Zachować wieczną młodość i piękny wygląd to marzenie każdego. To, jak ten stan osiągnąć, jest przedmiotem wielu badań naukowców, lekarzy i kosmetologów. Czy da się opóźnić proces starzenia się i zniwelować jego objawy?

 

Każdego dnia część naszych komórek obumiera. Do 40. roku życia te obumarłe komórki są zastępowane sąsiadującymi z nimi, posiadającymi zdolność do podziału mitotycznego. Jedna komórka w ciągu całego życia może wykonać około 50 podziałów (wynika to z długości telomeru). Następnie przechodzi w stan senescencji, w którym może trwać aż do apoptozy, czyli swojej śmierci. Czy można aktywować swoją telomerazę (enzym odgrywający ważną rolę w procesie podziału komórki), by pomimo upływu lat liczba komórek w narządach wewnętrznych się nie zmniejszała?

Reklama

 

Bajkalina ratunkiem dla komórek

Jednym z ziół stosowanych od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej jest tarczyca bajkalska (chin. Huang Qin). To wieloletnia roślina z rodziny wargowatych. Jej ojczyzną jest wschodnia Syberia, Zabajkale, Mongolia oraz północne Chiny i Japonia. Roślina ta ma proste, pokryte lancetowatymi listkami pędy, z których na wierzchołkach wyrastają niebieskie lub niebiesko-fioletowe kwiaty. Surowcem leczniczym jest 3–4-letni, palowy, nieco skręcony korzeń o średnicy około 3 m i długości 8–25 cm. Jest szaro-żółty lub jasnobrunatny. Ma gorzkawy smak.

Najważniejszymi flawonoidami występującymi w tej roślinie są: bajkalina, bajkaleina, wogonozyd, wogonina i inne. Wykazują one najsilniejsze działanie.

 

Właściwości zdrowotne

Bajkalina jest silnym antyoksydantem spowalniającym proces starzenia się. Wymiata z organizmu szkodliwe dla zdrowia wolne rodniki i zapobiega uszkodzeniom łańcuchów DNA. Po zastosowaniu bajkaliny komórki dosztukowują fragmenty telomerów, co pozwala im odnowić swoją strukturę komórkową i przedłużyć żywotność nawet o 10 lat.

 

Ponadto bajkalina ma działanie:

  • przeciwzapalne i przeciwartretyczne
  • przeciwalergiczne i przeciwastmatyczne
  • przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe
  • przeciwnowotworowe i cytotoksyczne
  • przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
  • przeciwgrzybiczne
  • antyoksydacyjne i przeciwwolnorodnikowe (obniża stres oksydacyjny)

 

Zastosowanie w kosmetologii

Coraz większym zainteresowaniem na rynku kosmetyków cieszą się kremy pomagające dłużej utrzymać piękną i jędrną cerę. Są oparte na nowoczesnej formule przeciwstarzeniowej. Pozwalają zwiększyć elastyczność i jędrność skóry, jednocześnie redukując zmarszczki i rozjaśniając przebarwienia. Chronią również cerę przed promieniami UVA i UVB. Ponadto łagodzą podrażnienia oraz stany zapalne i alergiczne skóry. Zawarty w kosmetyku wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej rewitalizuje cerę nawet o 10 lat.

 

Bajkalinę można kupić m.in. w sklepie serwisu Gotowanie dla zdrowia.