik. Zwykle jest on dostępny po około dwóch tygodniach.

 

Profilaktyka i leczenie – dieta bezglutenowa

Jeśli test potwierdzi celiakię, głównym zaleceniem medycznym będzie wyeliminowanie z codziennej diety produktów, które zawierają gluten. Na szczęście w obecnych czasach dieta bezglutenowa nie musi wcale oznaczać rezygnacji z ulubionych i smacznych potraw. Na rynku dostępnych jest wiele zamienników stworzonych z myślą o chorych – nie zawierają one glutenu i tym samym są dla pacjentów bezpieczne. Jedynym minusem jest w tym wypadku niestety koszt – zwykle produkty bezglutenowe są droższe od tradycyjnych. Warto wspomnieć, że dieta bezglutenowa nie tylko zwiększa komfort życia, ale też umożliwia wyeliminowanie ryzyka wystąpienia powikłań choroby – w tym nowotworu jelita (ryzyko jest minimalne już po 5 latach stosowania diety). Specjalny program żywieniowy jest zalecany również tym osobom, u których celiakia przebiega bezobjawowo.

 

Więcej informacji o diagnostyce celiakii dostępnych jest na stronie www.testdna.pl


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz