Ból w pachwinie bardzo często wskazuje na pojawienie się przepukliny. Jest on połączony z uciskiem i problemami przy chodzeniu. Może być też spowodowany zbyt dużym i intensywnym wysiłkiem fizycznym. Tylko specjalistyczne badania mogą wykazać, jaki narząd czy część ciała została zaatakowana przez przepuklinę. Jakie badania należy wykonać, by postawić właściwą diagnozę?

 

Pachwina umiejscowiona jest między brzuchem a przednio-przyśrodkową częścią uda, w sąsiedztwie narządów wewnętrznych, mięśni i więzadeł, nerwów czy węzłów chłonnych. Jest ona mało odporna na urazy i przeciążenia, więc nawet drobna kontuzja może być przyczyną bólu. Leczenie bólu w pachwinie zależy do tego, co go powoduje.

Reklama

 

Przepuklina pachwinowa – objawy

Ból w pachwinie może wskazywać na przepuklinę pachwinową, na którą częściej cierpią mężczyźni, lub przepuklinę udową, dotykającą zazwyczaj kobiet. Różnice między tymi dwoma typami przepukliny są w budowie anatomicznej obu płci. Początkowo bóle pojawiają w okolicy pachwinowej rzadko. Występują podczas wysiłku fizycznego, śmiechu i kaszlu.. W miarę rozwoju choroby, w okolicy pachwiny zaczyna być wyczuwalny miękki guzek, który uwypukla się i znika. Można go wyczuć palcami i wepchnąć z powrotem do brzucha. Natomiast, gdy staje się twardszy i bolesny, a skóra zaczerwieniona i ciepła, mogło dojść do uwięźnięcia przepukliny, a to może doprowadzić do martwicy zamkniętych w przepuklinie jelit. Potrzebna jest operacja.

Inną przyczyną bólu w pachwinie u mężczyzn bywają żylaki powrózka nasiennego. Powrózek nasienny przebiega przeze kanał pachwinowy. Żylaki mogą powstać w każdym wieku na skutek poszerzenia się splotu wiciowatego żylnego wchodzącego w skład powrózka. Bóle nasilają się zazwyczaj podczas długotrwałego stania, chodzenia, w pozycji leżącej oraz w czasie erekcji. Ponadto bóle promieniujące do pachwiny dają też urazy moszny oraz stan zapalny jąder i najądrzy. Jeśli chodzi o kobiety, bóle w okolicy pachwiny mogą dawać stany zapalne jajników i jajowodów. Również obecność dużych torbieli w jajnikach wywołuje podobne dolegliwości. Każdy ból w okolicy pachwiny, który nie ustępuje po krótkim czasie, należy skonsultować z lekarzem. Aby określić rodzaj schorzenia konieczne jest badanie urologiczne lub ginekologiczne oraz badanie CRP, OB, poziom fosfatazy zasadowej, czynnik reumatoidalny, obrazowe badanie USG, RTG.

W zależności od potrzeb pacjent może stosować pas pachwinowy, który podtrzymuje miejsce, w którym występuje przepuklina i gwarantuje bezpieczne funkcjonowanie na co dzień.

 

Kolka nerkowa

Ból w pachwinie może być wywołany obecnością kamieni nerkowych. Najczęstszym momentem rozpoznania kamicy jest atak kolki nerkowej, z charakterystycznym, zlokalizowanym w okolicy lędźwiowej i promieniującym do spojenia łonowego bólem. Ból ten ma charakter napadowy i związany jest z przemieszczaniem się złogu przez moczowód do pęcherza moczowego. Niewielką ulgę sprawia pacjentowi chodzenie. Ważne jest też właściwe nawodnienie. Do potwierdzenia kamicy nerkowej konieczne jest badanie USG jamy brzusznej z oceną nerek.

 

Badania diagnostyczne

CRP, OB, poziom fosfatazy zasadowej, czynnik reumatoidalny – badania w celu potwierdzenia lub wykluczenia stanu zapalnego

USG – badanie obrazowe zmian w obrębie stawów biodrowych (stany przeciążeniowe, zapalny, zmiany zwyrodnieniowe), zaburzenia naczyń krwionośnych czy układu moczowego (kamica nerkowa, zapalenie nerek), a także inne urazy w obrębie tkanek

RTG – badanie obrazowe w obrębie stawu biodrowego pozwalające na wykrycie zmian przeciążeniowych, zwyrodnieniowych lub wrodzonych deformacji kostno-stawowych

Tomografia komputerowa – lokalizuje różne schorzenia w zależności od tkanek poddanych badaniu. Precyzyjne badanie wykrycia zmian zapalnych, martwiczych czy destrukcyjnych w przypadku kości i stawów.

Rezonans magnetyczny – pozwala szczegółowo zdiagnozować tkanki miękkie w obrębie pachwiny, jamy brzusznej oraz kręgosłupa

Angiografia naczyń – badanie diagnostyczne naczyń i wczesne wykrycie patologicznych