Helicobacter pylori to bakteria, która czai się w naszym układzie pokarmowym i często pozostaje niezauważona. Mamy ją prawie wszyscy, ale dowiadujemy się o jej istnieniu, kiedy zaczynają nam dokuczać dolegliwości żołądkowe. Jest ona bowiem współodpowiedzialna za powstawanie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

 

Zanim naukowcy Barry Marshall i John Robin Warren odkryli istnienie bakterii, co w 2005 roku przyniosło im Nagrodę Nobla, za powstawanie wrzodów obwiniano głównie stres i niewłaściwą dietę. Odkrycie Helicobacter pylori zmieniło sposób leczenia choroby wrzodowej. Do kuracji włączono antybiotyki, które zwalczają bakterię.

 

Objawy

Objawy zakażenia Helicobacter pylori to między innymi:

  • bóle kolkowe

  • niemiłe uczucie w nadbrzuszu, określane często jako uczucie pełności

  • wymioty, czasami połączone z bólami głowy

  • niesmak w jamie ustnej

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Czasami zakażenie przebiega bezobjawowo. U osób, u których trudno zaobserwować objawy, dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, co może prowadzić do stanów zapalnych, a później także do choroby wrzodowej czy – w skrajnych przypadkach – do raka żołądka.

 

Jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową. Może to być rezultat picia zanieczyszczonej wody, kontaktu ze śliną zainfekowanej osoby (poprzez korzystanie z tych samych naczyń) lub jedzenia zanieczyszczonymi rękoma. Czasem można się także zarazić podczas kontaktu oralno-analnego.

 

Diagnoza

By postawić diagnozę, wykonuje się:

  • test oddechowy – pacjent wypija płyn zawierający mocznik znakowany izotopem węgla. Jeśli w organizmie znajdują się bakterie Helicobacter pylori, to mocznik zostanie rozłożony przez jego enzym – ureazę. Wynik tej reakcji „widać” w próbce wydychanego powietrza.
  • gastroskopię z biopsją
  • testy serologiczne
  • badanie kału
  • badanie moczu


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
marysia
witam mam pytanie wykryto u mnie heliktobaterie mam straszne bóle żoładka jestem na antybiotykach ale bóle pozostają . Czy są to wrzosy żoładka boję się bo jestem w grupie ryzyka raka czy może to już być rak czy powinnam się sama yudac do szpitala czy aż mi lekarz da skierowanie .Proszę o odpowiedz za co dziękuję serdecznie