ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Naukowcy z Keio University z pomocą badaczy z Human Metabolome Technologies (HMT) opracowali test, który pozwala zmierzyć stężenie kwasu fosforowego we krwi, a tym samym wykryć u pacjenta depresję. Jak to możliwe?

 

Zespół z HMT wykazał związek między stężeniem kwasu fosforowego we krwi a depresją i odkrył, że u pacjentów cierpiących na tę chorobę poziom fosforanu etanoloaminy jest obniżony. Diagnoza wystawiona na podstawie badania krwi jest właściwa w 82 procentach przypadków.

Naukowcy mają nadzieję, że nowy test wejdzie do powszechnego użytku w ciągu 2 lat.

Jest to jeden z wielu rozwijanych obecnie testów krwi, które można będzie stosować w celu wykrycia depresji. Większość z nich opiera się jednak na DNA białych krwinek, a ich wykonanie jest bardzo czasochłonne. Zespół z HMT pracuje obecnie nad odczynnikiem, który pozwoli na określenie poziomu fosforanu etanoloaminy we krwi w ciągu kilku minut.

 

Źródło: medicalxpress.com