Człowiek młody szczęśliwe rzadko cierpi z powodu chorób stawów, natomiast lata dojrzałe bardzo często przebiegają z coraz bardziej dokuczliwymi dolegliwościami dotyczącymi układu ruchu. Oczywiście sprawność fizyczna zależy jeszcze od bardzo wielu czynników – problemów natury neurologicznej, przewlekłych schorzeń układu krążenia i oddechowego, ale te stawowe są chyba najpowszechniejsze i najbardziej upośledzają możliwość ruchu u statystycznego obywatela. Coraz większy odsetek populacji powyżej 50 r.ż. odczuwa dyskomfort związany z zaburzoną pracą stawów. W ostatnich latach ta granica wiekowa przesuwa się niepokojąco coraz niżej, bo już czterdziestolatkowie skarżą się na postępujące zmiany. Ma na to wpływ styl życia, który ogranicza aktywność ruchową większości ludzi, a także takie problemy, jak otyłość, nieprawidłowa dieta prowadząca do destrukcji tkanek układu ruchu, nadmierne przeciążanie pewnych stawów.

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa to najczęstsza przewlekła choroba układu ruchu, która rozwija się powoli, ale w konsekwencji doprowadza do zniszczenia, zniekształcenia i upośledzenia funkcji stawów na skutek przeciążeń (mikrourazów), jakim stawy są poddawane każdego dnia. W wielu przypadkach destrukcji struktur układu ruchu dominującą rolę odgrywają procesy autoimmunologiczne, których istotą jest niszczenie własnych komórek (tak jest w RZS). Jednak najczęstszą przyczyną rozwoju choroby jest po prostu starzenie się organizmu, które u różnych osób daje o sobie znać wcześniej lub później.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to proces przewlekły, którego przebieg jest modulowany przez różne czynniki – m.in. pracę zawodową, dietę, rodzinne predyspozycje. Do niszczenia stawu dochodzi wskutek przewlekłego zapalenia błony maziowej. Destrukcji ulega też warstwa chrzęstna stawu. Konsekwencją postępujących zmian są dolegliwości, które z biegiem czasu stają się coraz bardziej dokuczliwe, aż do momentu, kiedy najbanalniejsza czynność oznacza nie lada cierpienie. Zaawansowana choroba niesie ból, ograniczenie ruchomości w stawach – aż do niesprawności chorego wymagającej niejednokrotnie pomocy osób trzecich. Choroba zazwyczaj dotyczy dużych stawów – biodrowych, kolanowych, które są najbardziej obciążane, a to oznacza – najbardziej narażone na postępujące zwyrodnienia. Dysfunkcja tych stawów zagraża utratą zdolności do chodzenia, które jest przecież jednym z ważniejszych zastosowań układu ruchu. W zaawansowanych przypadkach ratunkiem dla chorych jest wymiana stawów, co staje się zabiegiem ortopedycznym coraz powszechniejszym i doskonalszym. Na obecnym poziomie medycyny operacje te z zastosowaniem coraz trwalszych endoprotez dają chorym szansę na powrót do normalnego życia.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Choroba dotyka też stawy rąk, stóp i kręgosłupa. Zwyrodnienie kręgosłupa prowadzi do zniszczenia krążków międzykręgowych i ich przesuwania, co w efekcie wywołuje ucisk na nerwy, powodując silny ból i upośledzenie funkcji układu nerwowego. Częste zmiany dotyczące okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa są powodem rwy kulszowej, a patologie w zakresie odcinka szyjnego mogą prowadzić do ucisku na naczynia krwionośne, co objawia się zawrotami głowy, przewlekłymi bólami barku, a nawet zaburzeniami świadomości.

