Która kobieta nie marzy o odchudzaniu bez wyrzeczeń, płaskim brzuchu, jędrnych udach i pośladkach, gładkiej skórze pozbawionej cellulitu? No właśnie w ten sposób reklamowane są cudowne plastry odchudzające. Wystarczy nakleić plaster na suchą, oczyszczoną skórę, w miejscu, gdzie gromadzi się najwięcej tłuszczu i zdjąć po upływie 24 godzin. Czy rzeczywiście ten prosty zabieg pozwoli nam schudnąć?

 

Odchudzanie bez wyrzeczeń

Tym hasłem można również zareklamować wspomniane plastry. Stanowią one idealne rozwiązanie dla osób z natury leniwych, niecierpliwych, lubiących kanapowe życie i śmieciowe jedzenie oraz wierzących w cuda. Większość z nas przynajmniej raz w życiu próbowała schudnąć za pomocą modnej diety. Zwykle zapał szybko mijał, a wracały kilogramy, czyli pojawiał się efekt jo-jo. Prawidłowe odchudzanie to proces wieloetapowy i rozłożony w czasie. Zdrowa, zbilansowana dieta odchudzająca w połączeniu z aktywnością fizyczną może przynieść efekty. Po pierwsze trzeba się oczyścić. Przez dwa tygodnie wprowadzić do diety potrawy płynne – świeżo przyrządzone soki, napoje, zupy. Dzięki temu żołądek nieco się obkurczy, a organizm odda zapas wody. To dopiero podstawa do odchudzania. Zdrowa, zbilansowana dieta powinna składać się z różnorodnych produktów. W jej skład muszą wchodzić owoce i warzywa, mięso (zarówno białe, drobiowe, jak i czerwone – źródło najlepiej przyswajalnego żelaza). Organizm potrzebuje też węglowodanów, a nawet trochę tłuszczu. Ale najważniejsze jest białko. Podczas odchudzania musimy go dostarczać wyjątkowo dużo, by organizm nie czerpał energii ze spalania komórek mięśni. Przedstawiając to bardziej obrazowo – połowa dania obiadowego to warzywa, 1/4 – mięso lub ryba, reszta – produkty zbożowe.

Reklama

 

Niezbędny wysiłek fizyczny

Powiedzmy sobie – cudownej diety nie ma! Zapasy tłuszczu gromadzone przez wiele lat – nie znikną w kilka tygodni. Gdy uczyniliśmy już pierwszy krok warto pokusić się o odrobinę wysiłku fizycznego. Organizm spala dostarczane mu składniki tylko wtedy, gdy dysponuje tlenem. Przejście normalnym krokiem 1,5 km sprawi, że stracisz 150–200 kcal. Regularny ruch nie tylko przyśpieszy spalanie kalorii, ale też wpłynie na twoje samopoczucie.

Zacznijmy od 20-minutowych dawek 3 razy w tygodniu. Tkanka tłuszczowa zaczyna być zużywana przez organizm dopiero po 30 minutach od rozpoczęcia treningu o umiarkowanej intensywności. Stopniowo można zwiększać trening do 45–60 minut. Wybierzmy ćwiczenia, które sprawiają nam największą przyjemność (np. pływanie, jazdę na rowerze czy aerobik).

 

Wspomóż się suplementami diety

Żeby skutecznie schudnąć, trzeba również zmienić styl życia i znaleźć sobie sprzymierzeńców w walce z nadliczbowymi kilogramami. Jednym z nich są suplementy diety, których składniki hamują apetyt, wspomagają spalenie tłuszczu, uzupełniają niedobory żywieniowe, regulują gospodarkę wodną czy przyspieszają przemianę materii. Wiele z nich to prawdziwe hity na rynku, które zdobyły uznanie osób z pierwszych stron gazet.

Jedno jest pewne – schudnąć może każdy, choć nie każdemu zajmie to tyle samo czasu. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i rozpocząć walkę o szczupłą sylwetkę już dziś.