Chińczycy uważają bambus za symbol długowieczności i szczęścia, a Japończycy – za symbol czystości. Ta roślina potrafi przetrwać i odrodzić się w najgorszych warunkach. Nie uległa zagładzie nawet po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Czy zatem produkty z niej wytworzone są przyjazne człowiekowi?

 

Bez cienia przesady można powiedzieć, że bambus zawojował Europę. Jest najtrwalszą i najbardziej wytrzymałą rośliną na ziemi. W ciągu jednego sezonu wegetacyjnego osiąga swoją maksymalną grubość i wysokość. Nie wymaga specjalnego nawożenia ani nie jest podatny na atak szkodników.

Od momentu wykiełkowania bambusy potrafią rosnąć bez żadnych nawozów sztucznych nawet 1 m na dobę. Na południu Europy osiągają wysokość 20 m, ale na zachodzie nie mają już takich rozmiarów. Różnice dotyczą także sposobu wzrostu, koloru źdźbła, a nawet zapotrzebowania na światło słoneczne.

Reklama

 

Rośliny te znalazły szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Z drewna bambusowego wykonuje się między innymi deski podłogowe, parkiety, dziecięce zabawki oraz instrumenty muzyczne. Wspaniale prezentują się zrobione z bambusa meble czy obudowy telefonów i telewizorów. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze i odporność na pleśnie, doskonale nadaje się on na materiały opatrunkowe, pościel i odzież używaną w szpitalach.

 

Właściwości zdrowotne

Bambusy to jeden z najcenniejszych skarbów, jakie zaserwowała nam natura. Doskonale magazynują światło słoneczne. Ich korzenie i liście mają właściwości lecznicze. Zawierają aż 520 substancji czynnych (o wiele więcej niż żeń-szeń czy czosnek). W ich składzie znajdują się białko, tłuszcze i fruktoza, jak również dużo krzemu, wapnia, potasu, żelaza, sodu, aminokwasów i enzymów. Związki te mają działanie antybiotyczne, antyoksydacyjne i antybakteryjne. Pozytywny wpływ zawartych w bambusie soli mineralnych, krzemionki i taniny odczują wszyscy dbający o wygląd skóry, włosów i paznokci. Roślina ta stymuluje syntezę kolagenu i elastyny oraz łagodzi podrażnienia, a także posiada właściwości odżywcze, remineralizujące i nawilżające.

 

Bielizna z włóknem bambusowym

Dotychczas przemysł bieliźniarski opierał się głównie na materiałach naturalnych i syntetycznych. Syntetyk był mniej popularny, ale doskonale się sprawdzał w produkcji bielizny modelującej i wyszczuplającej sylwetkę (obecnie wiele włókien syntetycznych jest nawet lepszej jakości niż włókna naturalne). W bieliźnie dziennej i nocnej używano bawełny, która jest materiałem naturalnym, przewiewnym, lekkim i wchłaniającym wilgoć. Ale odkryto, że takie właściwości ma również włókno bambusowe. Tkaniny z niego wykonane są delikatne jak jedwab. Absorbują więcej wilgoci niż bawełna i szybciej ją odparowują. Stanowią niekorzystne środowisko dla bakterii, dlatego utrzymują skórę suchą i bezwonną. Te cechy doskonale się sprawdzają w wyprodukowanych z wiskozy bambusowej ręcznikach, skarpetkach czy bieliźnie osobistej. Tkanina ta ma również tę zaletę, że dostosowuje się do pory roku – latem chłodzi, a zimą przyjemnie ogrzewa.


Reklama