Aby zmniejszyć zagrożenie problemami ze stawami, warto już w młodszych latach podjąć walkę o ich lepszą kondycję na starość. Korzystając z porad, należy zmieniać tak styl życia, aby jak najdłużej cieszyć się pełną sprawnością układu ruchu. W szczególności warto:

  • unikać „fotelowego” stylu życia i zadbać o systematyczną aktywność fizyczną (szczególnie polecane jest pływanie),
  • nie obciążać nadmiernie stawów – np. noszeniem zakupów, przesuwaniem i podnoszeniem ciężkich przedmiotów,
  • utrzymywać należną masę ciała (każdy zbędny kilogram dodatkowo obciąża stawy!),
  • w dobrze zbilansowanej diecie dostarczać organizmowi składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania układu ruchu. Podstawą powinna być tzw. dieta śródziemnomorska z dużą ilością ryb, oliwą, a także owoce bogate w witaminę C niezbędną do produkcji kolagenu, galaretki, warzywa, olej lniany,
  • przyjmować naturalne suplementy uzupełniające dietę,
  • nosić wygodne obuwie na elastycznej, płaskiej podeszwie,
  • zadbać o to, aby wszystkie meble i sprzęty gwarantowały dobrą postawę w czasie pracy i wypoczynku – np. wysokość krzesła, stołu, dobry materac do spania.

 

