Układ moczowy to przede wszystkim nerki – filtry, oczyszczające krew (180 litrów na dobę!) z wody i substancji chemicznych – zużytych komórek i tkanek, a także pozostałości z „przerobu” pożywienia). To także „fabryka” produkująca na dobę ok. 1,5 l moczu, organ pilnujący właściwego składu płynów ustrojowych, regulujący gospodarkę wodną, wapniowo-fosforanową, sodową i potasową. W nerkach powstają związki regulujące ciśnienie krwi i uczestniczące w powstawaniu czerwonych krwinek. To od nerek zależy równowaga środowiska wewnętrznego organizmu człowieka.

 

Choroby nerek przez długi czas mogą przebiegać bezobjawowo. Nieleczone skutkują nieodwracalnymi zmianami, czasami tak poważnymi, że konieczne może być zastosowanie leczenia nerkozastępczego – dializy lub przeszczepu nerki.

 

Niepokojące objawy

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym, mogącym wskazywać na chorobę nerek lub dróg moczowych są – łatwe do zauważenia – zmiany w wyglądzie, kolorze, przejrzystości i zapachu moczu.

W zależności od rodzaju schorzenia nerek, mogą występować różne – czasami zupełnie nie kojarzone z problemami nerkowymi – objawy, m.in. podwyższone ciśnienie krwi, ogólne złe samopoczucie, nadpobudliwość lub apatia, senność, bladość, łuszczenie się skóry, bóle głowy, gorączka, wymioty, niesmak i zapach amoniaku w ustach, obrzęki nóg, pieczenie i bolesność w oddawaniu moczu, skąpomocz lub zbyt częste jego oddawanie.

Przyjrzyjmy się, jakie są najbardziej typowe objawy niektórych chorób nerek.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Dzbanek alkalizujący wodę Biocera

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Kamica nerkowa

Kolka nerkowa: często nawet kilkugodzinne, ostre, przerywane bóle w okolicach nerek promieniujące w kierunku krocza, do tego uczucie parcia, czasami krwiomocz, nudności i wymioty – to objawy, które mogą sugerować kamicę nerkową, chorobę dotykającą 5 proc. dorosłych osób, zwłaszcza panów.

Schorzenie powstaje wskutek nadmiernej krystalizacji niektórych związków w moczu i tworzenia się kamieni nerkowych, które przeciskając się przez moczowód w kierunku pęcherza moczowego są przyczyną ostrych napadów bólowych.

 

Kłębuszkowe zapalenie nerek

  • ostre, schorzenie o podłożu immunologicznym, bywa skutkiem np. anginy, czasami też zakażenia skóry (róża, liszajec). Nieleczone może doprowadzić do powstania niewydolności nerek. Poza zmniejszonym wydalaniem moczu (często koloru brunatnoczerwonego), pieczeniem i bólem przy jego oddawaniu, u chorych występuje podwyższone ciśnienie krwi, silne bóle głowy i obrzęki nawet całej twarzy. Najczęściej chorują dzieci do 11 roku życia.
  • przewlekłe, którego przyczyną jest uszkodzenie błony sączącej kłębuszków nerkowych przez procesy zapalne. Choroba może trwać latami z okresowymi zaostrzeniami i remisjami. Objawy – choć wielu chorych może nie mieć żadnych dolegliwości nawet przez lata trwania choroby – to pienienie się moczu i krwiomocz, obrzęki pojawiające się w ciągu dnia i ustępujące po nocy; bóle głowy, czasami wodobrzusze, osłabienie, uczucie zmęczenia, brak apetytu.

 

Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Jest schorzeniem wywołanym przez bakterie. Najczęściej sprawcą jest pałeczka okrężnicy Escherichia coli. Występuje równie często u dorosłych jaki i u dzieci.

Niewielki białkomocz, zwiększona ilość leukocytów w polu widzenia, duża ilość bakterii w moczu, pobolewania w okolicy lędźwiowej (jedno- lub obustronne), nadciśnienie tętnicze, czasami osłabienie – to najczęstsze objawy tego schorzenia. Choroba częściej atakuje kobiety.

 

Wielotorbielowate zwyrodnienie nerek

To wrodzona, dziedziczona rodzinnie choroba polegająca na tworzeniu się w nerkach wielu torbieli, które systematycznie niszczą miąższ nerkowy. Objawy kliniczne choroby pojawiają się zazwyczaj dopiero po 40 roku życia i związane są z powolną, trwającą nawet przez 20 lat, postępującą utratą czynności nerek.

 

Niewydolność nerek

Ta choroba oznacza utratę zdolności do oczyszczania organizmu z toksycznych produktów przemiany materii, wydalania wody oraz kontroli homeostazy, czyli równowagi wewnątrzustrojowej. Objawy niewydolności nerek pojawiają się, gdy dochodzi do uszkodzenia powyżej 60% miąższu nerkowego. Schorzenie objawia się wyraźnym zmniejszeniem ilości wydalanego moczu lub nawet jego brakiem oraz narastaniem objawów mocznicowego zatrucia organizmu Dwa główne rodzaje niewydolności nerek to:

  • ostra rozwija się gdy dochodzi do nagłego załamania się czynności wydalniczej nerek, np. wskutek zatrucia lub niedokrwienia nerek;
  • przewlekła rozwija się powoli, z reguły jako skutek przebytych chorób nerek uszkadzających kłębuszki nerkowe lub kanaliki, chorób metabolicznych, wad i zakażeń układu moczowego oraz trwającej wiele lat kamicy nerkowej. Może doprowadzić do schyłkowej niewydolności nerek objawiającej się m.in.: osłabieniem, wyniszczeniem organizmu, brakiem apetytu, niedokrwistością, nadciśnieniem, zakwaszeniem (kwasicą metaboliczną), bólami kostnymi i skłonnością do patologicznych złamań kości i do krwawień, a w najcięższych przypadkach do śpiączki mocznicowej. Bardzo charakterystycznym objawem jest słodkawo-mdława woń z ust chorych, czasami też uporczywy świąd skóry i poranne wymioty.

