Każdy chociaż raz w życiu zetknął się z tą kłopotliwą i przykrą dolegliwością. Biegunka – czyli wypróżnianie trzy lub więcej razy na dobę masy kałowej o dużej zawartości wody – potrafi poważnie zaburzyć nasze codzienne funkcjonowanie. To zaburzenie czynności układu pokarmowego jest wynikiem zarażenia niektórymi bakteriami, wirusami, zakażenia pasożytniczego, zatrucia pokarmowego lub spożycia toksyn.

 

 

 

W zależności od czasu trwania, biegunki można podzielić na przewlekłe (powyżej 10 dni) i ostre (do 10 dni).

Ze względu na typy zaburzeń wyróżniamy:

 • biegunkę osmotyczną, kiedy w jelitach pojawiają się substancje osmotyczne, czyli wyciągające wodę

 • biegunkę sekrecyjną (toskyczną), kiedy masa kałowa zostaje rozrzedzona przez działanie toksyn, które pobudzają komórki do wydzielania płynów; toksyny te są wytwarzane przez bakterie i wirusy

 • biegunkę związaną z motoryką jelit, która najczęściej jest wywołana przez stres; pokarm przesuwa się zbyt szybko przez jelita i nie zostaje dokładnie strawiony

 • biegunkę inwazyjną, kiedy do krwi dostają się mikroorganizmy (bakterie, pierwotniaki), które rozprzestrzeniają się po całym organizmie; właśnie wtedy w kale zaczyna się pojawiać śluz, ropa czy krew; mogą się także pojawić bóle brzucha i głowy

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Leczenie

Biegunkę możemy spróbować wyleczyć samemu lub zwrócić się o fachową pomoc do lekarza. Konsultacja lekarska jest niezbędna, jeśli:

 • zaburzenie ma ostry przebieg i prowadzi do odwodnienia (odczuwamy silne pragnienie, suchość warg i języka, oczy są podkrążone, skóra staje się sucha i nieelastyczna, oddajemy bardzo małe ilości moczu)

 • biegunka trwa powyżej 48 godzin

 • towarzyszy jej gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśni i brzucha

 • w kale występuje śluz, krew lub ropa

Jeżeli zlekceważymy te objawy, może dojść do poważnych powikłań, na przykład do zaburzenia pracy nerek.

 

Jeśli biegunka występuje w łagodnej formie, możemy spróbować zaradzić jej sami. Jest na to kilka sposobów:

 • dobre są napary z kwiatów pierwiosnka, kolendry, piołunu czy siemienia lnianego

 • może pomóc dieta złożona z pokarmów wchłaniających wodę (takich jak ryż, marchew, budyń, suchary, banany)

 • ze środków dostępnych bez recepty można spróbować węgla aktywowanego, ale w dużych dawkach (mniejsze ilości nie pomagają)

 • w przypadku odwodnienia należy pić dużo wody niegazowanej, a także dostarczać organizmowi elektrolity (na przykład przyjmować Gastrolit czy Orsalit)


