CRP, inaczej poziom stężenia białka C-reaktywnego, to stosunkowo nowy sposób na wykrywanie stanu zapalnego w organizmie. Gdy CRP rośnie – wiadomo, że ma miejsce infekcja.

 

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) wykonuje się z krwi. Tego typu białka produkowane są wpływem cytokin zapalnych (glikoproteid uwalnianych przez aktywowane komórki różnych tkanek. Ich nazwa pochodzi od greckich słów citos, czyli komórka oraz kinesis – ruch) w wątrobie, komórkach tłuszczowych oraz ściankach naczyń tętniczych. Kiedy organizm walczy ze stanem zapalnym, wartość CRP może wzrosnąć nawet 1000-krotnie w ciągu doby! (tak jest w przypadku np. ciężkich urazów czy ostrych zakażeń bakteryjnych).

Koszt badania nie jest wysoki (w prywatnym laboratorium wynosi od 10 do 15 złotych).

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Przesłanki do badania CRP

CRP oznacza się w krwi osób, u których podejrzewa się infekcje. Poziom tego markera oznacza się także w celu monitorowania i leczenia chorób autoimmunologicznych (gdy organizm atakuje własne tkanki np. stwardnienie rozsiane, toczeń) czy nowotworowych. Badanie CRP wykonuje się także w przypadku przeszczepów (by monitorować ewentualne odrzucenie), chorób sercowo-naczyniowych, zapaleniu trzustki itd.

 

Od czego zależy wartość CRP?

Jest ona zależna od wielu składników, takich jak: płeć, waga ciała, rasa, wiek, a także od tego, czy dana osoba pali papierosy i bierze leki. Wpływ na wysokość CRP ma nawet nasz jadłospis – im mniej w nim węglowodanów i olejów roślinnych, tym wynik niższy.

 

Jakie są normy?

Wartość prawidłowa CRP mieści się w przedziale od 0,08 do 3,1 mg/l, jednak w przypadku niektórych osób (palących papierosy, mających problemy z otyłością czy nadciśnieniem tętniczym) może wynosić nawet do 10 mg/l.

 

NORMY:

CRP od 3,1 do 10 mg/l duże prawdopodobieństwo reakcji zapalnej (zakażenia) w organizmie
CRP < 40 mg/l łagodne zapalenia, infekcje
CRP < 200 mg/l infekcje bakteryjne
CRP < 500 mg/l ciężkie zakażenia bakteryjne i oparzenia

 

Największe, trzycyfrowe i większe wartości CRP występują u chorych na nowotwory złośliwe (zwłaszcza układu krwionośnego).


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz