ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

CRP, inaczej poziom stężenia białka C-reaktywnego, to stosunkowo nowy sposób na wykrywanie stanu zapalnego w organizmie. Gdy CRP rośnie – wiadomo, że ma miejsce infekcja.

 

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) wykonuje się z krwi. Tego typu białka produkowane są wpływem cytokin zapalnych (glikoproteid uwalnianych przez aktywowane komórki różnych tkanek. Ich nazwa pochodzi od greckich słów citos, czyli komórka oraz kinesis – ruch) w wątrobie, komórkach tłuszczowych oraz ściankach naczyń tętniczych. Kiedy organizm walczy ze stanem zapalnym, wartość CRP może wzrosnąć nawet 1000-krotnie w ciągu doby! (tak jest w przypadku np. ciężkich urazów czy ostrych zakażeń bakteryjnych).

Koszt badania nie jest wysoki (w prywatnym laboratorium wynosi od 10 do 15 złotych).

Reklama

 

Przesłanki do badania CRP

CRP oznacza się w krwi osób, u których podejrzewa się infekcje. Poziom tego markera oznacza się także w celu monitorowania i leczenia chorób autoimmunologicznych (gdy organizm atakuje własne tkanki np. stwardnienie rozsiane, toczeń) czy nowotworowych. Badanie CRP wykonuje się także w przypadku przeszczepów (by monitorować ewentualne odrzucenie), chorób sercowo-naczyniowych, zapaleniu trzustki itd.

 

Od czego zależy wartość CRP?

Jest ona zależna od wielu składników, takich jak: płeć, waga ciała, rasa, wiek, a także od tego, czy dana osoba pali papierosy i bierze leki. Wpływ na wysokość CRP ma nawet nasz jadłospis – im mniej w nim węglowodanów i olejów roślinnych, tym wynik niższy.

 

Jakie są normy?

Wartość prawidłowa CRP mieści się w przedziale od 0,08 do 3,1 mg/l, jednak w przypadku niektórych osób (palących papierosy, mających problemy z otyłością czy nadciśnieniem tętniczym) może wynosić nawet do 10 mg/l.

 

NORMY:

CRP od 3,1 do 10 mg/l duże prawdopodobieństwo reakcji zapalnej (zakażenia) w organizmie
CRP < 40 mg/l łagodne zapalenia, infekcje
CRP < 200 mg/l infekcje bakteryjne
CRP < 500 mg/l ciężkie zakażenia bakteryjne i oparzenia

 

Największe, trzycyfrowe i większe wartości CRP występują u chorych na nowotwory złośliwe (zwłaszcza układu krwionośnego).