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
mawis
Ja jeszcze w trakcie leczenia podaje probiotyk, entero acidolac, żeby wzmocnić dobroczynną florę bakteryjną jelit.
olrajt
Raczej nie. Tu chodzi o bakterię Clostridium Difficile, ktora normalnie bytuje w jelicie grubym, ale osłabiona flora jelita powoduje namnażanie i zagraża zdrowiu i życiu wykańczającymi biegunkami i co gorsza rzekomobłoniast ym zapaleniem jelita grubego
fanish
ja w takie rzeczy nie wierzę wystarczy że muszę wierzyć w chemoprewencję
newja76
Co z kimś rozmawiam, to cierpi tak naprawdę na przewlekłe biegunki. Czy to choroba cywilizacyjna?
fagajok
asamax stosuje się przy CU lub WZJ i jest on formą chemoprewencji w 77% zmniejsza ryzyko zachorowania na raka
kouyt
Potwierdzam nazwę, moja ciotka w stanach jest na tej kuracji
niclok
Czy ktoś z Was słyszał o chemoprewencji? czym jest?
minogga
W końcu bardzo dobrze ktoś powiedział o asamaxie.
fillbil
I co? Jakie masz leki? Co ci powiedzieli o leczeniu i wyleczeniu z zakażenia Clostridium Difficile?
bombom
Chemoprewencja to nic innego, jak ingerencja w możliwie najwcześniejsze etapy powstawania nowotworu, może być naturalna lub farmakologiczna , kiedy zażywa się leki takie jak Asamax. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie tych leków i w żadnym wypadku nie wolno przerywać ich stosowania, bo skutkiem może być m.in. właśnie rak jelita grubego.
cd
Mój koszmar z Clostridium Difficile włąśnie sie zaczął. Mam wyniki. Byłem w szpitalu, antybiotyki, no i klops.
bertusol
O takie współdziałan ie asamaxu to lekarza spytaj lepiej
bas
Też dołączam się do życzeń zdrowia i sił w walce. Jak wprowadzą lek koszmar Clostridium Difficile sie skończy.
henka
Czy antybiotyki szkodzą działaniu asamaxu?
Wercia
Miałam podobny atak wirusa i dopiero antybiotyk postawił mnie na nogi, ale było to trudne bo biorę asamax i trzeba było dobrać dobry lek
kasya
Z tego co wyczytałam w google to chyba Dificlir a nie Dificid... Jesteś pewien? Swoją drogą światełko w tunelu.
Radek
Najnowszym dostępnym preparatem do leczenia jest fidaksomycyna (Dificid) rekomendowana w razie nieskuteczności metronidazolu i wankomycyny.Antybiotyk ten ma bardzo wąskie spektrum działania, więc tym lepiej.Eksperymentalni e proponuje się też ryfaksyminę (Xifaxan)i nitazoksanid(Al inia), doświadczenia kliniczne są tu jednak skromne. Wspomniane leki dostępne są na import docelowy.Stosowano też preparat probiotyczny z bakteriami saccharomyces boulardii(Enter ol 250).Ostatnio pojawiły się doniesienia, że najskuteczniejs ze są wlewki kału pobranego od osoby zdrowej.Kał należy rozcieńczyć i wstrzyknąć za pomocą kolonoskopu.W ten sposób zostaje przywrócona naturalna flora bakteryjna jelita.Skuteczność metody wynosi ok. 90%. Metodę wypróbowano także u dzieci.Być może w przyszłości stanie się ona metodą z wyboru.Szczegółowe dane i instrukcje w literaturze, np. Journal of Clinical Gastroenterolog y z 2012 r. i odsyłacze- w internetowych bazach bibliogr. łatwo znaleźć (należy szukać pod hasłami typu: fecal bacteriotherapy ,fecal microbiota transplantation ).Istnieje zatem kilka opcji terapeutycznych .Należy przedyskutować sprawę z lekarzem. Pozdrawiam serdecznie.
kasya
A co z Clostridium Difficile ??? Jak zwykle milczenie, a ja nie wiem jak sie pozbyc tego u mojego syna, który dostał infekcji w trakcie pobytu w szpitalu. Ma okropne wodniste biegunki i jest wycieńczony tym świństwem.
Matra
Współczuję ci, ale walcz. Nie jeden pokonał CDI, tobie też się uda!!!
jankao2
werka masz 100% racji, ja po wyjściu ze szpitala z ogromną biegunką i temperaturą piłam różne ziółka i tylko sobie pogorszyłam. Zrobiłam badania, wyszło Clostridium Difficile. Okazało się, ze mam rzekomobłoniast e zapalenie jelita.
werka99
Kora jak się zarazisz Clostridium Difficile to ci ządne ecipeci z apteki bez recepty niestety nie pomoże. Co innego normalna sra... a co innego zakażenia bakteryjne groźne dla życia.
kora
w przypadku biegunki najlepiej pic orsalit, żeby uzupełnić elektrolity, ja biorę do tego probiotyki. pomaga też nifuroksazyd.
sdosia23
Jest nowy, bardzo skuteczny lek przeciwko Clostridium Difficile - Dificlir.
nawak
Wanko i metro działają, ale nie zwalczają Clostridium Difficile. Bardzo często po kilku miesiącach nawet może nastąpić ostry nawrót choroby. Tego rodzaju biegunki mogą nawet prowadzić do śmierci, a o tym się nie mówi, zwłąszcza w szpitalu. Czytałem gdzieś o skuteczności fidaksomysyny przeciw CDI. Ktoś z was o tym coś wie?
Mada
Przeczytaj więc sobie ignorancie zawarte na tej stronie: http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/Clostridium-difficile-v6_10.pdfstanowisko Ministerstwa Zdrowia.
gafda
Wankomycyna i metronidazol nie zwalczają Clostridium Difficile, bakterii, która jest odpowiedzialna za nawracające biegunki poszpitalne.
myszya
Nie ma jedynego najlepszego leku na biegunkę. Na przykład biegunkę bakteryją poszpitalną leczy sie min wankomycyną, co jest błędem, bo tylko zalecza a nie wylecza. Po około miesiącu masz nawrót.
jania
Najlepsze na biegunke to orsalit, probiotyki i smecta(ewentual nie ęgiel leczniczy). Watro też stosować dietę lekkostrawną z przewagą produktów gotowanych aby zbytnio nie obciążać układu pokarmowego