Utrudnia pracę, nie pozwala zasnąć, powoduje, że człowieka drażni wszystko i wszyscy. Ból głowy. Chyba każdy go doświadczył. Przyczyn bólów głowy jest wiele: czasami towarzyszą zwykłemu przeziębieniu, ale mogą też sygnalizować poważne zaburzenia naczyniowe, bywa że są następstwem urazów głowy, zmian pogody, przemęczenia, stresu, albo „buntu” żołądka na niektóre napoje i potrawy. Z głodu czy odwodnienia też może rozboleć głowa. U kobiet bóle często towarzyszą miesiączkom.

 

Jeśli ból głowy jest tzw. samoistny, czyli nie jest chorobą sam w sobie i nie jest objawem jakiegoś schorzenia, wystarczy go zwalczyć przeciwbólowymi tabletkami.

Poważniejszym problemem są bóle wywołane przez jakąś chorobę, bóle objawowe, tzw. wtórne. Aby je eliminować, trzeba koniecznie zwrócić się do lekarza.

 

Dopada wszystkich

Ból głowy nie wybiera: dopada starszych i młodszych, czasami nęka nawet małe dzieci. Jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza, a i tak prawie połowa osób cierpiących na bóle głowy nigdy nie była diagnozowana i leczona z tego powodu.

 

Ból bólowi nierówny

Międzynarodowe Towarzystwo Bólu Głowy opracowało klasyfikację bólów obejmującą ponad 80 postaci bólów głowy.

Wśród SAMOISTNYCH bólów głowy znajduje się, często mylona z „normalnymi” bólami,

 

Migrena

 Ataki migreny mogą zdarzać się od kilku razy w roku do dwóch razy w miesiącu. Jeśli występują częściej, prawdopodobnie nie są to migreny, tylko bóle głowy innego typu. Migreny trwają zwykle od kilku godzin do nawet dwóch–trzech dni. Oprócz bólu głowy, często jednostronnego, o charakterze pulsującym, pojawiają się niekiedy nudności, problemy z widzeniem i prawie zawsze ogólne rozbicie i złe samopoczucie.

Głównym objawem migreny jest ból głowy, często jednostronny, o charakterze pulsującym z towarzyszącymi nudnościami, światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki i zapachy. Blisko 25% kobiet i 9% mężczyzn doświadcza migreny.

Reklama
Reklama

Bransoletki magnetyczne

Bransoletki magnetyczne z tytanu

Trzy rodzaje. Już od 119 zł.

 

Napięciowy ból głowy

 Odczuwany w okolicy karku i potylicy albo w okolicy ciemieniowej i czoła, może trwać od pół godziny do nawet kilku dni. Ma charakter tępy, rozlany i nie pulsuje. Nasila się np. przy pochylaniu czy kaszlu.

Czasami tego typu bóle odczuwane są jako obręcz zaciskająca się wokół głowy, sztywnienie karku i szyi. Chorzy mają wrażenie, że boli ich skóra głowy, a nawet włosy. Bóle napięciowe miewają różną długość trwania, ale zdarzają się też przypadki bólów chronicznych, które ciągną się tygodniami, miesiącami, a nawet latami.

Ten rodzaj bólu najczęściej jest odpowiedzią na stany niepokoju lub napięcia wewnętrznego, brak snu, wypalenie dużej ilości papierosów, alkohol, miesiączkę, zmiany atmosferyczne.

 

Klastrowy ból głowy  (albo ból głowy Hortona)

Trwa od kwadransa do 3 godzin i występuje jednostronnie. Napady występują w wiązkach, tzw. klasterach – od ang. cluster – wiązka, gromada. Zaczynają się w okolicy oka, rozchodzą – zdarza się – na całą twarz, a potem szybko narastają. Często objawami im towarzyszącymi są zatkany nos i łzawienie oczu. Przy tym bólu nie występują nudności i wymioty. Takie bóle powtarzają się kilka razy w ciągu dnia lub nocy, przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Pojawiają się najczęściej na wiosnę lub jesienią i mogą powtarzać się latami, jednak po jakimś czasie znikają. Częściej niż kobiety cierpią na ten rodzaj bólu panowie, zwłaszcza między 20. a 40. rokiem życia.

 

BÓLE GŁOWY OBJAWOWE

Jak sama nazwa wskazuje, są objawem jakiegoś schorzenia. Wśród nich są np.: 

 • bóle głowy pourazowe, występujące po urazie głowy (np. po uderzeniu lub zranieniu). Najczęściej są następstwem zaburzeń w krążeniu mózgowym oraz na powierzchni czaszki. Z reguły jest to ból ostry, nasilający się pod wpływem kaszlu, kichania lub po wysiłku fizycznym.
 • bóle związane z chorobami naczyniowymi, m.in. nadciśnieniem tętniczym. Odczuwamy je w potylicy – najczęściej w godzinach rannych. Ból występuje również przy gwałtownym wzroście ciśnienia krwi, niekiedy zapowiadając groźne powikłania.

