Występuje on w roślinach, nadając ich tkankom wytrzymałość mechaniczną i elastyczność. Do organizmu ludzkiego trafia wraz z owocami, warzywami i zbożem, ale jako odporny na enzymy nie ulega strawieniu, co redukuje jego wartość kaloryczną do zera. Po co więc zawracać sobie głowę czymś, co wydaje się niepotrzebnym balastem wśród zjadanych pyszności, dostarczających nam energii, witamin, biopierwiastków, mikroelementów, cukrów itd. itp.?

 

Pozornie wydaje się całkowicie bezużyteczny, ale spełnia kilka bardzo ważnych ról. Przede wszystkim przyspiesza pracę jelit, a więc wchłanianie pokarmów i wydalanie resztek, w tym substancji szkodliwych – toksycznych bądź rakotwórczych (zapobiega nowotworom jelita grubego!). Po wtóre: w przewodzie pokarmowym pęcznieje, a zwiększając swoją objętość, wzmaga poczucie sytości (wsparcie dla wszystkich odchudzających się!). Dalej: obniża poziom cholesterolu – stąd jego znaczenie w leczeniu hipercholesterolemii; jest sojusznikiem osób z chorobami jelit i cukrzycą.

Gdzie go szukać? Częściowo – za sprawą własnych upodobań – jesteśmy winni sami, a częściowo postawiono nas w sytuacji bez wyjścia: najczęściej jadamy produkty wysoko przetworzone – oczyszczony ryż, biały cukier, rozgotowane warzywa, białe pieczywo, a jeśli już owoce, to głównie południowe. A tymczasem błonnik ukrywa się w otrębach, roślinach strączkowych, płatkach zbożowych, jabłkach, śliwkach, brokułach, razowym pełnoziarnistym chlebie, migdałach, a nawet maśle orzechowym.

 

Dziennie powinniśmy zjadać co najmniej 25 g błonnika, pamiętając, że np. jedno jabłko średniej wielkości zawiera go około 3–4 g, a jogurt z ziarnem zbóż około 6 g.

 

KK

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Beatka
Moim źródłem błonnika są nasiona babki płesznik ;-) Nie mam czasu na gotowanie więc szukając alternatywy znalazłam mapę zdrowia. Kupuję sobie gotową mieszankę nasion i piję z wodą. Po kuracji mogę powiedzieć że są super efekty. Regularne, bezbolesne wypróżnianie, lekkość, dodatkowa energia i poprawa wyglądu skóry.