Choroba Meniera dotyczy błędnika, ważnej części ucha wewnętrznego odpowiedzialnej za zmysł słuchu i równowagi. Występuje rzadko – statystycznie dotyka 50 na 100 000 osób.
Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska Prospera Meniera (1799–1862), który jako pierwszy je opisał. Obserwowane u pacjentów zaburzenia – osłabienie słuchu o różnym nasileniu, szumy w uszach, napadowe zawroty głowy, którym towarzyszy pocenie się, nudności i wymioty – uznał za odrębną jednostkę chorobową.

 

 

 

Objawy

Choroba dotyczy zazwyczaj jednego ucha (70 proc. przypadków) i najczęściej pojawia się nagle. Jej napadowi towarzyszą:

 • zawroty głowy o charakterze układowym (tj. o podłożu laryngologicznym w związku z zaburzeniami funkcji błędnika) określane przez pacjenta jako wirowanie, jazdę na karuzeli, jazdę windą lub uczucie zbaczania w jednym kierunku;
 • nudności (mogą wystąpić wymioty);
 • szumy w uszach upośledzające słuch, który pogarsza się po każdym napadzie w miarę postępu choroby, choć na początku wraca jeszcze do normy.

Objawy może poprzedzać tak zwana aura. Pojawiają się wtedy:

 • uczucie pełności w uchu, czasem szum i trzaski;
 • kilkuminutowe zawroty głowy występujące nawet przez całą dobę;
 • nagłe upadki;
 • bladość skóry, zimny pot, uczucie omdlewania;
 • tępy, jednostronny ból głowy;
 • wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie akcji serca.

 

Skąd ta choroba?

Powodem tych zaburzeń, prowadzących do stopniowej utraty słuchu, są problemy z równowagą (homeostazą) płynów w uchu wewnętrznym. Jest to z kolei skutkiem nadmiernego gromadzenia się i wzrostu ciśnienia endolimfy (śródchłonki) w błędniku. Zwiększone ciśnienie poszerza przestrzenie endolimfatyczne ucha wewnętrznego.

Chorobę Meniera określa się również jako wodniak błędnika typu idiopatycznego, czyli bez uchwytnej przyczyny. Zdarza się, że typowe dla niej objawy występują w konsekwencji innych schorzeń organizmu, na przykład hiperlipidemii, chorób endokrynologicznych, a zwłaszcza tarczycy, problemów krążeniowych, cukrzycy, tocznia układowego, choroby Crohna, a także doznanego urazu ze złamaniem podstawy czaszki. Wtedy mówi się o zespole Meniera.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Badania diagnostyczne

Rozpoznanie choroby należy do lekarza laryngologa i neurologa. Dokładny wywiad, w tym przypadku bardzo istotny, najczęściej nie wystarcza, ponieważ nie pozwala jednoznacznie określić powodów dolegliwości. Konieczne bywają badania dodatkowe – audiometryczne i obrazowe – takie jak:

 • audiogram – potwierdzi upośledzenie odbiorcze słuchu w zakresie niskich częstotliwości;
 • ENG (elektronystagmografia) – wykaże uszkodzenie błędnika;
 • MRI (rezonans magnetyczny) i CT (tomografia komputerowa) głowy – wyniki w chorobie Meniera są prawidłowe.

Wykonuje się też badania krwi (poziom hormonów tarczycy, stężenie glukozy, profil lipidowy).

 

Leczenie

Wybór skutecznego sposobu leczenia nie jest łatwy. W terapii farmakologicznej (postępowanie w wypadku obustronnej choroby Meniera tylko do niej się ogranicza) stosuje się leki moczopędne, sterydy (glokokortykosterydy), środki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, a także leki hamujące czynność układu przedsionkowego.

Osobom, którym farmakologia nie pomaga, proponuje się zabiegi chirurgiczne – przecięcie nerwu przedsionkowego (jeśli słuch jest zachowany) lub labiryntektomię (usunięcie narządu przedsionkowego) w przypadkach utraty słuchu.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Janusz
Całkowicie się zgadzam; Biali pracujący nie powinni dawać się oszukiwać.A ciemne(i inne) nieroby czy udający pracusiów: do roboty!!!???!!!. Bo w dzisiejszych czasach 2015r te pojęcia i tematy się wykrzywiają?!?!
Wojt
Musisz pamietac Barnaba ze zeby znalezc sie w zasiegu prawa czy to oficjalnego czy umownego musisz byc albo pedalem albo zydem albo conajmniej czarny. Jako bialy chory czlowiek jestes natychmiast opluty przez spoleczenstwo. Tak niejest tylko w Polsce i w Niemczech. Ja mieszkam w USA i tu jest to samo. Baiali sa zli i glupi i pijani a reszta jest biedna i chora i trzeba na nich wydawac kase z podatkow. W jakims afrykanskim panstwie teraz jest tak ze kobiety niechca sypiac z mezami zeby costam przeforsowac. Nie sledze tego uwaznie to niewiem .... ale moze by tak biali ludzie przestali na tydzien pracowac ? To by dopiero bylo. Skad by ta cala zaraza co na nas pluje wiecznie wziala kase na to zeby dalej nic nie robic ? A tak wogule to gdzie sa nasze Rzady? Zyjemy w krajach ktore sami zbudowalismy. Wszystkie wynalazki na swiecie sa "biale" i co? Nagle rzadzi nami banda psycholi kotra tylko z nas pompuje zeby dac innym. Biali nie potrzebuja innych! To wszyscy inni potrzebuja bialych, bo potrafia tylko uzywac to co im dalismy ale od siebie nic juz nie dadza. Rozumku nie wystarczy zeby cos stworzyc. Nawet malpe mozna nauczyc jezdzic samochodem ....ale ktora malpa zbuduje na tej podstawie lepsze auto?
barnaba1
bedac pewnego razu na rybach mialem atak tej choroby,nie bylo by to nic dziwnego ale bylo to w datteln niemcy gdzie niby spoleczenstwo jest takie wyrozumiale ,pozatem bylem w zasiegu kamery ktora obserwuje sluze na kanale kolo mnie przejezdzala wycieczka rowerowa okolo 100u rowerzystow ,co uslyszalem patrzcie jak ten aszloch sie naprol.