Małoinwazyjne zabiegi wykonywane w różnych dziedzinach chirurgii od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród lekarzy i pacjentów. Ci ostatni oczywiście za wszelką cenę starają się uniknąć tradycyjnej operacji, bojąc się powikłań, ale i lekarze próbują wykorzystać wszystkie możliwości leczenia zachowawczego, zanim zaproponują choremu zabieg operacyjny. W przypadku chorób kręgosłupa wszyscy mamy świadomość nieodwracalności działań operacyjnych, dlatego szczególnie istotne jest podjęcie wszystkich możliwych prób leczenia nieoperacyjnego.

Od dawna wiadomo, że u wielu chorych z dolegliwościami bólowymi krzyża, także i z rwą kulszową, czyli bólem promieniującym do kończyny dolnej, skuteczne jest podawanie leków sterydowych, które są substancjami o silnym działaniu przeciwzapalnym. Niestety, leki te mają bardzo wiele działań niepożądanych, dlatego stosowanie ich powinno być możliwie krótkie.

 

 

Działania niepożądane leków sterydowych to między innymi:

 • gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie (szczególnie na tułowiu i twarzy),
 • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (najczęściej obniżenie poziomu potasu w surowicy krwi oraz gromadzenie się wody w organizmie),
 • osłabienie odporności i trudności w leczeniu infekcji,
 • grzybice skóry,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • osteoporoza, czyli zmniejszenie się gęstości kości,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • pojawienie się nadmiernego owłosienia ciała u kobiet,
 • trądzik,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niewydolność serca,
 • zaburzenia krzepnięcia prowadzące do zatorowości naczyniowej i zwiększające ryzyko zawału serca i udaru mózgu,
 • zaburzenia przewodu pokarmowego,
 • zaburzenia psychiczne.

Reklama
Reklama

Pas lędźwiowy magnetyczny z kryształami turmalinu

Pas lędźwiowy magnetyczny z kryształami turmalinu

Zawiera 4 magnesy ferrytowe oraz kryształy turmalinu.

 

Leki sterydowe szczególnie ostrożnie powinny być stosowane u chorych z cukrzycą, ostrymi chorobami wirusowymi, osteoporozą, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami funkcji nerek. Ponieważ podawanie sterydów u większości chorych z bólami krzyża przynosi szybką i głęboką poprawę, mimo ostrzeżeń lekarza pacjenci często przez wiele tygodni, a nawet miesięcy przyjmują je na własną rękę, zapominając, że ich zastosowanie ma miejsce głównie w warunkach ostrodyżurowych u pacjenta, u którego nie działają konwencjonalne leki przeciwbólowe. Na szczęście okazało się, że istnieje możliwość takiego stosowania leków sterydowych, która nie wiąże się z tak dużym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Nawet stosunkowo dużą dawkę leku możemy podać do przestrzeni zewnątrzoponowej kanału kręgowego, nie wywołując intensywnego działania ogólnego, tylko silne działanie lokalne.

Pierwszy raz w historii zewnątrzoponowe podanie leku zastosowano już w 1901 roku. Lekiem tym była kokaina i zastosowano ją właśnie w celu leczenia silnej rwy kulszowej. Przez kilkadziesiąt następnych lat rutynowo stosowano podawanie do kanału kręgowego środków znieczulających, jednak o ile bezpośredni efekt był zawsze bardzo dobry, to niestety, korzystne działanie leku trwało bardzo krótko. Niesterydowe leki przeciwzapalne, takie jak lignokaina czy bupiwakaina szybko ulegają wchłonięciu do krwi i poza krótkim działaniem miejscowym mogą mieć istotne niepożądane działania ogólne, jeśli podawane są w zbyt dużych dawkach. Dopiero w 1952 po raz pierwszy podano sterydy do przestrzeni zewnątrzoponowej.