Uporczywy, jednostronny, pulsujący ból głowy w okolicy skroniowej, z tkliwością owłosionej skóry głowy może być skutkiem zapalenia tętnicy skroniowej. Mogą mu towarzyszyć: gorączka, złe samopoczucie, zaburzenia widzenia, a nawet ślepota. Takie bóle najczęściej występują po 50. roku życia.

 

Bóle głowy związane z chorobami mózgu

Guz mózgu rozrastając się, uciska otaczające zdrowe tkanki mózgowia i powoduje wzrost ciśnienia śródczaszkowego, co skutkuje gwałtownym, silnym bólem głowy, często z wymiotami, zwolnieniem tętna, okresowym bezdechem, drgawkami i może doprowadzić w ciągu kilku godzin do utraty przytomności albo do śpiączki. Taki stan wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Objawy guza mózgu są uzależnione od jego lokalizacji w mózgu i od jego wielkości.

 

Bóle głowy związane z działaniem substancji chemicznych lub ich odstawieniem

Nawracający ból głowy lub lęk przed jego wystąpieniem staje się przyczyną przyjmowania coraz większych dawek leków, co wywołuje efekt „błędnego koła” czyli pojawienie się codziennych obustronnych bólów głowy o zmiennym natężeniu, zlokalizowanych zwykle w okolicy czołowej i potylicznej. Bóle te trwają zazwyczaj cały dzień. Na krótko ustępują po zażyciu leków przeciwbólowych, po czym znów się wzmagają.

Bóle głowy mogą być również objawem ostrego albo przewlekłego zatrucia organizmu substancjami chemicznymi np. tlenkiem węgla, benzenem, nitrobenzenem (farby, lakiery), alkoholem, nikotyną.

 

Bóle głowy związane z zakażeniami

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych objawia się gorączką, sztywnością karku, bólami głowy, wymiotami i zaburzeniami świadomości. Każdy chory z podejrzeniem tej choroby powinien być hospitalizowany w celu ustalenia rozpoznania i leczenia.

 

Bóle głowy związane z uszkodzeniami nerwów

 • Nerwobóle twarzy i głowy to napadowe bóle pni i rozgałęzień nerwów twarzy, pokrywy czaszki, ucha lub jamy nosowo-gardłowej. Najczęściej występuje nerwoból nerwu trójdzielnego, który przeważnie dotyka osoby starsze. Są to najczęściej kilkusekundowe, napadowe, niezwykle silne bóle, obejmujące okolicę szczęki górnej lub rzadziej okolice żuchwy albo oczodołu. Napad bólu może być wywołany przez dotyk przy myciu, goleniu, przez otwarcie ust w czasie jedzenia lub występować samoistnie.
 • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych najczęściej zaczyna się od silnego bólu głowy i sztywności karku. Dodatkowe objawy to wysoka gorączka, dreszcze, nudności i wymioty.
 • Reumatyczne bóle głowy, to bóle spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa szyjnego. Towarzyszą im także bóle karku oraz zawroty głowy. Niekiedy chorzy określają taki ból jako ból promieniujący do potylicy. Zaczyna się zwykle po wykonaniu czynności związanych z odchyleniem głowy ku tyłowi, do góry i na boki.

 

Przyczyną bólów głowy mogą być

 • choroby oczu – np. zapalenie rogówki, tęczówki, ciała rzęskowego, jaskra, a także zmęczenie oczu na skutek nieużywania okularów przy istniejącej wadzie wzroku lub zbyt długa praca przy komputerze. Odczuwa się wówczas bóle głowy w okolicy czołowej.
 • Zapalenie zatok także bywa przyczyną tępych, nasilających się przy pochylaniu, bólów w okolicy czołowej lub nosa. Bóle te z reguły pojawiają się rano i ustępują po południu. Może im towarzyszyć gorączka oraz wydzielina z nosa.

 

Niektórzy, na szczęście, nie wiedzą, jak silny i dezorganizujący zwykłe życie może być ból głowy. Ci, którzy go poznali, zdają sobie sprawę, że przybierać on może różne formy.