 

Mocznica

czyli uremia to krańcowe upośledzenie funkcji nerek, kiedy to dochodzi do szeregu zaburzeń, które dotyczą całego organizmu i praktycznie wszystkich jego narządów. Najważniejsze są zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i toksyczne działanie licznych produktów przemiany materii, które ulegają akumulacji w organizmie.

Najczęstszą przyczyną uremii są choroby doprowadzające do niszczenia miąższu nerkowego i zmian naczyniowych pogarszających ukrwienie nerek, np. nefropatia cukrzycowa, śródmiąższowe zapalenie nerek, wielotorbielowatość nerek, nowotwory układu moczowego, dna moczanowa.

Wśród objawów mogą wystąpić m.in.: narastająca drażliwość, pobudliwość lub senność, uczucie drętwienia i kurcze kończyn, niesmak i zapach amoniaku w ustach, nudności i wymioty, a czasami biegunka, bóle głowy, zaburzenia rytmu pracy serca. Chory zapada stopniowo w głęboką śpiączkę wskutek działania na mózg substancji toksycznych. Oddech staje się wolny i głęboki.

 

Rak nerki

Wykrywany najczęściej po 50. roku życia, zwłaszcza u mężczyzn. Objawy niestety pojawiają się późno. Należą do nich: wyczuwalny guz w jamie brzusznej, ból w okolicy lędźwiowej, krwiomocz, brak apetytu i chudnięcie, stałe stany podgorączkowe lub nieopadająca gorączka, a u mężczyzn żylaki powrózka nasiennego.

Przyczyna choroby nie jest znana, ale często rozwija się u osób rodzinnie obciążonych występowaniem guzów nerek. Wiadomo też, że zapadalność na raka nerki jest większa u osób palących.

 

Jak chronić nerki?

Przede wszystkim unikać zakażenia dróg moczowych, a jeśli już do tego dojdzie, trzeba zakażenie wyleczyć do końca. Bardziej narażone na zakażenia bakteryjne, ze względu na budowę anatomiczną, są kobiety, bowiem krótka cewka moczowa ułatwia drobnoustrojom szybkie dotarcie do nerek. Bez trudu mogą tam dotrzeć np. pałeczki okrężnicy (Escherichia coli).

Wiele kobiet lekceważy problemy z oddawaniem moczu czy bóle w okolicy krzyża, które bywają pierwszym objawem zakażenia, co czwarta kobieta zapada na nie co najmniej raz w roku.

Liczba osób, u których stwierdza się schorzenia nerek wciąż wzrasta, między innymi z powodu rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie tętnicze.

Nerkom zdecydowanie szkodzi nadużywanie środków przeciwbólowych (zwłaszcza ibuprofenu i paracetamolu). Specjaliści uważają, że chorobom nerek sprzyja też nadmierna ilość białek w diecie, szczególnie osób starszych.

 

Lekarz potrzebny od zaraz!

Pojawienie się gorączki, która towarzyszy bólowi w boku, nagłe zmniejszenie się ilości oddawanego moczu, zmiany w wyglądzie i zapachu moczu, obrzęki na twarzy i podudziach – te objawy mogą sugerować, że nerki albo pęcherz moczowy zaczynają szwankować i bez zwłoki trzeba koniecznie wybrać się do lekarza. Na ocenę niektórych funkcji nerek oraz wstępną diagnozę ewentualnego ich uszkodzenia, kamicy lub zakażenia, pozwala już ogólne badanie moczu. Jeśli jego wynik będzie budził wątpliwości, lekarz na pewno zleci wykonanie bardziej szczegółowych badań, np. ultrasonografię nerkową, urografię, posiew moczu.

Wczesne wykrycie i podjęcie prawidłowego leczenia łagodzi przebieg choroby.

Nieleczone przewlekłe choroby nerek stają się przyczyną niewydolności tego narządu. W rezultacie krew jest coraz gorzej oczyszczana, w organizmie gromadzi się coraz więcej substancji trujących, co zakłóca pracę różnych narządów – mózgu, serca, wątroby, gruczołów wydzielania wewnętrznego.

