Często jest nazywany „kamieniem życia”. Od wieków wykorzystuje się go do wspierania ludzkiego zdrowia. Swoje właściwości zawdzięcza silnej jonizacji ujemnej, którą wytwarza. Nalewki i kosmetyki na jego bazie nadal są niezwykle cenione na rynku. Bursztyn wspomaga bowiem zdrowie osób cierpiących na reumatyzm, astmę czy nadciśnienie. Dużym powodzeniem cieszy się także bielizna z jego drobinkami.

 

Bursztyn (jantar, amber) powstał z żywicy drzew iglastych. Czasami można znaleźć w nim fragmenty owadów lub roślin. Zyskał on sławę jeszcze w starożytności. Uważano, że przynosi szczęście i gwarantuje pomyślność. Wykonane z niego narzędzia i ozdoby miały chronić przed niebezpieczeństwem, a amulety – zabezpieczać nie tylko za życia, ale i po śmierci. Do dziś bursztyn znajdowany jest w miejscach pochówku dawnych Słowian, a także w egipskich grobowcach. Wierzono, że ochroni mumie przed rozkładem i zniszczeniem.

Jantar w medycynie ludowej miał zapobiegać problemom z gardłem i tarczycą oraz bólom głowy, stąd noszono wykonane z niego korale. Panowało też przekonanie, że dym z bursztynowych kadzidełek działa przeciwbakteryjnie, a mikstury z bursztynu przyśpieszają gojenie ran i działają uspokajająco.

Reklama

 

Właściwości

Bursztyn wykazuje się silną jonizacją ujemną. Dzięki temu przyczynia się do odzyskania równowagi w organizmie (w którym znajduje się zbyt dużo ładunków dodatnich, co jest spowodowane między innymi stresem czy działaniem pola elektromagnetycznego).

Poza tym bursztyn zawiera wiele mikroelementów (żelazo, krzem, magnez, potas, wapń, związki organiczne połączone z jodem, substancje lotne, kwasy żywiczne) oraz cenny kwas bursztynowy. Jest to roślinny związek obecny także w wielu owocach i warzywach (zwłaszcza niedojrzałych). W procesie destylacji z bursztynu uzyskuje się również olej bursztynowy. Obie substancje (kwas i olej) mają dobroczynne działanie na zdrowie oraz są cennym składnikiem kremów i maści.

Pozytywnie na naszą kondycję zdrowotną wpływa jednak tylko jantar nieszlifowany, surowy.

 

„Bursztynowa” bielizna

Ostatnio na rynku dużym powodzeniem cieszy się odzież – głównie bielizna – z drobinkami bursztynu. Są one umieszczane na tkaninach i przędzy z wykorzystaniem nowatorskich technologii. Tak wyposażona bielizna noszona blisko ciała ma działanie przeciwreumatyczne i to bez konieczności smarowania się rozgrzewającymi maściami. Obolałym partiom ciała taka „terapia” przynosi widoczną ulgę. Bielizna z bursztynem:

  • rozgrzewa stawy i mięśnie
  • wpływa łagodząco na procesy zapalne
  • pomaga w leczeniu zmian zwyrodnieniowych
  • zwiększa komfort życiowy