Badania prenatalne to badania płodu wykonywane w różnych fazach jego rozwoju w trakcie ciąży. Pozwalają wykluczyć istnienie ewentualnych wad rozwojowych lub stwierdzić je i ustalić dalsze działania. Mają więc ogromne znaczenie nie tylko dla dalszego przebiegu ciąży, lecz także dla zdrowia dziecka.

 

Istnieją dwa rodzaje badań prenatalnych w ciąży – nieinwazyjne oraz inwazyjne. Badania nieinwazyjne sprowadzają się do ultrasonografii oraz biochemicznego badania krwi. Są w pełni bezpieczne i dla matki, i dla dziecka. Nie pozwalają jednak postawić pewnej, jednoznacznej diagnozy, a jedynie oszacować ryzyko wystąpienia wad płodu.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 330 zł.

 

Rodzaje badań nieinwazyjnych:

 • Standardowe badanie USG – jest przeprowadzane u kobiet ciężarnych. Pozwala na potwierdzenie istnienia ciąży oraz wykrycie niektórych nieprawidłowości u płodu, co daje podstawę do dalszych badań. Podczas niepowikłanej ciąży badanie USG jest wykonywane 3 razy: na początku ciąży, około 20 tygodnia ciąży oraz na około 2 tygodnie przed terminem porodu. Liczba przeprowadzanych badań uzależniona jest od prawidłowości przebiegu ciąży. Obecnie wykorzystywane są następujące metody obrazowania: 2D, 3D, 4D, Doppler.
 • USG genetyczne – trwa od 40 minut do godziny i jest wykonywane na bardzo czułym sprzęcie. Umożliwia wykrycie u dziecka niektórych chorób genetycznych (takich jak zespół Downa, Edwardsa lub Turnera), a także wad wrodzonych (takich jak bezmózgowie, wady serca, rozszczep wargi lub kręgosłupa, wodogłowie oraz karłowatość).
 • USG 4D to obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym. Umożliwia obserwację ruchów płodu czy też pracy serca. Dostarcza też wielu informacji niedostępnych w badaniach tradycyjnych, na przykład uwidocznia pewne cechy płodu, mogące świadczyć o różnych chorobach, między innymi genetycznych.
 • Test (badanie) PAPP-A wykonywane pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży jako badanie przesiewowe (głównie w celu wykrycia u płodu predyspozycji do zespołu Downa, Edwardsa oraz Patau) u pacjentek w każdym wieku. Polega ono na ocenie biochemicznych parametrów krwi matki oraz ocenie parametrów ultrasonograficznych płodu. Wyniki testu mogą być podstawą do skierowania na badania inwazyjne.
 • Test potrójny i podwójny badanie przesiewowe
  • Test podwójny (między 9. a 14. tygodniem ciąży) przeprowadza się w celu ustalenia prawdopodobieństwa wystąpienia wad genetycznych u płodu (zespołu Downa czy zespołu Edwardsa); polega na ocenie biochemicznych parametrów krwi matki (stężenia wolnej podjednostki glikoproteiny β -hCG oraz alfa- fetoproteiny – AFP).
  • Test potrójny jest wykonywany między 14. a 21. tygodniem ciąży. Jest nieco mniej czuły od podwójnego, ale pozwala na wykrycie wad ośrodkowego układu nerwowego. Analizowane są poziomy trzech substancji: AFP, β-HCG i wolnego estradiolu. Mówi o ryzyku wady, ale nie pozwala na diagnozę.
 • Test zintegrowany polega na wykonaniu testu PAPP-A pomiędzy 10. a 13. tygodniem ciąży oraz testu potrójnego po 14. tygodniu ciąży. Analiza obu badań pozwala określić ryzyko wystąpienia wad u płodu (ich wykrywalność dzięki temu testowi wynosi ponad 90 proc.).
 • Badanie przepływu w przewodzie żylnym jest przeprowadzane pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Wówczas w przypadku 90 proc. płodów z zespołem Downa oraz innymi nieprawidłowościami chromosomowymi obserwuje się nieprawidłowy przepływ w przewodzie żylnym. Prawidłowe widmo przepływu oznacza małe ryzyko zespołu Downa i niektórych nieprawidłowości układu krążenia płodu, a widmo nieprawidłowe – podwyższenie tego ryzyka.