 

Aleksandra Orłowska


HERBSECRET.PL poleca
Vilcacora 3000 - suplement diety

 

Aqua Minus - suplement diety

 

 

Dodaj komentarz
StanWal
Już nerki przestały mnie boleć od tych sprośnych wywodówAle herbatkę z pokrzywkę będę dalej popijał
Jo gooda
Ty gupio srako
Bogna
amelia said :
Pani Kasiu.Pani także nie wie kto pisze, a wyzywa.Nie ładnie. Tyle ataku i wulgarności na stronie o zdrowiu. Trochę ogłady by się przydało. Strasznie niski poziom tej strony. Nic z tym nie robią!
Nieladnie szanowna pani pisze sie razem

jula
Nikt tu nie radzi co za poradnia?!
amelia
Pani Kasiu.Pani także nie wie kto pisze, a wyzywa.Nie ładnie. Tyle ataku i wulgarności na stronie o zdrowiu. Trochę ogłady by się przydało. Strasznie niski poziom tej strony. Nic z tym nie robią!
julia
Po co taki wywód...Dobrze wyrozumiałość wyrozumiałością , jednak o czystość języka trzeba dbać. Dziwię się tym co zarządzają tą stroną, że nic z tym nie robią.Przez to młodym ludziom utrwalają sie takie błędy. :/Julia
teresa
co to jest scienczenie nerek
ewa
Żurawina może pomóc
Kasia
głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze nie mogąc wszystkich liter napisać lub pomyli litery... Ty nawet nie wiesz, kto pisze ,a od razu ludzi upokarzasz ,swoje rady włóż sobie tam, gdzie słoneczko nie dochodzi ...co to kogo interesuje ,jak kto pisze, ważne że wiemy o co chodzi i ludziom jak możemy pomagamy ,,doradzamy i dzielimy się swoimi wiadomościami ,a Ty zakłócasz to i urażasz ludzi ,a może ten człowiek ma silną nerwicę ,depresję a może jest autystyczny .....co TY możesz wiedzieć,powinn aś zostać pisarką ,co tak zaciekle pilnujesz słownictwa.
wanda
Pani Jolu chodzi tu o kolke nerkowa ,ale to slowo verwijde to oznacza usuniecie ,czyli w diagnozie mieli na mysli usuniecie kolki nerkowej ,
ewelina
Właśnie wróciłam ze szpitala moje objawy były takie jak brak apetytu ból w lewej nerce senność zrobiłam wyniki i okazało się że mam kamienia na nerce 1 cm dostałam skierowanie do szpitala okazało się że kamień zablokował się w nerce i dostałam zapalenia przeszłam zabieg mam dreny w nerce i woreczek który co jakiś czas opróżniam do 6 kwietnia muszę się męczyć z tym woreczkiem ponieważ wtedy mi wyciągną dreny i laserowo usuną kamienia wcześniej nie da rady ponieważ jest stan zapalny
e-Lza
kejjt i EwaOpisywane objawy wskazują na możliwość dyskopatii i promieniujący ból.Sugeruję zdiagnozować się u terapeuty McKenziego.Pozdrawiam,e-Lza
Ewa.
Witam.Mam problem z prawą nogą, Silne pieczenie, wrażenie poparzenia uda aż do kolana.Muszę zmieniać bardzo często pozycję, noga mi mocno cierpnie, W nocy nie mogę spać.20 minut po położeniu się, jestem zmuszona usiąść i spuścić nogi i tak siedzieć aż ustąpi.A podczas, ścierpnienia niesamowity ból.Wyniki badaniw moczu, są złe, Czy może to być powodem silnego zapalenia bakteryjnego nerek ?Taka jest diagnoza lekarska.Bardzo proszę o wyczerpującą infprmacje.Mam już dość bólu i nieprzespanych nocy.Z góry serdecznie dziękuję.
alka
Już zrobiłaś błąd -----po 1, styl, żeby i znów żeby,w jednym zdaniu, a nawet Zeby cwaniactwo nie popłaca powinnas z tej strony zniknąc naprawdę.
kejjt
Witam, od dwóch dni boli mnie w okolicach nerek, ból jest przeszywający po lewej i prawej stronie pleców na wylot i promieniuje do krocza. Bardzo ciężko jest mi się schylic czy skręcić tułowiem. Oddaje strasznie dużo moczu, więcej niż zwykle. Byłam jakiś tydzien temu na badaniu moczu i lekarz powiedział, że jest wszystko w porządku. Czy to mogą być chore nerki? Dodam, że jakieś pół roku temu, też miałam takie bóle i poza tym mam chore zatoki i biorę leki.
Marta
weźcie zastanówcie się co wy tu wypisujecie. Ludzie piszą tu żeby zasięgnąć porady a wy tu o ortografii. Jak chcecie się wyżyć to wejdźcie na jakiś portal społecznościowy i tam się czepiajcie jak te wszystkie nastolatki.
blondyna
Wy jesteście umysłowo chorzy ,ktoś pyta o konkretna rzecz a wy sracie mu błędami .Nie znacie odpowiedzi uderzacie z innej strony !!!po co ?!
gosia
musisz isc do lekarza
gosia
Ja mam dopiero 10 lat i mam jużniewydolność nerek byliśmy z mama w Opocznie skierowali mnie na końskie z końskich znowu do Kielc pożiej pierwsze usg a dzisiaj drugie 15 stycznia muszę jechać do łodzi musiałam brać wszystkie leki a dalej nie wiem co będzie lekarz się nawet zdziwił a koleżanki były w szoku brzuch miałam jak bym była w ciązy i do tej pory mnie boli a teraz mam w brzuchu węzły chlonne