 

Aleksandra Orłowska

*  *  *

 

Bóle głowy to aż 25 proc. porad lekarskich udzielanych kobietom w wieku 25–44 lat. U 90 proc. kobiet występują bóle napięciowe oraz migrenowe. Na występowanie tej tak częstej dolegliwości ma wpływ wiele czynników, w tym m.in. uwarunkowania genetyczne.

 

Tylko lekarz

Przewlekłego, długo trwającego bólu głowy nie wolno leczyć samemu. Obecnie istnieją specjalne poradnie zajmujące się tym zagadnieniem. Tylko poznanie prawdziwej przyczyny choroby pozwala na jej skuteczne leczenie.

 

Prawie wszyscy

Około 70–80 procent dorosłych skarży się co najmniej raz w roku na bóle głowy, a około 1/3 kobiet i 1/5 mężczyzn cierpi z powodu nawracających bólów głowy.

 

Wykreślić z menu

Na pierwszych miejscach listy potraw i napojów uznawanych za prawdopodobnych sprawców bólów głowy znajduje się: żółty ser oraz sery pleśniowe, kiełbasy, czekolada, orzechy oraz kawa, którą wiele osób pije właśnie po to, by przezwyciężyć ból głowy. Ponieważ jednak dla każdego z nas co innego może być czynnikiem wywołującym ból głowy, trzeba się o tym niestety przekonać na własnej skórze.

Cierpiący na silne bóle głowy powinni unikać także wielu innych rodzajów żywności, takich jak napoje i produkty słodzone słodzikami, produkty zawierające konserwanty, wędliny, marynaty, warzywa i owoce w occie oraz kiszona kapusta, majonez, keczup czy musztarda w dużych ilościach, jak również czarna herbata i alkohol.

 

Kiedy do neurologa?

Dokładną diagnostykę neurologiczną należy przeprowadzić w przypadku:

