Niepłodność dotyka 15 procent par na świecie. Powszechnie uważa się, że problem leży po stronie kobiety. Tymczasem w około 35 proc. przypadków bezpłodność pary jest uwarunkowana przez mężczyznę, a w 20 proc. – przez oboje partnerów. Warto więc przeprowadzić odpowiednie badania, które pozwolą poznać problem, a często także go zniwelować, a tym samym doczekać się narodzin upragnionego dziecka.

 

Pierwszym i podstawowym objawem niepłodności jest niemożność zajścia w ciążę po roku starań bez żadnego zabezpieczenia. Co ważne, niepłodność może dotykać zdrowe pary mające udane życie seksualne, nawet jeśli kobieta regularnie miesiączkuje. Najczęściej jednak problem wynika z przebytych lub aktualnych chorób, zaburzeń hormonalnych lub wieku kobiety i ze związanego z nim obniżenia płodności.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Na płodność mają wpływ między innymi:

  • wiek kobiety – płodność partnerki zmniejsza się wraz z wiekiem, szczególnie szybko po 35. roku życia, by w wieku około 45 lat zaniknąć właściwie zupełnie
  • masa ciała – nadmierna ilość tkanki tłuszczowej lub jej niedobór może doprowadzić do zachwiania gospodarki hormonalnej i zaburzonego wytwarzania hormonów płciowych
  • przebyte choroby:
    • kobiety: zabiegi chirurgiczne (zwłaszcza w obrębie miednicy mniejszej), problemy ginekologiczne (głównie niedrożność jajowodów, wady budowy macicy, mięśniaki, torbiele jajników i endometrioza) i schorzenia o podłożu hormonalnym (np. hiperprolaktynemia czynnościowa)
    • mężczyźni: wnętrostwo, ektopia jądra, świnka, operacja przepukliny pachwinowej, zakażenia układu moczowo-płciowego
  • zaburzenia życia seksualnego pary – między innymi pochwica, obniżenie potencji, brak ejakulacji lub przedwczesna ejakulacja
  • styl życia – zwłaszcza u panów duże znaczenie mogą mieć nałogi, charakter pracy oraz narażenie na czynniki szkodliwe, na przykład przedłużone działanie wysokiej temperatury, która może pogarszać jakość nasienia

 

Diagnostyka

Istnieje kilka rodzajów badań pomagających zdiagnozować przyczyny niepłodności. U mężczyzn bada się nasienie oraz poziom hormonów we krwi. U kobiet wykonuje się analizę moczu i krwi, a także laparoskopię, test wrogości śluzu szyjkowego, test na obecność przeciwciał antyplemnikowych w śluzie szyjkowym i badania potwierdzające występowanie jajeczkowania.

 

Leczenie

Leczenie jest uzależnione od przyczyny bezpłodności. Jeśli obniżenie ilości i ruchliwości plemników jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, terapia będzie polegała na podawaniu hormonów. Jeśli przyczyną trudności są żylaki powrózka nasiennego, wykonuje się zabieg ich usunięcia. Również niedrożność nasieniowodów często się leczy operacyjnie. Na bakteryjne infekcje układu moczowo-płciowego podaje się głównie antybiotyki.

U kobiet przy zaburzeniach owulacji lub jej braku stosuje się terapię hormonalną. Niedrożność jajowodów, wady budowy macicy, mięśniaki, torbiele jajników, a także endometriozę leczy się operacyjnie. Wrogi śluz macicy najczęściej wraca do normy po leczeniu farmakologicznym.


 

Dodaj komentarz
Justa
zdiagnozowana bezpłodność jest stanem stałym i nieodwracalnym zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.Niepłodność lub płodność obniżona jest zaburzeniem uwarunkowanym indywidualnie. Od przyczyn - używki, inne choroby, styl życia - zależy, czy skuteczne będzie leczenie, czy wystarczającą okaże się wprowadzenie zmian w diecie, porzucenie nałogów, unormowanie wagi ciała itp.W przypadku obniżonej płodności naturalne zapłodnienie, bez uprzedniego leczenia, jest możliwe, ale prawdopodobieńs two jest stosunkowo mniejsze.
Iza
Pytanie, czy stwierdzono, że jest całkowicie bezpłodny, czy ma bardzo obniżoną płodność. Znam bowiem przypadek, że mężczyzna, u którego stwierdzono bardzo obniżoną płodność, jednak został ojcem. Kwestia zbiegu okoliczności, mniej stresu, mniej tego "starania się"...Podejrzewam jednak, że to zależy od przypadku.
Magda
Zależy od przyczyny bezpłodności...
Ciekawa
Mam takie pytanie. Czy jak facet jest bezpłodny to możliwe jest to żeby bez żadnego leczenia odzyskał płodność???
Iza
Naprotechnologi a NIE jest w stanie pomoc w przypadku bardzo słabej jakości nasienia o nieznanych przyczynach,a jest to wiekszość 'męskich' problemów. I nie wracajmy już do tego bo naprawdę szkoda czasu na mielenie niezaprzeczalny ch faktów. Witaminki, luźne gatki, więcej ruchu, zdrowe odżywianie maja niestety swoje ograniczenia, delikatnie mowiąc. Leki na receptę (np. hormonalne), operacje żylakow niestety nie maja dobrej opinii jeśli chodzi o ich skuteczność, delikatnie mowiąc. W takim przypadku naprotechnologi a nie ma nic do zaproponowania.
Xman
Ostatnio wpadła mi ulotka na temat leczenie niepłodności, podobno in vitro ma 23% skuteczności i jest bardzo kosztowne, są również inne mniej kosztowne metody i ponoć skuteczne http://ekai.pl/wydarzenia/x14636/naprotechnologia-szansa-na-dziecko-bez-in-vitro/
PowerMan
U mnie było podobnie z czymże po badaniu nasienia się uspokoiłem bo było wszystko ok z plemnikami i metodycznie kopulowałem z partnerką aż w końcu zaszła w ciąże.
Jonasz
Najważniejsze to podejście na luzie, nie spinanie się bo inaczej nic nie wychodzi, trzeba bzykać się dla przyjemności to dziecko wyjdzie, tak było u nas. Stres i pośpiech, obliczanie dni płodnych można fioła dostać:D
Jacek
Lekarze nas straszyli, że możemy być bezpłodni ale w końcu udało się!