Zewnątrzoponowe podanie leków sterydowych może mieć korzyści zarówno lecznicze, jak i diagnostyczne. Podając niewielkie dawki leku na poszczególnych poziomach kręgosłupa, możemy odnaleźć ten, z którym związane są dolegliwości bólowe (ból ustępuje po podaniu leku wokół chorych korzeni nerwowych) lub potwierdzić chorobę na poziomie, który sugeruje badanie kliniczne i badanie obrazowe. Wielotygodniowe lub nawet wielomiesięczne ustąpienie dolegliwości bólowych świadczyć może o dominującej komponencie zapalnej w patogenezie choroby, a niezwiązanej z uszkodzeniem włókien nerwowych. W wielu przypadkach mamy do czynienia z chorymi, których na podstawie zdjęć rezonansu magnetycznego trudno kwalifikować do leczenia operacyjnego, a którzy to pacjenci mają bardzo silny zespół bólowy. Ciężko im stosować się na przykład do zaleceń rehabilitacji i redukcji masy ciała, które mogą okazać się zupełnie wystarczające w celu uzyskania ustąpienia dolegliwości. To takie typowe błędne koło – pacjent ma dolegliwości, ponieważ ma nadwagę i jest zaniedbany fizycznie, ale nie może ćwiczyć i zrzucać kilogramów, ponieważ odczuwa silne dolegliwości bólowe uniemożliwiające ćwiczenia fizyczne. Istotną grupą chorych, dla których może być to metoda z wyboru, to pacjenci z przeciwwskazaniami do leczenia operacyjnego. Może to wynikać z innych chorób pacjenta, jego wieku lub stanu po zabiegu operacyjnym.

Generalnie najlepszymi wskazaniami do zewnątrzoponowego podawania sterydów są: stenoza (zwężenie kanału kręgowego), kręgozmyk (przesunięcie się jednego trzonu kręgu względem drugiego) oraz wysunięcie dysku. W tym ostatnim przypadku pozytywna odpowiedź na blokadę może świadczyć o ewentualnym korzystnym efekcie operacji polegającej na usunięciu wypadniętego dysku, a tym samym odbarczeniu uciśniętego korzenia nerwowego. Zewnątrzoponowa blokada sterydowa nie powinna być wykonywana przede wszystkim u osób z czynną infekcją, u kobiet w ciąży oraz u osób z zaburzeniami krzepnięcia. W tym ostatnim przypadku nakłucie przestrzeni zewnątrzoponowej może spowodować powstanie krwiaka w kanale kręgowym i nasilenie dolegliwości. Należy pamiętać, że kwas acetylosalicylowy (aspiryna) powoduje istotne zaburzenia krzepnięcia i jeśli osoba przyjmująca go ma mieć wykonany taki zabieg, należy lek odstawić na co najmniej 7 dni.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje wykonania blokady zewnątrzoponowej. Pierwszy typ to blokada wykonywana w linii pośrodkowej ciała, między blaszkami łuków kręgów. Zazwyczaj nie wymaga podglądu rentgenowskiego, jednak jeśli chcemy precyzyjnie określić położenie igły względem otworów międzykręgowych, przez które przebiegają korzenie nerwowe, wskazane jest używanie aparatu rentgenowskiego. W przypadku wykonywania blokady centralnie stosowanie aparatu rentgenowskiego nie jest konieczne.

Drugi typ polegający na podaniu sterydów wokół korzenia nerwu, w miejscu, w którym przechodzi on przez otwór międzykręgowy, bezwzględnie wymaga podglądu radiologicznego. Igła wkłuwana jest w skórę kilka centymetrów w bok od linii pośrodkowej i tylko podgląd radiologiczny umożliwia skierowanie jej w pożądane miejsce.

Najprecyzyjniej we wszystkich płaszczyznach możemy określić położenie igły do podawania leku w tomografii komputerowej, jednak zupełnie wystarczające jest zastosowanie konwencjonalnego aparatu rentgenowskiego.