powodzenia
Nie wiem dlaczego ale nie widzę takich przykładów (schodzi temat zawsze tylko u kobiety lub nocne)... mi się przytrafiło to 1 raz, że raptem od rana oddawałem mocz co 40~60min każdy od razu twierdzi lub zapytał, że przewiałem nerki no i była sytuacja 36h przed tym objawem polecone mi zostało uroFuraginum (bez recepty) zobaczymy...
oli
i z trzecim pewnie też
wołk
miało być o nerkach a nie o poprawnej pisowni .
jola
Jakie w tym momencie ma to znaczenie czy ktoś napisze poprawnie bez błędów ortograficznych !Osoba ma problem i chce zasięgnąć porady,możne komuś się wyżalić A Ty zaraz bo ma sięgnąć po słownik ortograficzny,j esteś widzę straszna uszczypliwa złośnicaPomyśl zanim coś strzelisz !!!Moze ktoś jest dyslektykiem !!!
maria
Bardzo lubie komentarze pozdrawiam
Julcia
Tez jestem ciekawa czy podczas jakis chorob z nerkami jest mozliwosc spoznienia miesiaczki?
kuba
witam wszystkich posiadam najważniejszy chyba lek dla osób o przewlekłej niewydolności nerek ketosteril ważny do 2015 chętnie odsprzedam ponieważ juz nie jest mi potrzebny, nowela123@o2.pl
kuba
a mydelko zapachowe z muszli wyjales?
ania
Hej mam problem ,poniewaz boli mnie podczas oddawania moczu ostatnio az oddawalam mocz z krwia i bola mnie nerki czy jest jakis lek zeby mi przeszlo
Kaka61
święte słowa, ja gdybym skończyła na jednym lekarzy, to bym sie chyba przekręciła! w Kato państwowo lekarze kazali mi pić piwo... z takim podejściem to wiecie. w końcu poszłam prywatnie i w Helimedzie urolog zdiagnozował kamice nerkową a mnie zatkało ... Nie można iść tylko do jednego lekarza, bo on może okazać się niekompetentny ...
mycha
znam ten ból,,
Aga
Pamiętaj: Nigdy nie kończ na jednym lekarzu.Uwierz ,że w Polsce mamy bardzo dobrych lekarzy i łatwo takiego znajdziesz.Prawidłowa diagnoza lekarza to twój klucz do zdrowia.Dodam mam złe doświadczenie z nieudanego małżeństwa czy to znaczy,że już mam nie mieć innego mężczyzny.Nie wyszło z jednym uda się z drugim.Prosty życiowy przykład.Uwierz lekarzowi.
Jagoda
Kinga,po wyższe informacje pt."Wszystko o nerkach" mówią o takich objawach jak ty masz ale to nie znaczy masz wszystko sobie przyłatać.Idź do lekarza.To ważne.
Jagoda
Lekarz,badania, kontrole,zdrowo żyć ......Nie zwlekaj bo czas działa na twoją niekorzyść.Wracaj szybko do zdrowia.Ja zgłosiłam się w porę i wierzę,że będę mogła jeszcze życiem się cieszyć.Zrób to też!
Aga
Jeśli jeden lekarz nie poznał się /w końcu nie jest Bogiem choć Bóg dał mu dar leczenia/pójdź do następnego.
Jagoda
Zrób proszę echo nerek a na ekranie zobaczysz co się dzieje z nerkami.A wiec nie lekceważ i do doktora
aga
O pienieniu się moczu poczytaj powyśze informacje:"wszystko o nerkach"
jagoda
U mnie zaczęło się od bólów brzucha,potem na prawą stronę przeszedł ból a następnie po miesiącach bólz tyłu w okolicach nerek.Zrobiono echo i stwierdzono VERWIJDE KELKEN NIER.Próbuję odszukać polskie tłumaczenie z mojego holenderskiego lecz nie udaje mi się.
Jagoda
Nie mam wanny ale myślę,że pod prysznicem też można tak robić.A ludzie tak chętnie sikają podczas kąpieli nie wiedząc,że sobie pomagają.Pozdrawiam
Jagoda
Bardzo słuszne uwagi.Po to mamy lekarzy a ci nasi Polscy są godni zaufania,tu za granicą i myślę,że w kraju też.Jagoda
Jagoda
Pójść do lekarza i zrobić badania nie zaszkodzą a mogą pomóc.Jagoda
Jagoda
Mam podobne objawy jak ty.Przemieszczając y się ból od czasu do czasu dokucza.Zrobiono mi echo ,pobrano krew i mocz.Czekam na wyniki tu w Holandii lecz diagnozę chciała bym potwierdzić w Polsce u lekarzy ,do których mam więcej zaufania.jagoda
Jagoda
Popieram cię w zupełności dlatego powyższy mój komentarz.Jagoda
Jagoda
Polecasz słownik tym,którzy nie znają poprawnej polszczyzny ale czy pomyślałeś o tym,że mogą to być stare osoby.Podam przykład:przyje chali z Ukrainy po wojnie i nie mieli szansy na naukę.Są tysiące powodów i spróbujmy je rozumieć.Od siebie dodam iż lata mieszkam za granicą i często zdarza mi się robić błędy /w moich listach do polskich przyjaciół piszę TELEFOON zamiast TELEFON/Pewnie też powinnam sięgnąć po słownik.Pomyśleć,że kiedyś za radą polonistkiw Polsce chciałam studiować polonistykę.Rozumiem,że niepoprawna polszczyzna drażni.Więcej wyrozumiałości dla innych mniej zdolnych niż my.Wracam do sprawy nerek bo to główny powód ,że jesteśmy na tej stronie.Jagoda
