Na ból w klatce piersiowej większość z nas reaguje stwierdzeniem, że oto odzywa się serce. Ale niekoniecznie musi on oznaczać zawał i nie zawsze ma coś z sercem wspólnego. Wśród powodów dolegliwości bólowych umiejscowionych w klatce piersiowej, schorzenia układu sercowo-naczyniowego stanowią znacznie mniejszą grupę, niż te z krążeniem niezwiązane.

 

 

Chociaż serce wcale nie musi być sprawcą bólu w obrębie klatki piersiowej, to nigdy nie wolno lekceważyć takich dolegliwości. Przeciwnie – należy poznać ich źródło. Pomocna będzie w tym specjalistyczna diagnostyka, poczynając od badania EKG obrazującego pracę serca. Jeśli okaże się, że z sercem wszystko w porządku, a bóle nie ustępują, to zadaniem lekarza i dalszych badań będzie ustalenie ich pochodzenia.

 

 

Opisz, jaki to ból

Ból bólowi nierówny, ale nigdy nie pojawia się bez powodu. Sama lokalizacja w klatce piersiowej nie wystarcza do ustalenia jego przyczyny. Ból należy opisać, właściwie scharakteryzować. Ważne są jego cechy i okoliczności, w jakich się pojawia. A więc trzeba sprecyzować:

 • jak często występuje i kiedy się nasila (np. w stanie zmęczenia lub stresu)
 • co przynosi ulgę w bólu (np. odpoczynek)
 • jaki ma charakter (np. ostry, kłujący, opasujący, uciskający)
 • czy promieniuje
 • jak długo trwa
 • jakie objawy mu towarzyszą (np. kaszel, uczucie lęku)
Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Ból wieńcowy

Typowy ból wieńcowy (dławicowy) związany z chorobami serca i układu krążenia jest dosyć charakterystyczny. Często określa się go jako piekący, rozpierający lub uciskający. Pojawia się w zamostkowej części klatki piersiowej i może promieniować do szyi i żuchwy, ramion, między łopatki, do lewej ręki. Wyzwolony przez wysiłek fizyczny, stres, niską temperaturę otoczenia czy obfity posiłek, trwa krótko. Ulgę przynosi odpoczynek i podanie leków rozszerzających naczynia. Jeśli jest silny i długotrwały i nie ustępuje po podaniu leków – może wskazywać na zawał mięśnia sercowego.

Kłopot z bólem wieńcowym polega na tym, że nie zawsze jest on typowy. Czasem się maskuje – występuje w dolnej części klatki piersiowej, w obrębie jamy brzusznej czy w nadbrzuszu, sugerując zupełnie inne schorzenie. Niekiedy również bóle w klatce piersiowej – pozornie przypominające wieńcowe – mają zupełnie inną przyczynę.

 

Jeśli nie serce, to co?

Choroba niedokrwienna serca, zawał, zator tętnicy płucnej, tętniak aorty, kardiomiopatie, zaburzenia rytmu, zapalenie osierdzia, nadciśnienie płucne – to niektóre ze schorzeń sercowo-naczyniowych, objawiające się bólami w klatce piersiowej. Bóle te towarzyszą także licznym niekardiologicznym dolegliwościom. Oto niektóre z nich:

 • bóle czynnościowe, czyli tak zwana nerwica – bólowi towarzyszy tu często kołatanie serca, drętwienie i mrowienie kończyn, dławienie w gardle, a ból serca jest kłujący
 • urazy klatki piersiowej i żeber
 • półpasiec – ból piekący po jednej stronie klatki piersiowej, nawracający przez wiele tygodni jako nerwoból
 • zwyrodnienia kręgosłupa – dokuczliwe bóle miejscowe i długotrwałe, silne, tak zwane korzeniowe (z jednej strony lub w całej klatce piersiowej) pojawiające się daleko od miejsca ucisku; nasilone podczas ruchu, kaszlu i głębokiego wdechu
 • odma opłucnowa
 • choroba refluksowa
 • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
 • ostre zapalenie trzustki
 • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
 • przepuklina rozworu przełykowego przepony

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 
Dodaj komentarz
przemek
witam nazywam sie Przemek mam 24 lata od jakiegos roku 4 razy zdarzyl mi sie silny bol w srodkowej czesci klatki piersiowej ten bol jest tak mocny ze musze wstrzymac oddech i z calej sily sie napiac, martwie sie tym i mam przeczucie ze moze to byc przez papierosy ktore pale od 10 roku zycia i kole ktora wypijam 4 litry dziennie przez 3 lata. obecnie mieszkam w szkocji i kiedy powiedzialem to mojemu lekarzowi zignorowal to. prosze o szybka odpowiedz i porade. dziekuje moj mail to zamiera@interia .pl
Sylvie
Ja miewam lewostronne bóle podobojczykowe, promieniujące przez lewą rękę na całej długości (tak od wewnątrz, gdzie żyły)- aż do palca serdecznego. Podejrzenia jakiegoś schorzenia kardiologiczneg o czy płuc okazały się guzik warte (wynik UKG: serce jak dzwoneczek). Dopiero rozmowa z fizjoterapeutą uświadomiła mi, że powód tkwi w kręgosłupie, a konkretnie w jego szyjnym odcinku, jeśli ćwiczę regularnie i dbam o postawę to mam długie okresy spokoju z tymi kłująco-palącymi bólami. P.S. Jeśli to ewidentnie sprawa sercowa to można się dość szybko wspomóc czymkolwiek miętowym (kropelki, cukierek) to z kolei miałam w dzieciństwie na tle nerwowym.
Magda
A może po prostu postaraj się zrozumieć ten tekst... Ja nie jestem medykiem, ale wątpliwości nie mam.
Toni
Witam. Nie znalazłem autora powyższego opisu lecz jest to trochę takie bla bla bla i tak na prawdę nie wiem o co komuś chodzi choć w temacie jest o bólach które nie zawsze są kardiologiczne. Najpierw zalecasz żeby nie lekceważyć żadnego bólu w kl.piersiowej a później dajesz przykłady które są bezpośrednim zagrożeniem życia. Przyjacielu proszę nie rób ludziom nie związanym z medycyną wody z mózgu, ponieważ wiele osób zapamięta tylko twój tytuł i zacznie kombinować na własną rękę -co to może być, a może to nie istotne i przejdzie, A TU NIE PRZESZŁO I MOŻE SIĘ JUŻ NIE DOWIEDZIEĆ CO TO BYŁO. Pozdrawiam serdecznie i proszę naprawdę w takich tematach lepiej, rzetelniej przygotować artykuł.