Ból kręgosłupa szyjnego występuje w górnej części karku i potylicy oraz promieniuje do czoła, skroni lub rąk. Jest określany mianem zespołu szyjnego. Często nasila się przy ruchach głowy. Może mieć charakter napadowy lub stały. Inne jego objawy to między innymi bóle i zawroty głowy, szumy uszne, mdłości i zaburzenia snu.

 

 

Kręgosłup szyjny składa się z siedmiu kręgów. Układają się one w łuk nieco wygięty ku przodowi. Pierwszy krąg, zwany szczytowym, podtrzymuje czaszkę. Drugi, nazywany obrotowym, pozwala na poruszanie głową w dół, w górę i na boki.

Przez otwory w kręgach biegną nerwy. Jeżeli kręgi są zniekształcone, wówczas uciskają na te nerwy. Na zwyrodnienia i urazy szczególnie narażony jest trzeci, czwarty, piaty i szósty krąg.

 

Przyczyny

Bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym to nie tylko problem ludzi starszych, ale przede wszystkim tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Powodem jest utrzymywanie głowy pochylonej ku przodowi albo nadmierne obciążenie tego odcinka kręgosłupa przy ruchach głowy, na przykład podczas prowadzenia samochodu.

Bóle karku mogą być także spowodowane wyziębieniem organizmu czy silnym stresem.

Zespół szyjny pojawia się często u ludzi w wieku około 50 lat w wyniku ucisku tętnic kręgowych i niektórych struktur nerwowych oraz powolnego niszczenia chrząstek kręgowych.

Bardzo często zespół szyjny jest spowodowany niedoborem magnezu i witamin z grupy B. Zatem warto regularnie dostarczać je w pożywieniu i zażywać zawierające je suplementy.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Objawy

Bóle występują w górnej części karku i potylicy, następnie promieniują do czoła, skroni lub rąk. Ból szyi bardzo często nasila się przy ruchach głowy. Może mieć charakter napadowy lub stały. W efekcie powoduje różne objawy: bóle i zawroty głowy, szumy uszne, mdłości czy zaburzenia snu.

 

Przeciwdziałanie

Warto zrobić ciepły okład i położyć go na cały kark, a następnie wetrzeć maść przeciwbólową. Niebagatelną rolę odgrywa profilaktyka, należy więc dbać o kręgosłup podczas wykonywania codziennych czynności, zwłaszcza przy dźwiganiu różnych rzeczy oraz w trakcie jazdy samochodem.

Najlepiej spać na poduszce, która podtrzymuje szyję. Jeżeli ból nie przestanie doskwierać, należy udać się do lekarza, którzy może przypisać leki zmniejszające napięcie mięśni.

 

Leczenie i rehabilitacja

Leczenie może być zachowawcze i operacyjne – w zależności od stanu pacjenta, objawów neurologicznych i diagnostyki obrazowej (rezonans magnetyczny, elektromiografia oraz RTG).

Leczeniem zachowawczym zajmują się neurolodzy, ortopedzi i fizjoterapeuci rehabilitanci.

W stanach ostrych i w przypadku silnego bólu często podawane są środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a jednocześnie z pacjentem pracuje rehabilitant, który ma za zadanie rozluźnić gorset mięśniowy, przywrócić prawidłową ruchomość bądź – przy niestabilności – nauczyć pacjenta stabilizowania mięśniowego. To tak zwana terapia manualna. Jest ona prowadzona różnymi metodami (takimi jak na przykład metoda Ackermanna, metoda Maitlanda, osteopatia i chiropraktyka).

 

Ćwicz też sam

Można się nauczyć kilku ćwiczeń rozluźniających mięśnie szyjne kręgosłupa. Po długim siedzeniu przy komputerze warto na szyi z tyłu głowy położyć proste palce i uciskać mięśnie w bardzo delikatny sposób. Potem należy pokręcić głową ku przodowi i ku tyłowi, a następnie w stronę lewego i prawego ramienia. Podczas patrzenia prosto przed siebie trzeba trzymać głowę na tym samym poziomie i wykonywać skręty w lewo, jednocześnie unosząc brodę do góry. Tę samą czynność trzeba powtórzyć, skręcając głowę w prawo.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 
Dodaj komentarz
patrykowy
Jakiś czas temu miałem dyskopatię szyjną. Byłem u dr Orczyka w Kręgosłup Center. Myślałem, że będzie chciał mnie operować (inny ortopeda powiedział, że muszę być operowany i polecił własnie Orczyka), ale ten polecił mi w pierwszej kolejności ćwiczenia McKenziego i faktycznie nie musiałem być operowany, za co jestem mu bardzo wdzięczny i do dzisiaj od czasu do czasu stosuję te ćwiczenia.
agnieszkafeifer
Bóle w odcinku szyjnym należą do bardzo powszechnych. Konieczne jest w ich przypadku przeprowadzenie szczegółowego badania oraz postępowania terapeutycznego .Bólom w odcinku szyjnym towarzyszyć mogą inne zaburzenia neurologiczne, takie jak np.:- bóle i zawroty głowy,- promieniowanie bólu do kończyn górnych,- szumienie w uszach,- zaburzenia snu.Są to przykłady objawów współtowarzy szących, na które również warto zwrócić uwagę, mówiąc terapeucie o bólu szyi i karku.Zadaniem terapeuty nie jest np. leczenie bólu pojawiającego się w obrębie kończyn górnych, ale działanie na przyczynę. W tym przypadku zapewne jest nią jakiegoś rodzaju zaburzenie w odcinku szyjnym. I tak, praca z tym odcinkiem spowoduje zniwelowanie powyższych objawów współtowarzy szących.Doskonale na rzeczy znają się specjaliści z Centrum Terapii Falą Uderzeniową GAMED. Jednakże ostateczny wybór pozostawiam Państwu.Pozdrawiam serdecznie
Andrea
Jakiś czas temu bardzo dokuczał mi ból kręgosłupa w odcinku szyjnym. Miał charakter napadowy, był tak silny, że czasami nie byłam w stanie pokręcić głową. Próbowałam wielu metod rehabilitacji, byłam w wielu sanatoriach. Najbardziej pomógł mi pobyt w Klinice Rehabilitacyjne j Nowy Dwór w województwie łódzkim. Oprócz rehabilitacji miałam konsultacje z lekarzem na temat czego nie wolno, czego należy unikać, by ból nie wrócił.