Bakłażan (psianka podłużna), zwany również oberżyną lub gruszką miłości, tak naprawdę nie jest warzywem, jak powszechnie się uważa, lecz owocem. Charakteryzuje się wydłużoną bądź kulistą budową oraz brunatno-fioletowym zabarwieniem. Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym bakłażan zagościł w Europie na dłużej i cieszy się dziś ogromnym powodzeniem ze względu na swoje walory smakowe i zdrowotne. Dodatkowo jest uważany za znakomity i sprawdzony afrodyzjak. Co szczególnego zawiera?

 

Oberżyna jest bogatym źródłem potasu, fosforu, żelaza, wapnia oraz witamin A, B i C. Swój fioletowy kolor zawdzięcza związkom chemicznym zwanym antocyjanami, które działają przeciwnowotworowo (hamując m.in. wzrost komórek raka jelita grubego), antyalergicznie, przeciwgrzybiczo i przeciwwrzodowo. Uszczelniają naczynia krwionośne, tym samym zapobiegając krwawieniom. W skórce bakłażana znajduje się również przeciwutleniacz o nazwie nasunina. Pomaga ona usuwać z organizmu wolne rodniki powodujące starzenie się skóry. Dzięki swoim właściwościom oberżyna jest także pomocna w obniżaniu ciśnienia i leczeniu miażdżycy. Sok z bakłażana ma działanie odtruwające i często jego stosowanie jest zalecane po przebytej kuracji antybiotykowej.

Reklama

 

Właściwości odchudzające

Bakłażan w 90 proc. składa się z wody, niewielkich ilości białka i tłuszczu oraz zaledwie 2 proc. cukrów. To czyni go owocem niskokalorycznym oraz lekkostrawnym (100 g dostarcza zaledwie 28 kcal). W swoim składzie posiada również pektynę, która wchłania tłuszcze oraz jest doskonałym źródłem błonnika sprzyjającego trawieniu, między innymi tłustych mięs. Dodatkowo spożywanie bakłażana obniża poziom „złego” cholesterolu LDL. Dzięki zawartości flawonoidów ma on działanie rozkurczowe i rozluźniające na układ trawienny.

W oberżynie znajdują się również znikome ilości solaniny, powodującej problemy żołądkowe, dlatego owocu nie powinno się spożywać na surowo. Możemy się jednak pozbyć tej szkodliwej substancji, poddając bakłażana obróbce cieplnej (smażenie bądź gotowanie).

 

Bakłażan – gruszką miłości

Bakłażan w wielu kulturach uważany jest za silny afrodyzjak. Już sam jego kształt działa na wyobraźnię. Miąższ tego owocu zawiera argininę, która jest uznawana za naturalny środek wspomagający potencję, a także potas, magnez oraz wapń, które wpływają na poprawę sprawności seksualnej.

10 marca każdego roku w niektórych krajach obchodzone jest święto bakmana. Tego dnia spożywa się duże ilości potraw przyrządzonych z bakłażana, między innymi nadziewa się go mielonym mięsem.