W przypadku blokady otworowej możemy wybiórczo dokonywać znieczulenia wybranego korzenia nerwowego, dlatego metoda ta jest bardzo dobra dla chorych z niewielkimi bocznymi wypuklinami dysków, które mogą według naszych przypuszczeń korzystnie odpowiedzieć na leczeni rehabilitacyjne, a nie kwalifikują się do operacji. Blokady międzyblaszkowe, w których podajemy lek centralnie tak, aby rozpłynął się po całym kanale kręgowym, szczególnie polecany jest starszym chorym ze stenozą kanału kręgowego, której nie możemy lub nie chcemy leczyć operacyjnie.

Reklama
Reklama

Pas lędźwiowy magnetyczny z kryształami turmalinu

Pas lędźwiowy magnetyczny z kryształami turmalinu

Zawiera 4 magnesy ferrytowe oraz kryształy turmalinu.

 

Bezpośrednio po podaniu leku powinno dojść do ustąpienia dolegliwości bólowych, co głównie spowodowane jest działaniem leku znieczulającego, który dodajemy do sterydu. Działanie leku znieczulającego jest niestety krótkotrwałe i zazwyczaj dolegliwości powracają. Następnie pacjent po wypisaniu do domu musi odczekać nawet kilka dni na rozwinięcie się przeciwzapalnego efektu działania sterydów. Ostateczna ocena skuteczności procedury może być przeprowadzona po około 5–7 dniach.

Wyniki stosowania blokad zewnątrzoponowych są dobre. Ponad 50 proc. chorych zgłasza ustąpienie dolegliwości i może przystąpić do intensywnego leczenia rehabilitacyjnego. Około 25 proc. chorych odczuwa poprawę, chociaż pewnego stopnia dolegliwości bólowe utrzymują się. Niestety, u około 25 proc. chorych procedura ta nie przynosi żadnego efektu przeciwbólowego.

Jeśli nie udało się uzyskać przynajmniej poprawy, nie należy powtarzać zabiegu. Jeśli dolegliwości nie ustąpiły, ale wyraźnie zmniejszyły się, lekarz może rozważyć dodatkowe blokady, jednak w odstępach nie mniejszych niż co 2 tygodnie. Skuteczne działanie blokady może trwać przez kilka tygodni, ale zdarza się, że choremu ustępują dolegliwości nawet na ponad rok. Generalnie mimo dobrej odpowiedzi na leczenie nie powinno się wykonywać zewnątrzoponowego podawania sterydów częściej niż 3–4 razy w roku. Warto wiedzieć, że blokady zewnątrzoponowe można wykonywać także na innych poziomach kręgosłupa tak, że pomagać możemy nie tylko chorym z zespołami bólowymi krzyża i rwą kulszową.

 