Iza s.
Kasienko, to chyba nie od zdolnosci zalezy. Mowimy tu o podstawach ortografii ktorej kazdy z nas uczyl sie w szkole podstawowej! Wprawdzie pytania nie dotycza ortografii ale jesli nie masz pewnosci piszac, zawsze warto siegnac po slownik.
aaaaniołek
nie lekceważcie żadnych objawów ja tak zrobiłam i trafiłam na ładnych kilka dni do szpitala ;/
ola
nie wszyscy ludzie so zdolni tak ty wysmiewajoc sie z kogos pokazujesz jakim czlowiekem jestes
tomasz28
a co ja mam zrobic jak sikam na czerwono a kreatyny mam 8.34
EWATRZCINSKA
WITAM OD PARU DNI BOLA MNIE NERKI PRZY ODDAWANIU MOCZU BARDZO BOLI GORACZKA BRAK APETYTU DO TEGO DOSZŁY CZERWONE PLAMKI POD SKÓRA NA DŁONIACH I STOPACH WIE MOZE KTOŚ CO TO MOŻE BYĆ.PROSZĘ O ODPOWIEDZ:-)
Ona
HejjJa aktualnie leże w łózku z wysoką gorączką. Pisze do Was, bo moze dowiem sie czegos wiecej niz powie mi moj "rodzinny lekarz" :-) Otoz mam 19 lat od zawsze mialam problem z nerkami, gdy mialam 15 lat mialam zapalenie nerek i z tego powodu przebolalam 2 miesiace w lózku , KATASROFA. Hm, no ale z biegiem czasu po problem z nerkami ucichł. Do czasu, rok temu pobolewaly mnie nerki, zatem zrobilam sobie badanie moczu. Okazalo się jednak, że w moczu znajduje się krew. I wiecie co zrobiłam po odebraniu wyników? ZBAGATELIZZOWAŁ AM problem. Zachowałam się jak ostatnia krety nka. Od kilku miesięcy co jakiś czas mam problem z oddwaniem moczu,tak, że dosłownie każda kropla wyciska łzy z oczu. I przed wczoraj rozpętało się niemalże piekło, gorączka kolo39 stopni, punktowy, paralizujący bol z prawej strony jakby lędźwi, totalne osłabienie organizmu, wymioty,nie przespane noce, a nawet kiedy udało mi się zdrzemnąć to sny na jawie(ten kto miał ten wie jakie jest to uciązliwe-czułam się jakbym była w szpitalu psychiatrycznym ) ale wiecie co? Nie mam ani kataru, ani kaszlu więc na pewno nie jest to standardowa choroba, tylko zapalenie czegos w organizmie.Tylko pytanie czego? Myślę, że są to nerki, aczkolwiek może być ten lędźwiowy ból spowodowany moim silym urazem kręgosłupa. Dzisiaj oddałam mocz i dzisiaj idę na konsultacje lekarską, bo moj stan jest okropny. Chcialam jechać na pogotownie wczoraj, ale zagryzłam zęby i czekałam na dzień dzisiejszy. Miał ktoś może podobnie? Czekam na wasze komentarze.Ciesze się że jestem w stanie coś do was napisać. Mam głęboką nadzieję, że wszystko bedzie dobrze. A nooo i WNIOSKUJCIE. Zadnej !!!! Ale to naprawde ZADNEJ najmniejszej oznaki choroby nie bagatelizujcie, bo mozna pozniej za to słono zapłacic. Pozdrawiam.
Załamana
Jak tak czytam niektóre posty to ręce mi opadają. Sikam kriwą, co to może być? Człowieku - idź do lekarza zamiast szukać porad na forum.
Magda
Lecz się u kumpli w necie, a po śmierci zgłoś się do lekarza.
kinga
]boli mnie brzuch z prawej strony bol jest caly czas jest tak silny ze boli mnie noga nie moge chodzic noge ciagne za soba zadne leki nie pomagaja pojawilo sie nawet plucie krwia co to moze byc prosz o pomoc?
marzenusia
osoba ktora proponowala zgladanie do slownika jest dla mnie osoba prozna i bezwartosciowa jestem po wyzszch studiach i nie ma to nic wspolnego z moja pisowniado dzis jestem dyslektykiem i robie straszne bledy ale uwagi mi nikt nie zwraca osoba ktora zwrocila na to uwage jest naprawde ........... pozdrawiam
mark
Idz do lekarza !!!
Klara A.
Nie chodze do lekarza jak nie jestem czegos pewna. Mam niestety złe doświadczenia z lekarzami, wiec dlatgeo tu napisałam.
Magda
Gdzie do cholery szukasz pomocy? Idź natychmiast do lekarza!!!!!
Klara A.
Mam 23 lata. Często zdarzają mi się poranne bóle pleców w okolicy lędźwiowej z obydwu stron, czasami z którejś są silniejsze. Bardzo często oddaje mocz, w nocy dość często mi się zdarza,że musze wstać. Ostatnio zauważyłam ,ze pochwa ,, pachnie dość niekorzystnie". Głupio to brzmi ale to sprawia ze coraz czesciej czuje sie niekomfortowo. Nie wiem co mam robić... Czy zaczynam mieć problemy z nerami? Prosze o poradę....:sad:
mark
norma wynosi 1,20 a ja mam 1,25
Magda
zależy od normy laboratorium, a interpretacja wyniku należy do tego, kto zlecił badanie
