Badania amerykańskich naukowców wykazały, że ograniczenie długości snu drastycznie obniża poziom testosteronu u młodych, zdrowych mężczyzn.
Zespół badaczy z Uniwersytetu w Chicago pod kierownictwem dr Eve Van Cauter odkrył, że mężczyźni, którzy w ciągu tygodnia spali mniej niż 5 godzin na dobę, mieli znacznie niższy poziom testosteronu niż wtedy, gdy przespali całą noc. Niski poziom testosteronu ma wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia mężczyzny, nie tylko w zakresie zachowań seksualnych i rozrodczych. Testosteron jest krytycznym czynnikiem w budowie siły, masy mięśniowej i gęstości kości.

 

„Niski poziom testosteronu można powiązać z gorszym samopoczuciem i wigorem, które mogą być również związane z brakiem snu” – mówi dr Van Cauter.

Co najmniej 15 proc. czynnej zawodowo populacji USA sypia mniej niż 5 godzin na dobę, co powoduje szereg problemów zdrowotnych. Teraz wiadomo również, że kolejnym z nich jest spadek poziomu testosteronu. Brak snu ma takie działanie na poziom testosteronu, jak postarzenie się o 10–15 lat.

W badaniu wzięło udział 10 młodych mężczyzn. Każdy z nich musiał przejść szereg rygorystycznych testów, które miały wykazać zaburzenia gruczołów wewnątrzwydzielniczych, zaburzenia psychiatryczne czy problemy ze snem. Średni wiek badanych wynosił 24 lata, każdy z nich był szczupłej budowy ciała, a stan zdrowia określono jako dobry.

Reklama

 

Podczas eksperymentu mężczyźni spędzili w laboratorium trzy doby, w ciągu których spali nawet do 10 godzin, oraz 8 dób, podczas których spali mniej niż 5 godzin. Pobierano im krew do badania zawsze w ostatnim dniu każdej fazy eksperymentu co 15–30 minut w ciągu 24 godzin.

Wpływ braku snu na poziom testosteronu był widoczny już po pierwszym tygodniu krótkiego snu. 5 godzin snu na dobę spowodowało zmniejszenie poziomu testosteronu o 10–15 proc. Dane pochodziły z próbek krwi pobranych pomiędzy 14:00 a 22:00.

Mężczyźni prowadzili również samodzielną obserwację nastroju i poziomu wigoru w trakcie trwania eksperymentu. Wszyscy zanotowali spadek dobrego nastroju, który zachodził wtedy, gdy spadał poziom testosteronu. Humor i wigor badanych pogarszał się każdego dnia w fazie krótkiego snu.

Poziom testosteronu zmniejsza się co roku o 1–2 proc. Jego niedobór testosteronu można powiązać z niską energią, osłabionym libido, słabą koncentracją i zmęczeniem.

 

Źródło: medicalxpress.com