 • Przepływ przez zastawkę trójdzielną – badanie to przeprowadza się pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Wówczas u około 65 proc. płodów z zespołem Downa przepływ ten jest nieprawidłowy. Nieprawidłowy przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną wynikający z niedomykalności zastawki obserwuje się tylko u 8 proc. płodów zdrowych. Prawidłowe widmo przepływu oznacza małe ryzyko zespołu Downa i niektórych nieprawidłowości układu krążenia płodu, a widmo nieprawidłowe – podwyższenie tego ryzyka.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Wieśka
A chodzi o to w 13 tyg czy o to połówkowe ?Generalnie nie robi kazdy lekarz, bo to w dużej mierze zalezy od jego umiejetnosci i sprzetu jaki posiada. w pierwszym (o ile dobrze pamietem) bada sie grubosci kosci nosowej i faldu karkowego i robi podstawowe przepływy sercowe, a w drugim przede wszyskim przepływy sercowe oraz wielkosc komór mózgu oraz jeszcze kupe innych pomiarow których nie pamietam. Nie kazdy gin to potrafi.
Ilona
Niedługo powinnam robić genetyczne w ciąży. I mam pytanie. Czy na genetyczne trzeba sie zapisać do jakiegoś wymyślnego lekarza czy wystarczy zwykłe USG takie które robi mi mój gin. Bo nie wiem czy mam szukać jakichś klinik i gabinetów dodatkowo czy też zaufać mojemu gin który powiedział że robi sie to przy okazji normalnego USG na wizycie kontrolnej. Nie chciałabym czegoś zaniedbać a to mój pierwszy raz i nie wiem po prostu.Jak wyguglałm to wyskoczyły mi jakieś frymuśne gabinety gdzie ceny za takie badanie zaczynają się od 300 zł. I nie wiem czy naciągają czy tak to kosztuje i musi tyle to kosztować...
Mama Olka
Badania genetyczne to dość szerokie pojęcie. Zależy w jakim kierunku maja być przeprowadzone. Dla porównania - koszt badania genetycznego w kierunku mukowiscydozy to około 950-1000zł.
Karola
Mam skierowanie do poradni genetycznej, natomiast wizyta jest za kilka miesięcy, więc idę prywatnie. Wizyta to 150 zł. Po tej wizycie genetyk kieruje na badania genetyczne. Może wiecie ile kosztują, może jakieś widełki?
malina
Byłam u lekarza genetyka z wynikami badań krwi i pierwszego usg prenatalnego i na szczęście nie ma wskazań do wykonania inwazyjnych badań prenatalnych co mnie bardzo cieszy:-)
irenka
Jak poczekam na to co mi powie lekarz ze zwykłego USG. A sama od siebie zrobię test potrójny i PAPP-A. Dopiero na tej podstawie będę decydować czy robić usg genetyczne.Amniopunkcja to dopiero jakby wszystko było źle. Inaczej nie.
Zośka80
Jak jest u Was, decydujecie się same na badania prenatalne czy tylko ze wskazań lekarza? Ja robię za dwa tygodnie test PAPP-A i usg genetyczne, własnie kończę 8 tydzień. Robię to przede wszystkim ze względu na wiek, mam termin porodu na maj a w kwietniu kończę magiczne 35 lat Co prawda mój ginekolog rozbraja mnie stwierdzeniami że ponieważ jeszcze nie skończyłam tych nieszczęsnych 35 to przecież robić ich nie muszę ale już jestem zdecydowana. Myślałam i o amniopunkcji ale zaczekam na to co wykażą te badania, w razie czego zdecyduję się. Nie chciałabym igrać z losem i chcę mieć maksymalną pewność że będzie dobrze...
master1
Jestem w szoku co dzisiejsza medycyna jest w stanie zrobić. Na badaniu prenatalnym usg lekarz stwierdził, że przedsionki i komory serca u mojego dzidziusia pracują prawidłowo, ja tam tylko widziałem jakieś plamy na monitorze a on odczytał wiele cennych informacji, normalnie szacun.;-)