 • ostrego bólu głowy występującego po raz pierwszy w życiu,
 • narastającego bólu głowy,
 • bólu głowy związanego w z wysiłkiem fizycznym, kaszlem, zmianą pozycji ciała,
 • bólu głowy, któremu towarzyszą zaburzenia świadomości, zaburzenia pamięci lub występowanie objawów neurologicznych (np. napady padaczkowe, niedowłady, zaburzenia czucia),
 • nawracających bólów głowy u dzieci.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Bartek
Zawsze byłem za naturalnym sposobem leczenia. Dlatego polecam przejść na dietę sokami. Powinno się pić soki z jabłka , ogórka, jarmużu, imbiru i selera. Mi taki zestaw soków pomógł, organizm się oczyścił i bóle głowy i migreny odeszły w zapomnienie. Tutaj więcej na ten temat : terapiasokami.pl. Polecam, bo to działa.
Nonus
Witam. Czy mogę prosić o napisanie , jak zdiagnozował lekarz pani dolegliwość. Mam bardzo podobną i się martwię tym bólem. Będę wdzięczna za wiadomość na email : nonus2011@wp.plIwona B.
krystel
U mnie przyczyną bólu głowy są zazwyczaj skoki hormonalne, co oznacza, że przy każdej miesiączce nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Jak wezmę pyralginę, to jest ulga i mogę coś zrobić, bo inaczej to tylko leżę.
sys
podobno jest klinika bardzo dobra gdzieś w Warszawie, w której pracuje znakomity neurolog profesor Ząbek. Moja korepetytorka miała jakieś problemy z bólami głowy i jeżdziła do niego na konsultacje i leczenie.
sandra
Mam zdiagnozowaną migrenę już kilka lat temu, ale dopiero od niedawna mam skuteczny lek przerywający napad bólu. Sumamigren nie jest wcale nowym lekiem ale nie wiem dlaczego dostałam go dopiero teraz, moje funkcjonowanie dzięki niemu zmieniło się niesamowicie, migrena nie wyłącza mnie z życia na długie godziny czy dni ale ledwie na kilkadziesiąt minut, dla migrenika to bardzo dużo.
gość
Ładny i raczej kompleksowy artyku.+1
ja
B.często ból głowy mija po spożyciu 1 łyżki stołowej masła!
agunia
czy moze wie ktos co moze powodowac taki bol od pol roku nikt nie wie co mi jest zeby poleczone nawet kanalowo PROSZE o POMOC
agunia
codziennie wieczorem mam nasilajace sie bole prawej polowy glowy bola zeby po prawej stronie i nie umiem okreslic czy to ktorys z zebow boli bol promieniuje az na tyl glowy kark i tylko prawa polowa glowy bol nie do zniesienia narastajacy
iwona
boli mnie głowa z tyłu od dwóch dni,wiem co to jest migrena i ból zatok to napewno nie! poprostu za lewym uchem troszke do góry nasila sie ból,ostatn io czuje sie osłabiona,bez życia.Jak dotykam tego miejsca to jeszcze bardziej.Co robic???????????????????poczekam niby do poniedziałku,po jde do lekarza jak mi nie przejdzie ale nie ubiłam sie-napewno!!!!!!!! !!boje sie zeby nie było to coś poważnego..;(
MONIKA
czlowieku z takimi bjawami od razu do neurologa i prosic o rezonans z kontrastem
kriss
Jakieś pół roku temu dopadł mnie pierwszy w zyciu ból głowy zwiazany z aktywnoscia seksualną.Dokładnie wystapił przy szczytowaniu .Silny tepy ból,z pulsowaniem w okolicach potylicy.Bardzo mnie to zmartwiło bo zastanawiałem się czy to tylko jednorazowe czy moze bedzie sie to powtarzac.Jednak od tego czasu zdażało sie to jeszcze kilkakrotnie.Nierozmawiałem o tym z zoną bo nie chciałem jej martwić.Z reszta miałem nadzieje ze to minie.Na dzień dzisiejszy mam 30 lat i w dalszym ciagu dopada mnie ból jednak przybrał nieco inna forme.Obecnie żadziej występuje podczas stosunku natomiast wystepuje prawie codziennie tepy ból głowy z odretwieniem w karku nasila sie przy pochylaniu lub kaszlu.Coraz częsciej wystepuja wymioty zwłaszcza po posiłkach.Tabletki nie daja zadnych rezultatów.
Bernadetta
Mam rodzinę, ale nikogo nie obchodzę,wszysc y tacy zajęci własnym sprawami.Życzę wszystkim cierpiącym ludzkiej życzliwości,wte dy wszystko można pokonac, a i ból,cierpi eniełatwiej znieść.Pozdrawiam.
Bernadetta
Cierpię od wielu lat na bóle głowy, o różnym nasileniu,róznej lokalizacji.Jednak ostatnie dwa lata to koszmar.Ból tylko z lewej strony,oczodół,łuk brwiowy,kość policzkowa,żuch wa.W marcu wystąpił okropny szum w lewym uchu.Laryngolog skierował mnie do szpitala,zbadan o tylko słuch, poza tem nic.Próbowano leczyc tak jak chorobę Meniera,bez skutku. Odesłano do domu z zaleceniem wykonania badania obrazowego kąta móżdżkowo-......,Laryngolog zlecił tomograf bez kontarastu-wynik-nie stwierdza się zmian kostnych,coś w tym sensie.Ból i szum jest nadal,zyję ,ale jestem b.osłabiona, te upały to dla mnie koszmar,nie wychodzę z domu .Nie wiem gdzie jeszcze błagac o pomoc.Jestem chyba za stara-64 lata,więc nikt nie traktuje powaznie. Tylko drogie leki na zawroty, na ciśnienie-chociaż mam zawsze niskie.Ani kompleksowych badań krwi nie mogę się doprosić,ani usg jamy brzusznej-problemy z układem pokarmowym i też bóle.A w przypadku głowy i tego szumu, jedynie chyba rezonans wyjaśnił by przyczynę.Cóż z tego,jak mnie odsyłają od Annasza do Kaifasza.Eutanazja?
Marcin
... kiedyś miałem kłopoty z zatokami i do bólu głowy byłem przyzwyczajony. Jednak częste pobudki z tego powodu dobijały się na sprawności podczas podejmowaniu decyzji (prowadzę działalność). Kiedy podczas podchodzenia na antresole bujnęło mnie delikatnie, znajoma, która to zauważyła, szepnęła mojej żonie, że trzeba to zbadać.Potem już było szybko: rezonans magnetyczny (załatwiony na szybko), diagnoza: guz wielkości jajka kurzego. Szpital w moim mieście mi nie pomogł. Pomogła mi żona załatwiając miejsce w klinice stolicy. Tam dokładne badania.Pożegnanie z rodziną i zabieg. Pozytywne myślenie BARDZO pomaga w takich chwilach. Mnie tez pomogło. Zaraz będzie druga rocznica. Kolejne rezonanse pozwalają mi bardzo się cieszyć. Czuje się bardzo dobrze. Ale wszystkim powtarzam: badajcie się! Od Waszego stanu zdrowia uzależnione jest życie nie tylko Wasze, ale wielu Waszych znajomych (rodziny, pryncypałów,podwła dnych). Wiem. To dość straszna historyjka. Ale wszyscy pytają mnie jak to odkryliśmy, a Wy zdopingowaliści e mnie do jej opisania tematem - Ból głowy. Pozdrawiam i życzę POZYTYWNEGO MYŚLENIA!