Bursztyn od wieków wykorzystywany był w medycynie oraz jubilerstwie. Na jego bazie sporządzano nalewki oraz maści lecznicze, które łagodziły bóle migrenowe, mięśniowe oraz reumatyczne. Obecnie bursztyn z powodzeniem podbija rynek kosmetyczny. Zawierające go kremy, balsamy do ciała, olejki do kąpieli oraz peelingi regenerują, nawilżają oraz poprawiają kondycję skóry.

 

Od starożytności po nowoczesność

Płonący kamień, jantar, sokal, elektron – to zaledwie kilka określeń bursztynu stosowanych w różnych miejscach świata. Już w starożytności skamieniała żywica noszona na szyi służyła jako ochrona przed chorobami górnych dróg oddechowych. Kleopatra używała bursztynu jako aromatycznego kadzidła. Noszenie biżuterii z jantarem miało zapewnić kobietom młody wygląd i nieskazitelną urodę, a mnisi klasztorni sporządzali z niego nalewki, które słyną po dziś dzień.

Współczesne badania naukowe potwierdzają właściwości lecznicze bursztynu. Zawierające go środki medyczne działają przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie oraz łagodzą bóle mięśniowe i migrenowe. Kwas bursztynowy poprawia pracę nerek, układu nerwowego oraz jelit. Obecnie bursztyn jest wykorzystywany również w szeroko pojętej kosmetologii. Na jego bazie wyrabia się maści oraz kremy, które wykorzystywane są w leczeniu stłuczeń oraz żylaków.

Reklama

 

Bursztyn kosmetyczny

We współczesnej kosmetyce sporządza się kremy, maści, olejki do kąpieli, balsamy do ciała, peelingi oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów z dodatkiem bursztynu. Pozyskany z niego kwas oraz olej mają działanie przeciwrodnikowe, odkażające oraz łagodzące skutki ukąszeń owadów. Krem do pielęgnacji twarzy, taki jak na przykład Vilcacora bursztynowa, nawilża i pielęgnuje cerę. Poprawia jej stan i kondycję (dotyczy to zwłaszcza skóry tłustej), zmniejszając wydzielanie sebum. Bioprzyswajalny wyciąg z bursztynu ma właściwości regenerujące, kojące oraz antystresowe. Z kolei kuracja bursztynowa do włosów zapobiega ich wypadaniu oraz ułatwia rozczesywanie, a także poprawia stan skóry głowy. Bursztyn przyspiesza odnowę komórkową, regeneruje oraz rozświetla. Dlatego gabinety SPA często oferują zabiegi z dodatkiem bursztynu, które wyraźnie odmładzają skórę oraz przywracają jej gładkość.

Żyj Długo