mark
mam pytanie robiłem ostatnio badanie krwi na stężenie kreatyniny wyszedł mi wynik 1,25 czy to dużo prosze o podpowiedz bo nie wiem co robić dalej ! Pozdrawiam serdecznie .
Lol
Na nerki najlepsze jest piwo :P i to bez dwóch zdań ;-)
Kinga
Witam, od kilku dni mam stale podwyższoną temperaturę ciała, siną twarz, przez dwa dni miałam opuchliznę w okolicach powieki, teraz na tej powiece mam dziwną zmianę skórną, czuję się mocno osłabiona, ciągle boli mnie głowa i często odczuwam potrzebę pójścia do toalety. Czy koś wie co mi może dolegać? Proszę o pomoc bo nie wiem gdzie się udać a mój lekarz rodzinny zbagatelizował sprawę.
Magda
Zamiast się martwić i uprawiać internetową literaturę idź do lekarza!
Agggggg
Boli mnie w okolicy pleców czesc ledzwiowa po prawej stronie czasami dopoki nie wezme tabletki, pije duzo wody ale korzystam z toalety gora 3 razy dziennie. W rodzinie babcia ma klopoty z nerkami czy mam sie zaczac martwic?
sasfasfsd
Oj nie wiem czy sie radzic lekarzy - dobrego specjalisty a najlepiej z powolaniem to ze swieca szukac caly rok lazilem do roznych z objawami pieczenie nerek cuchnacy mocz albo traktowali mnie niepowaznie albo przepisywali tragiczne chemioterapeuty ki po ktorych sie czulem wiadomo jak ..... przy tym w badaniach nic nic nie wykrywalo pomimo objawow - JEZELI MACIE CUCHNACY MOCZ PIECZENIE Z TYLU PLECOW NA DOLE, BADANIA TYPU USG B. o moczu czy posiew nic nie wykrywaja to nie bierzcie chemii od lekarzy bierzcie zurawine pokrzywe skrzyp i witaminy B pijcie duzo wody niskozmineraliz owanej poddanej procesom oczyszczania osmozy czytajcie etykiety zdrowia zycze
ewela
na kamienie w nerkach najlepsze jest piwo ja miałam i codziennie po 2 piwa piłam az tak przez 3 dni i wyleczyłam się ale jak masz duze kamienie to nieustannie do szpitala musisz jechać ;-)
xxx
Nie jestem lekarzem ale mogą to być zatoki a nie nerki. Mi jak dokuczają zatoki to mam taki okropny zapach w ustach że bezdomny przy mnie to pikuś :-)
Jacek
Witam.Od ponad roku mam pewien problem - tylko podczas kichania (jak jestem chory - mam katar czegoś takiego nie ma)mam bardzo nieprzyjemny zapach z ust - być może to mocznik, nie chcę Tu nikogo obrażać ale zależy mi na właściwym określeniu Wam o co chodzi - zapach przypomina zapach osoby bezdomnej. Poradźcie bo nie wiem już co robić? Byłem u dentysty ale w tej materii wszystko jest ok.
Bogda
WitamKochana jesli masz krwiomocz to natychmiast do lekarza gnaj.Ja miałam krwiomocz na początku nie było dużo tej krwi,poszłam do urologa zrobiłam wszystkie niezbędne badania oczywiście zlecone przez urologa nic nie wykazało.A lekarz stwierdził że to jest objaw popromienny 20 lat temu miałam naświetlania.Uznałam że to nie jest możliwe po tylu latach. Robiłam badania uczepiłam się jak RZEP i miałam rację bo po paru miesiącach dostawałam krwotoki, w końcu tomograf wykrył cień a był to rak złośliwy moczowodu. Jestem dzisiaj po operacji która odbyła się w czerwcu. Mam usunięty moczowód, prawą nerkę i kawałek pęcherza, boję się bardzo bo już wdała mi się infekcja tej nerki aha mam na niej jeszcze 3 torbiele. Moja nerka jest leniwa i nie bardzo ma ochotę przejąć pracę za tamtą usuniętą. Wyniki moczu i krwi nie są zadawalające, właśnie wybieram się w przyszłym tygodniu do nefrologa.Pozdrawiam i nie lekceważcie krwiomoczu kochani
Paulina
Witam. Jakikolwiek ból krwiomocz... itp... jest ważnym sygnałem że coś jest nie tak...Gdybym mogła cofnąć czas, na nic bym nie czekała i od razu poszła bym do specjalisty....Miałam bóle i krwiomocz...trwało to jakiś czas póżniej, okazało się że to rak pęcherza moczowego... dzisiaj go nie mam... został wycięty...A to wszystko przez moje obojętne podejście...Więc nie czekajcie, tylko działajcie!!!! Im wcześniej tym lepiej!Pozdrawi am i zdrówka życzę:-)
Magda
Na co ty dziewczyno czekasz? Już dawno powinnas być u nefrologa. Marnujesz czas pytajac w tak ważnej sprawie lidzi z netu. Użyj rozumu!!!!
ania
Ostatnia miałam autoprzeszczep nerki. Jak zaczełam sie coraz lepiej czuć, poczułm mocny bol przy oddawani moczu ma to juz ktorys dzen, nie wiem co mam robic... a na dodatek zaczoł mi sie krwiomocz, czy moge miec zawał nerki? mam zgłosic sie do lekarza nefrologa?przy badani moczu wyszły mi tylko 2 krwinki. boja sie.prosze o szybka odpowiedz?