 Lek. med. Alina Rewako


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
danuta
dziękuje za informacje dotyczące choroby stawów i proszę o szersze informacje, mam nadzieję że innym tez to pomogło, proszę o odpowiedz i jeszcze raz dziękuje.
serwa
co to za oszust z tego mirka i dla tego nikt nie pisze czy otrzymał pomoc bo cały ten mirek wpuścił wszystkich tych ludzi w maliny
karolina
czy ktoś z Was uzyskał pomoc od pana Mirka ?
Alina
Popieram pana Stefana. Tylko ruch i gimnastyka systematyczna!! ! pomagają stawom. Pomaga też rozgrzewanie. Kiedy miałam opuchnięty i bolący staw kolanowy ćwiczenia w odciążeniu bardzo mi pomogły. Nie można się zasiedzieć przed telewizorem, trzeba chociaż co drugi dzień iść na szybki spacer. Małe guzki powstające wokół stawów palów dłoni dają się rozmasować. Jak boli śpię w rękawiczkach. W ostateczności na bardzo bolący staw robię kompres ze spirytusu "pod ceratkę" przeważnie na noc. Skóra jest spalona ale ból i opuchnięcie mija. Może to metoda gwoździa w bucie ale pomaga na jakiś czas. Pewnie mobilizuje miejscowe siły obronne.
Stefan
Tylko gimnastyka, systematyczna gimnastyka, pomogła mi i wielu innym! Wszelkie metody "pana Mirka", nie wiem czy są skuteczne.
ryszardo.k
Otóż leczenie tą metodą polega najpierw wyciągnięcie kasy od zainteresowanyc h - czyli chorych - i oczywiście pozostanie tylko wiara w cud. Żenujący doprawdy chwyt jak wyciągnąć kasę od naiwnych.. No i co? Podał jakieś ćwiczenia? Tajemnicze ćwiczenie" tylko za opłatą i kupieniem specyfiku. Właśnie pokazali w w TV naciągaczy którzy poprzez Internet sprzedawali kolorowe pięknie opakowane tabletki - Fałszerze podrabiają prawie wszystkie leki: roślinne, chemiczne, produkty oryginalne i odtwórcze. Weźcie to pod uwagę.
Maria
Witam, Panie Mirku,Bardzo proszę Pana o przesłanie całego cyklu terapii leczenia rwy kulszowej.Stosowane leczenie fizykoterapeuty czne mi nie pomaga.Podaję mojego e-maila: biblioz@wp.pl.Pozdrawiam. Maria
jurek
P .MIRKU.W uzupelnieniu do poprzedniego e-maila prosze opodanie lekow oraz cwiczen do tej TERAPII !!!dzieki
JUREK
Witam p.Mirku.Prosze o przeslanie calego cyklu terapii-leczenia dzieki.Pozdrowka -Jurek jurek1945@vp.pl
Stracatella
;-) odkrył tajemnicę nad którą uczeni całego świata pracują od poł wieku i jeszcze nie znaleźli rozwiązania. Ja Wam powiem jakie to tajemnicze ćwiczenie trzeba wykonać. Najpierw kupcie od pana Mirka Artro Protect Max (możliwie dużo) a potem pocałujcie się w cztery litery. Jak się Wam to uda to znaczy że już jesteście zdrowi Ot i cała tajemnica.pozdrawiam ;-);-);-)
Jacek
Proszę o szczegółową informację na temat tej terapii.mój adres: herminator73@wp.pl
gosia
Witam! Panie Mirku ja równiez dołączam się do prośby o opis terapi-leki oraz ćwiczenia.mój adres:koltusz@g azeta.pl
viola
Panie Mirku ,bardzo orosze Pana o informacje jakie sa to cwiczenia i jakie leki na zwyrodniale stawy -dziekuje serdeczie i pozdrawiam .podaje adres -viola8765@wp.pl
Karol
Panie Mirku czy ja także mógłbym prosić o podanie więcej szczegółów na temat tej metody leczenia. Mój e-mail acidgalaxy@o2.pl
Maniek
Witam Proszę mi wysłać na e-mail te informacje o tych lekach i ćwiczeniach.marianmarianowi cz1@wp.pl
Mirek
Podaj swójego e-maila.Wszyscy którzy ją zastosowali wracają szybko do zdrowia. Zabiegi elektryczne Ci nie pomogą-na jednych trochę działają na drugich wogóle.Przygotowanie + efekt synergii +leki + tajemnicze ćwiczenie tylko połączone razem dają efekt wyzdrowienia bo wtedy leki nie wspomagają a leczą.To jedna z najprostrzych metod.
Astra
Witam! Panie Mirku proszę dokładniej opisać terapię. Leki/te oprócz Artro Protect Max/ oraz japońską gimnastykę. Mam duże zwyrodnienia całego kręgosłupa. Chętnie spróbuję nowej metody. Zabiegi elektryczne nie pomagają. Czekam na odpowiedź :-)Pozdrawiam
Mirek
Co może Artro Procet Max *.Wyleczy martwice kości udowej. Zlikwiduje wszystkie zwyrodnienia kręgosłupa.Poprawi ruchliwość stawów.Zlikwiduje bez operacyjnie dyskopatie ale tylko wtedy kiedy zmieni się mu stosunek wagowy jednego czynnika i doda czynnik czyszczący.Na sanym początku czynniki te należy dokupić odczielnie i dołączyć do Artro.Przez okres od 1-2tyg przegotowujemy organizm do wprowadzenia ARTRO.W trzecimtygodniu zmniejszamy o połowe czynniki czyszczące i dodajemy ARTRO UZYSKUJĄC EFEKT SYNERGII.W czwartym tygodniu dodajemy jeszcze tajemnicze ćwiczenie.Wtedy możemy powiedzieć ,że ARTRO NIE WSPOMAGA A LECZY .Czas leczenia ok 8 tyg. Koszt ok 150 zł.Czas ćwiczenia od 3-5 min dziennie.Powiem krótko rewelacja
Mirek
Powiem bardzo krótko. Wiek kręgosłupowi i stawom nie szkodzi.Zwyrodnione krążki bardzo szybko przez japońskie ćwiczenie naśladujące płynącą rybe wchodzą w swoje miejsce.Macie chore stawy bo zjadacie tego z czego są zbudowane.A więc do jedzenia salsesonów,galart ów ,golonek.jajek itp wogóle nie zachęcam.JDZCIE DO APTEKI i kupcie najlepszy lek jaki posiadają.Przyczyną tych chorób są zmiany w białkach kości.Przyczyną tych zmian jest niedobór w pożywieniu białek o składzie chemicznym zbliżonym do do białek kości: chrząstek,wiąza deł,powięzi.Jeżeli składniki te są przeważnie odrzucane to nie dziw się że masz chore stawy. Zmiany w strukturze białek następują po 300 dniach.Jeżeli chcesz je naprawić to na początku musisz je zjadać w nadmiarze bo mózg i inni uprzywilejowani zaspokoją się w pierwszej kolejności.Nie odrzucaj też leków aptecznych ale, to zależy od twojego rozumu