Bieganie od niedawna stało się bardzo popularne. W Polsce organizuje się coraz więcej maratonów. I nic w tym dziwnego – sport ten jest zdrową i tanią formą aktywności. Biegać można przecież w każdych warunkach i na różnym terenie.

 

Bieganie jest podstawą wszystkich sportów. Na poziomie amatorskim nie wymaga nauki, gdyż każdy doskonale wie, na czym polega ta forma aktywności. Jej zaletą jest też to, że można ją podejmować w każdych warunkach i bez dużego nakładu finansowego. Bieganie idealnie wpływa na kondycję całego organizmu, poprawia pracę serca, dotlenia, odchudza oraz jest doskonałą formą relaksu.

Reklama

 

Tani sport

Bieganie nie wymaga od nas drogiego sprzętu, trenerów ani też odpowiednio przygotowanej sali treningowej. Wystarczą porządne buty, odpowiedni ubiór i odrobina chęci. Z czasem oczywiście możemy dokupić dodatkowe gadżety, na przykład pulsometr.

 

Zalety biegania

Bieganie ma bardzo dużo zalet. Dzięki niemu wzmacniamy odporność organizmu, zapobiegamy chorobom układu sercowego, cukrzycy, osteoporozie, stanom nerwicowym, a także nieprawidłowościom metabolicznym. Ponadto dotleniamy organizm, wzmacniamy kondycję oraz w szybki sposób jesteśmy w stanie zgubić nagromadzoną tkankę tłuszczową.

 

Gdzie najlepiej biegać?

Biegać można w różnym terenie: w parku, w lesie lub po asfalcie. W zasadzie każda nawierzchnia ma zarówno plusy, jak i minusy. Biegając po twardym podłożu, angażujemy wciąż te same partie mięśni. Trening jest szybszy i łatwiejszy. Zaletą jest również dobra przyczepność. Niestety, narażamy się w ten sposób na większe przeciążenia wciąż tych samych partii ciała, przez co wzrasta ryzyko kontuzji lub nadwyrężenia stawów. Natomiast podłoże miękkie w terenie (na przykład w lesie) daje nam możliwość lepszej amortyzacji stawów. Ponadto podczas biegania po nierównym terenie każdy nasz krok jest stawiany w inny sposób, co skutkuje pracą najrozmaitszych partii mięśni. Wymaga to jednak od biegacza większej koncentracji i skupienia.

 

Najlepsza pora na bieganie

Biegacze dzielą się zazwyczaj na zwolenników treningów porannych lub wieczornych. Ale tak naprawdę nie ma większego znaczenia, o której godzinie biegamy. Najważniejsza jest mobilizacja i to, by na trening nie wybierać się zaraz po posiłku. Niewątpliwie poranne bieganie wymaga większej samodyscypliny. Jednak jego zaletą jest to, że od samego rana pobudzamy ciało do działania i hartujemy organizm. Wieczorny trening natomiast doskonale relaksuje po całym dniu pracy. Nie wymaga również takiej samodyscypliny. Organizm jest odpowiednio zaopatrzony w energię, a dzięki temu bieganie może być bardziej intensywne. Potem możemy mieć jednak większe problemy z zaśnięciem po zbyt obciążającym wysiłku, dlatego należy pamiętać, by pora biegania nie była zbyt późna.