Aneta
Koło południa zaczęła mnie bolec nerka. To znaczy po lewej stronie pleców.Ból jest prawie ostry nie ciągły. Przy siedzeniu mnie nic nie boli.Ale przy chodzeniu ból jest czasami tak silny ze ze az musze usiac.Ale to czasami .. tylko przy siedzeniu. Co to może być? czym to leczyć??!
Mama
Ludzie, dlaczego tak boicie się lekarzy? Tu piszą wszyscy, jedni coś wiedzą, inni piszą bzdury, a ktoś je bierze na poważnie, zaczyna się leczyć metodą ssania listka bobkowego, kucania 50 razy dziennie nad babką lancetowatą, a potem okładania pleców gorącym makaronem bo może wtedy kamienie wypadną....Do lekarza trzeba iść jak coś się dzieje! A nie pytać "mam dziwne bóle, nie mogę oddać moczu, nie mogę się wyprostować, czy to coś poważnego czy przejdzie ..." Tak! Przejdzie! Razem z życiem! Do lekrza jeszcze raz mówię!Zdrówka dla Wszystkich!
Magda
W zasadzie do normalnego życia wystarcza 1/3 jednej nerki, wiec wrodzony jej brak nie jest tragedią. Należy jednak bardzo dbać o tę jedyną, bo gdy jej zabraknie... Stąd powinnaś często kontrolować mocz i poziom kreatyniny, no i szybko reagować na każdą infekcję dróg moczowych.
Aga
co prawda byłam u lekarza który przy USG wykrył tylko jedną nerkę i nie chce wydać się przewrażliwiona na tym punkcie ale bardzo często mam nieprzyjemny smak w ustach jak również często boli mnie krzyż, miałam robione badanie moczu jakieś 2 miesiące temu i nic nie wykazały, czy powinnam zgłosić się do lekarza?? będę wdzięczna za odpowiedzi :-)
Magda
Zaczynam ględzić jak stara panna - idź z tym do lekarza, nie diagnozuj tu!!!!
Andzia
Witam serdecznie proszę o poradę przy oddawaniu moczu bardzo mnie boli wiem ze przeziembilam pęcherz i biorę lek Urosept ale od 2 dni boli mnie z lewej strony bok i bul promieniuje do pachwiny mało tego jak staje na lewa nogę ten ból jest bardziej odczuwalny czy to są obawy dolegliwości nerek co mam zrobić proszę o doradzenie co mam zrobić:sad: pozdrawiam...
Michał
Miałem 3 tyg temu bolesne kłucie w krzyżu. Poszedłem do lekarza, porobiłem badania kontrolne i okazało się że mam białko w moczu . Po okresie 2 tyg zażywania Proxacin 500 i Nolicin 400. Nie mam białka w moczu a nadal się pieni jak by ktoś piwo wylał. Po miesiącu robiłem badanie kontrolne moczu. I nie wykryto nic .Po przedstawieniu lekarzowi sytuacji że nadal pieni i się mocz to zrobiłem dobową utrate białka. Wynik wyszedł 0,1g dobowej utraty białka. Dodam tylko że mocz nadal się pieni . Po tyg robiłem kolejne badanie białka w moczu metoda Enstona(nie wiem czy poprawnie napisałem) . I tu również brak białka a mocz pieni mi się jak cholera . Co może być tego przyczyną. Nie pijam napojów słodkich gazowanych tylko czysta woda. Dodam że Doktor nakazał mi ignorować te piankę, ale podobno zdrowemu człowiekowi mocz nie powinien się pienić.
erwin
dzien dobry.prawdopodobnie mam sposób na wyleczenie niewydolnoscine rek.dlatego to pisze poniewaz niewydolnosc nerek jest przykrym schozeniem.wystarczy stanac w wannie zaczac oddawac mocz i pochylic tłów doprzodu tak jak do skłonu.powinno pomóc.nerki sa tak zbudowane zewszystko co jest w nich zgromadzone powinno wypłynac z moczem. pozdrawiam.prosze o odpowiedz w razie pomocy z mojej strony.mój emeil--erwin.bialka@wp.pl
Monika
Witam,od tygodnia mam dziwne bole w dole brzucha,pzreszy wajce na wylot,czyli promieniujace na prawa strone plecow.Bylam u lekarza pierwszego kontaktu i stwierdzil ze to zapalenie pecherza i byc moze jajnikow,dostal am antybiotyk i furagin.Obawiam sie czy to napewno to.Nic mnie nie boli podczas oddawania mozcu,nie mam tez krwiomoczu,czy to mozliwe ze to pecherz,a moze to NERKI??
...
rozpuszcza napar z liści brzozy,naprawdę skutecznie,dzia ła mocno moczopędnie,ale pomaga
godletka
Kochani!!! Jeżeli macie jakieś wątpliwości dotyczące Waszych nerek, lepiej iść do lekarza. Badanie ogólne moczu zazwyczaj wyjaśnia, czy są jakieś uzasadnione obawy. Czasem choroby nerek mają objawy jak zapalenie pęcherza, więc odradzam faszerowanie się furaginem, bo jest on przy chorobach nerek zakazany. Nie bez powidu jest to lek na receptę. Poza tym lepiej się przebadać, chociażby profilaktycznie . Ostatnio widziałam ujmujący plakat z napisem: "UMIERAJĄCE NERKI NIE BOLĄ". Z nerkami nie ma żartów, lepiej zostawić je opiece specjalistów. Pozdrawiam.