Dr n. med. Radosław Michalik


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Ewa
Dzien dobry, prosze podac u jakiego lekarza byla Pani na zabiegi termolezji,mam podobna sytuacje,moglab ym Pani odpisac w skrocie jak przebiega taki zabieg,z gory dziekuje
Teresa
Na ulicy Markwarta jest poradnia leczenia bolu
Teresa
Ja mialam cztwry blokady w kregoslup ledzwiowy,nie ma zadnej poprawy.Utylam ok dziesiec kilo co jest bardzi niekorzystne na zwyrodnienia kolan ktore mam. Jedynie co mi pomaga to tramal ktory biore w razie pottzeby i silniejszego bolu
BETKA
ja juz mialam termolezje poktorej zaczela opadac stopa po pol roku zrobiono mi operacje kregoslupa ledzwiowego a teraz po roku blokade nie wiem czy dobrze
Jacek
Witam mam pytanie czy pomogło
Jola
Dzień dobry. Pierwszy raz poszłam do lekarza w 2002 roku, dał zastrzyk i wysłał do fizjoterapelty. Dziś mamy 2017 a ja tydzień temu miałam zabieg w niemczech termolezji, zwalczanie bólu elektrodami. Pisze bo przez te lata cierpienia zjadlam worek tabletek , i dostałam tyle zastrzyków. Teraz muszę przez 3 tygodnie zapisywać co czuje i jaki jest ból od 1do 10 u. Czuje się dobrze . Pozdrawiam.
Adrian
Witam....ja miałem wypadek w 2005r wyskoczył mi dysk..od tego czasu miewałem bóle w plecach ale dało się z tym żyć...w 2008 pierwszy raz poskładało mnie gdy byłem zagranicą..nie mogłem dojść do toalety a raczej dopełznąć..pamiętam że dostałem dwa zwykłe zastrzyki i przeszło...drugi.taki przypadek w maju zeszłego roku...5 dni chodziłem na zabiegi masaż + nastawianie..ból.usąpił...W tym roku miałem standardowe bóle...chcąc je zniwelować chodziłem na masaże wszystko przeszło..czułem się jak młody Bóg...w międzyczasie wymiem opony...od 2 tyg złapała mnie rwa kulszowa która promieniuje do lewego uda i łydki...ból rwy nie do opisania który ostatnio miałem bezpośrednio po wypadku..na.chwilę obecną po szeregu nieudanych leków zastrzyków jestem po.zastrzyku tzw blokadzie..po niej jak ręką odją teraz obudził mnie ból.3.w.nocy na szczęście rwie mnie dosyć silnie lewe udo...kręgosłup na.razie ok..zgodnie z tym co przeczytałem poczekam 5-7 dni.aby zaczęly działać.sterydy prawidłowo...będę pisał co i jak..powodzenia dla wszyskich cierpiących
Januszek
Przestrzegam przed braniem blokady dla osob z chorym sercem prowadzi to do zakrzepow i smierci. Niestety szkoda ze lekarz nie uswiadomil tego mojemu Tacie tylko patrza na pieniadze.
Ja leze 4ty dzien..
Żyj i nie daj sobie robić więcej blokad..koniecznie rezonans i konsultacja z neurochirurgiem , trzymam kciuki
Jacek.s
29.03.2016 wtorek schylilem sie do zmywarki przelezalem do srody rano prywatna wizyta cala noc w bolu i sztywna lewa noga bol krzyza L5/S1 odrazu w gabinecie na wejsciu dostalem diprophos i same smieci przeciwbolowe do piatku lezalem trupem bol nie do opisania w piatek po dwoch dniach dostalem druga blokade dalej tragedia caly wekend lezenie z noga podwinieta pod plecy taki skurcz do toalety na czworaka i lzy bol w poniedzialek nastepna wizyta i nastepna blokada tym razem nawet w sploty nerwowe lydki i uda (chyba mniejszy bol byloby obciac sobie samemu noge jak ja leczyc) !! Nadmienie ze niedziela skonczyla sie wieczornymi zastrzykami jeden po drugim diclak pyralgina ketonal same petardy i zero spania do poniedzialku bol nie ustepowal . Dzis jest sroda wstalem wczoraj troche na nogach byla piekna pogoda dzis leze i odczowam ponowne bole jakby wracalo na nowo dziwne uczucie jakby mi sie plecy same ruszaly robaki chodzily pod skora lydka pod miesniem pulsuje !!!!!niespie tydzien jestem bliski juz samobujstwa chyba !!!!
