Choroba Gravesa-Basedowa jest schorzeniem autoimmunologicznym. Rozpoznaje się ją na podstawie objawów klinicznych oraz badania stężenia hormonów tarczycy we krwi. Jej objawy mogą się rozwijać przez dłuższy czas, ale pozostają niezauważone i przez to są lekceważone. A choroba jest poważna i trzeba ją leczyć.

 

Jak dotąd nie udało się znaleźć przyczyn tego schorzenia. Wiadomo, że jego pojawienie się wiąże się bezpośrednio z TSH, hormonem regulującym funkcje tarczycy (choroba Gravesa-Basedowa odpowiada za około 75% przypadków nadczynnościtarczycy). Jego podłożem są z reguły zaburzenia autoimmunologiczne. Często czynnikiem wyzwalającym jest stres.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Grupy ryzyka

Choroba Gravesa-Basedowa dotyka głównie kobiet (chorują na nią 10 razy częściej niż mężczyźni) – może mieć bowiem związek z poziomem estrogenów (tak zwanych żeńskich hormonów). Do jej rozwoju przyczynia się również stres i palenie papierosów. Czasami choroba ta pociąga za sobą takie schorzenia, jak reumatoidalne zapalenie stawów, bielactwo oraz niedoczynność kory nadnerczy (pierwotną i wtórną).

 

Objawy

Objawy choroby Gravesa-Basedowa są zróżnicowane. Czasem – zwłaszcza w początkowej fazie – mogą być niedostrzegalne, częściej jednak pojawiają się nagle i gwałtownie. To dolegliwości zazwyczaj towarzyszące zaburzeniu pracy tarczycy. Objaw najbardziej charakterystyczny to naciekowy wytrzeszcz oczu (wokół gałki ocznej dochodzi do nacieków, które mogą prowadzić do poważniejszych problemów ze wzrokiem). Pojawia się także wole. Czasami pod skórą – najczęściej na podudziu – odkładają się substancje śluzowate. Może też wystąpić obrzęk palców rąk i stóp. Inne objawy to:

  • przyspieszone bicie serca,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • drażliwość, niepokój, gwałtowne zmiany nastroju,
  • osłabienie i ból mięśni,
  • drżenie rąk,
  • bezsenność,
  • pocenie się, ciepła i wilgotna skóra,
  • chudnięcie mimo dobrego apetytu i obfitych posiłków.

 

Diagnoza

Lekarz stawia diagnozę po przeprowadzeniu wywiadu i badań. Przede wszystkim oznacza się poziom TSH (w przypadku tej choroby jest on niski). Wykonuje się też morfologię krwi, profil lipidowy (poziom cholesterolu) i próbę wątrobową oraz USG tarczycy.

 

Leczenie

Schorzenie trzeba leczyć – nieleczona choroba Gravesa-Basedowa może się okazać śmiertelna. Zazwyczaj lekarz zaleca przyjmowanie leków hamujących czynność tarczycy. Niestety, nawroty choroby mogą się pojawiać do końca życia.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz