Żegnamy zimę i witamy wiosnę. Chowamy ciepłą odzież, wyjmujemy z szaf lżejsze ubrania. Zazwyczaj z przykrością stwierdzamy, że są teraz bardziej opięte. Po prostu przybraliśmy na wadze i teraz musimy coś z tym zrobić. Chcemy schudnąć – dla zdrowia i lepszego samopoczucia.

 

Pełniejsze kształty po zimie to w naszym klimacie nic nadzwyczajnego. Niskie temperatury i brak światła wzmagają apetyt, a przyrostowi wagi sprzyja mniej ruchu. Jedliśmy zimą bardziej treściwie i tłusto, nie żałując też sobie słodyczy. Nabraliśmy więc ciała i teraz szukamy sposobu na pozbycie się kłopotu i odzyskanie dawnej sylwetki.

Reklama

 

Pomogą rośliny

Ocet jabłkowy, pokrzywa, wyciąg z białej fasoli – to naturalne „odchudzacze” wykorzystywane między innymi w suplementach diety dla osób dbających o prawidłową wagę ciała.

Zalety octu jabłkowego ceniły już nasze praprababki, które wypijały go w trosce o idealną linię. Substancja ta zawiera w sobie pektynę, czyli rozpuszczalny błonnik, który oczyszcza organizm z trujących substancji, reguluje perystaltykę (ruch robaczkowy) jelit, czyli przesuwanie się masy pokarmowej aż do końca przewodu pokarmowego, a także pobudza wydzielanie soków żołądkowych. A to oznacza przyspieszenie trawienia.

Ponadto ocet jabłkowy usuwa złogi, rozszczepia tłuszcze, poprawia metabolizm cukrów i – to najważniejsza wiadomość dla osób odchudzających się – hamuje apetyt!

W odchudzaniu może także pomóc pokrzywa. Ta roślina oczyszcza układ trawienny, ma działanie moczopędne, przeciwdziała zatrzymywaniu się płynów w organizmie i ułatwia wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Kolejnym składnikiem, który wspomoże nas w walce z nadprogramowymi kilogramami, jest fasolamina, czyli naturalny reduktor tłuszczu pozyskany z białej fasoli. Hamuje ona trawienie skrobi, która znajduje się między innymi w białym pieczywie, makaronie, ryżu czy ziemniakach. Blokuje także aktywność wytwarzanego przez trzustkę enzymu trawiennego, tak zwanej alfa-amylazy, jeszcze zanim zamieni on skrobię w cukry proste, które pomagają budować tkankę tłuszczową.

 

Ocet jabłkowy nazywany jest eliksirem życia. Pomaga walczyć z otyłością. Jego właściwości lecznicze znano już czasach starożytnych. Ponoć Kleopatra po każdej obfitej uczcie wypijała ocet jabłkowy rozcieńczony z wodą.

 

Z błonnikiem łatwiej

Chociaż nie trawimy roślinnego włókna, jakim jest błonnik, to w naszej codziennej diecie powinno go być około 40 g, bo korzystnie wpływa na trawienie. Wspomaga też odchudzanie, gdyż pęcznieje w przewodzie pokarmowym i tym samym daje uczucie sytości. Wchłaniając wodę, zmiękcza masę kałową i przyspiesza usuwanie resztek pokarmowych z jelit. Pomaga też zwalczyć zaparcia, które są zmorą wielu osób gustujących w żywności mocno przetworzonej.

Jeśli więc chcemy schudnąć, musimy postawić na surowe owoce, warzywa, ciemne pieczywo, makarony razowe, dziki ryż i inne produkty, które w jak najmniejszym stopniu poddane zostały obróbce i wciąż zawierają spore ilości tego cennego składnika.

Bogatym źródłem błonnika są też łupiny nasion babki płesznik. Substancja pochodząca z tej rośliny uwalnia śluz, który w przewodzie pokarmowym działa jak żel. Ułatwia przesuwanie się masy pokarmowej przez jelita, nie drażniąc ich. Jest to więc dobra propozycja dla osób o jelitach wrażliwych. Warto się więc rozejrzeć za suplementami zawierającymi błonnik z babki płesznik.

Pamiętajmy także o tym, że żadna dieta w niczym nam nie pomoże, jeśli nie będzie towarzyszyć jej aktywność fizyczna. Dbajmy więc o to, co mamy na talerzu, ale i nie zapominajmy o ruchu i sporcie. I optymizmie. Mieszanina wszystkich tych składników umożliwi nam przejście przez wiosnę nieco lżejszym krokiem.

 

Niedobór błonnika powoduje, że przejście pożywienia przez przewód pokarmowy trwa 72 godziny zamiast 24 godzin.

 

 

Najnowsze
Choroby
Ziołolecznictwo
Żywienie