white_tank
Mialem tez problem...wysuniety dysk ucisksl nerw...ale pierwsze bylo przeswietleneni e warstwowe czyli chyba to sie nazywa tomografia komputerowa...blokade z cortyzonu byly pozniej....lekarz widzi gdzie ma byc blokada,jaka strona ciala a chyba to jest bardzo istotne.Jak lekarz moze stosowac blokade skoro nie wie gdzie jest przyczyna bolu...Czasem bol jakby promieniuje I packet moze nieswiadomie wprowadzili lekarza w blad...I wtedy szkoda zmarnowanej terapii.
Baja
U nas sa w poradni leczenia bólu, to u was moze tez.jestem po pierwsxej blokadzie.Zobaczymuy co dalej.
gosia
Gdzie w Bydgoszczy można się zgłosić na te blokady.
andre
30dni bólu w prawej nodze masakra dostałem zaszczyk 7 dni temu i chyba zaczyna działać pierwszy dzień bez poltramu .
anna
Od ponad miesiąca cierpie na rwe, podnosilam ciężar i cos strzelili, najpierw byly leki, skutek zerowy,masaże i naświetlania, tez nic, nastepnie przyjmowalam zastrzyki, bez żadnej poprawy, 3 azy bylam u kregarza , zdjęcie rtg wykazalo splaszczenie lordozy kregowej. Ortopeda wstrzyknął mi blokadę, diprophren bodajze, bo zmniejszyl sie ,ale nie ustapil calkowicie, po dwóch dniach wszystko wrócilo, o ile w ciągu dnia jeszcze daje rade, to w nocy porazka, ulgę przynoszą mi zimne oklady, ale mimo to o przespanej nocy nie ma,co marzyc. Na wtorek umowilam,sie do lekarza, który podobno dziala cuda i specjalizuje sie w leczeniu rwy. Podejrzewam,ze zastosuje blokadę, bo tak najczesciej robi. Ponoc skutecznie. Za miesiąc mam wesele, mam nadzieje, ze do tego czasu będzie ok, bo w przeciwnym razie nie wiem jak dojdę do oltarza. Aaaa i lekarz,o którym wspominalam powiedział,ze w żadnym wypadku nie,cwiczyc, nie nagrzewac ani nie naświetlać,zadn ymi lampami,poduszk ami ito, gorace kąpiele tez odpadają. Powoedzial,ze nerw jest uszkodzony, nie mozna go "drażnić" ,wcześniej inny lekarz kazal chodzic na masaże, wiec chodzilam i moim zdaniem jest gorzej niż bylo. Co lekarz,to co innego mówi, także uważajcie z tymi masazami. Napisze we wtorek czy dolegliwosci minely. Pozdrawiam wszystkich cierpiących.
bodzio
20.06.2014 r. też miałem blokadę przykręgosłupow ą, ale bez rtg czy tk. Najpierw ból wyraźnie się zmniejszył, ale już po 2 dniach powrócił i na razie z różnym nasileniem trwa. Podobno to jest normalne, a steryd z blokady zaczyna działać dopiero po kilku dniach i to też stopniowo, a nie od razu. Czy też tak macie? I drugie pytanie - jeśli jest lekka poprawa to czy można zastosować drugą blokadę w to smao miejsce, aby zniwelować ból całkowicie?
Daria
Jestem podziębiona czy mogę przyjąć blokadę?
ula
musisz mieć następną blokadę za tydzień i trzecia znów za tydzień, po jednej nie da rady, ja miałam wczoraj jedna , mam przyjść za tydzień znów
bebedka
Twoj wpis byl 2 mies. temu. Sa jakies miany?
bebedka
jestem ju ponad dwa tyg. po blokadie. Nie cuje wielkiej poprawy. Dalej mam bole nocne, nie moge obrocic sie na drugi bok be bolu. Nie wiem co robic. Wiyte kontrolna mam 6 tyg.po blokadie, wiec mam jesce 4 tyg. Nie wiem: isc do pracy albo isc jesce na wolnienie lek.?
bebedka
Preprasam, e sa bledy w mojej pisowni ale nie diala mi literka ... w komputere, a ktora? chyba ju wiecie. Ja a 3 dni beded miec blokade. Napise jak to prebiega i cy bedie poprawa. Cierpię na bol (rwa kulsowa) ju dwa lata. Mam nadieje e ju sie to skoncy. A co dalej? gdy nie bedie poprawy? Dalsa rehabilitacja?
Katarzyna
A co jeżeli blokada nie pomaga na duży bol kręgosłupa