Ceramidy stanowią naturalny składnik lipidów ludzkiej skóry. Wraz z wiekiem oraz pod wpływem stresu ich ilość w naszym organizmie maleje. Na szczęście dzięki dużemu postępowi w dziedzinie kosmetologii możemy pozyskiwać je w sposób sztuczny i stosować w postaci kremów.

 

Ceramidy to organiczne związki chemiczne należące do grupy lipidów, które stanowią część warstwy rogowej naskórka. Do tej pory udało się zidentyfikować jedenaście rodzajów ceramidów wchodzących w skład ludzkiej skóry. Tworzą one nieprzepuszczalną powłokę, cementują międzykomórkowe warstwy rogowe naskórka oraz chronią skórę przed szkodliwymi warunkami i utratą wody. Ich brak prowadzi do przesuszenia oraz do łuszczenia się skóry, a w konsekwencji – do jej przedwczesnego starzenia się.

Reklama

 

Źródła pozyskiwania ceramidów

Wraz z wiekiem oraz pod wpływem stresu ilość ceramidów w ludzkim organizmie maleje. Dzieje się tak za sprawą używanych na co dzień detergentów, a także szkodliwego działania promieni UV oraz zanieczyszczenia środowiska. Kobiety w okresie przekwitania są najbardziej narażone na znaczny ubytek ceramidów. Dlatego niezwykle istotne jest ich dostarczanie. Taką możliwość daje dzisiejsza kosmetologia. Składniki te są pozyskiwane z materiałów odzwierzęcych oraz roślinnych. Istnieje też możliwość wytworzenia ich równie skutecznych odpowiedników w sposób całkowicie sztuczny. Tak pozyskane ceramidy nazywa się pseudoceramidami.

 

Ceramidy w kosmetykach do pielęgnacji ciała

Ceramidy używane w kosmetykach do pielęgnacji skóry są przeznaczone głównie do cery wrażliwej (skłonnej do alergii), do cery suchej oraz do cery dojrzałej. Są pomocne w leczeniu atopowego zapalenia skóry, a także skóry uszkodzonej przez promieniowanie UV. Niezwykle istotna jest odpowiednia częstotliwość aplikacji (kilka razy na dobę), gdyż najlepsze efekty lecznicze i odbudowujące daje regularne i częste stosowanie.

 

Ceramidy w kosmetykach do pielęgnacji włosów

Ludzki włos składa się z kilku blaszek, płytek nałożonych na siebie, które w jedną całość łączy spoiwo międzykomórkowe. Jednym z jego elementów są właśnie ceramidy. Mają one zdolność zatrzymywania i wchłaniania wody, a każdy dobrze odżywiony włos powinien ją magazynować w swoim wnętrzu. Zawartość procentowa wody we włosie nie powinna być mniejsza niż 10 proc. Włosy jej pozbawione są suche i łamliwe oraz tracą blask. Dlatego niezwykle istotne jest, by dostarczać włosom odpowiedniej dawki ceramidów. Zawierające je kosmetyki pielęgnacyjne wzmacniają gęstość komórek włosa oraz chronią je przed szkodliwym promieniowaniem UV.


 

Najnowsze
Choroby
Ziołolecznictwo
Żywienie