Proste badanie krwi może pomóc określić, kto cierpi na lekkie kłopoty z pamięcią, które mogą zwiastować chorobę Alzheimera. Okazuje się, że niektóre znajdujące się we krwi komórki mogą ułatwić wykrycie, które osoby znajdują się we wczesnym stadium demencji.

 

 

 

Naukowcy z Finlandii zbadali 143 przypadki delikatnych zaburzeń funkcji poznawczych i 37 przypadków choroby Alzheimera oraz zestawili je z 46 przypadkami osób zdrowych. Po 31 miesiącach u 52 osób z zaburzeniami rozwinęła się choroba Alzheimera. Badanie krwi pacjentów wykazało, że wraz ze zmianami zachodzącymi w mózgu zmianie uległ także skład chemiczny krwi. Wyniki badań opublikowano w piśmie „Translational Psychiatry”.

Reklama

 

– Przy miliardach reakcji chemicznych zachodzących w naszym ciele metabolity stanowią złote źródło potencjalnie użytecznych dla naukowców informacji – tak dr Simon Ridley, szef grupy badawczej w brytyjskim Alzheimer’s Research, komentuje dokonania kolegów z Finlandii. – Te badania przynoszą obiecujące rezultaty. Pokazują, że biochemiczny skład krwi może pomóc w identyfikacji ludzi ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na alzheimera. Należy to jednak dokładniej zbadać.

 

Źródło: www.telegraph.co.uk