.!
Czy jeśli mam chore nerki może spóźniać mi się miesiączka ?
wioleta
witam, nie chorowalam nigdy na nerki ale od kilku dni dokucza mi silny przykry zapach z ust podczas kichania, przypomina mocz,wiec mysle ze moze to byc amoniak, innych objawow nie zaobserwowalam, czy powinnam zbadac nerki?
zibi
choć by na jedno pytanie stawiane w wyż/wym temacie, Czy ktoś dostał odpowiedź na stawiane przez siebie pytanie i gdzie go znajdę?
Jakub
Mój mocz jest całkowice przejrzysty od 2 dni, pije 2-3l wody dziennie, ale ostatnie dni piłem mniej(około 1,5-2l), od miesiąca boli mnie nieco ponad kroczem raz z prawej raz z lewej i ten obszar z prawej mam czasem bardziej wypukły od drugiego. Przeraża mnie to, że od 48h mój mocz jest jak woda. Czy ktoś może mi powiedzieć co to może być?
Nati
Mam takie same bole jak są opisane w objawach ... od roku co jakiś czas mam takie bóle ,że jest masakra i biore furaginum.. i rzeczywiscie pomaga ale jeszcze u lekarza nie byłam.. i chyba czas najwyzszy sie wybrac bo jest to okropne uczucie !;(
Daniela
Od kilku tygodni mam bol kregoslupa ledzwiowego i dol brzucha.Juz nie pierwszy raz.Obawiam sie czy to nie nerki.Ostatnio zauwazylam kolor mego moczu,jest przezroczysty jak woda.Bardzo nie lubie chodzic do lekarzy.Uwazam,ze moje przeciwciala same sobie poradza.Ale nie wiem czy w tym przypadku.Serdecznie pozdrawiam i prosze o odpowiedz czy mam racje.
Carolina
zawsze po spaniu budzilam sie z bolem w nerkach, bol ustawal po 30 minutach albo krócej, A przez ostatnie kilka dni odaje w moczu krew, i od wczoraj bola mnie nerki , nie jest to sliny bol ale boli ,,,nie wiem co to jest moze mi ktos pomoc ....jesli ktos cos wie , co to moze byc to prosze o kontak (kara1396@o2.pl)prosze
Menka
Witam serdecznie. Od dawna już co rusz pojawiają mi się krostki na dłoniach. Są czerwone i bardzo swędzą. Zaczęłam to obserwować i zauważyłam,że pojawiają się po zjedzeniu przeze mnie np. chipsów, wszelkich przypraw oprócz ziół i soli(w małej ilości),wędlin, smażonych potraw, albo gdy mniej piję. Czasem zdarza się, że moja waga wzrasta o 0,6 kg co dzień np.przez trzy dni i w tedy czuje napuchniętą twarz. Ale pani doktor powiedziała, że to pewnie chwilowe zaburzenia i żadnych badań nie zaleciła. Martwię się, czy to nerki? Jakie badania na początek powinnam wykonać?
kasia
mam kamienia w nerce dowiedziałam się że marzanna barwierska oczyszcza kamienie nerkowe czy to prawda
bebe.......
super uwaga uśmiałam się do łez.
ewka
Masz rację!!!musiała m kilka razy czytać żeby zrozumieć!!!Zeb y zrobić tyle błędów w kilku zdaniach?dobrze że idąc do lekarza wysarczy tylko mówić ,a nie trzeba pisać-szok!!!
ee
powyższym osobom proponuje w pierwszej kolejności sięgnąć po słownik!
wader
mam to pierwszy raz pszy nabieraniu powietrza mam bul w prawej stronie nie moge spac na plecach ani na boku jedynie udaje sie zasnac w fotelu pozycji siedzacej jak sie zchylam szybko sie mecze
Olek
Tak najlebsza jest herbata ziołowa np.mjęta ,rumianek
rafał
hmm mam pyatnie... mam 16 lat gram często w piłke nożną... i za każdym razem gdy wracam do domu bola mnie strasznie plecy na dolę czy to może mieć coś wspólnego z nerkami?prosze o pomoc.
ania
od kilku dni boli mnie pechesz gdy oddaje mocz. musze ciagle chodzic do toalety . zas teraz zaczal sie rowniez bol lewej nerki ,ktory trwa trzy dni.kiedys mialam kamienie w nerce. moze teraz to niewydolnosc nerek?
herbata z pokrzywy
żadna herbata z pokrzywy... herbata z pokrzywy działanie ma bowiem moczopędne i może dodatkowo obciążyć niesprawne nerki.
anna
Na nerki najlepsza jest herbata z pokrzywy do 2,5 l dziennie małymi łykami pita . Oczyszcza nerki ,leczy zapalenie dróg moczowych i chorobowe zatrzymanie moczu.Pomaga w przypadku tworzenia się piasku nerkowego.
saskia
i co wlasciwie pomoglo>>??
janusz
swędzi mnie twarz plecy nogi.Od lat 20 biorę sterydy mocz od daję trzy razy w ciągu nocy.Robi mi się duszno i nie wiem czy to nerki.
Janek
Jak przyjechał do Polski JP II pierwszy raz.Zachorowałem na nerki.Chorowałem 30 lat i leczyłem sie tylko,Furaginem .Wyleczyla mnie Medycyna Ludowa.Tu sie nie liczy,dieta.Jadamy i pijemy wszystko,gotowa ne.Tyle bo dalej mnie nikt nie slucha.Skad ja moge,wiedziec?