Cukinia (czasami nazywana również kabaczkiem) pochodzi z rodziny dyniowatych. Młode warzywo z wyglądu przypomina ogórek. Gdy dojrzeje, osiąga długość nawet 40 centymetrów i waży do 3 kilogramów.

 

Cukinię można spożywać na surowo (w sałatkach), gotowaną, duszoną, pieczoną, a także smażoną. Najlepsze w smaku są owoce lekko niedojrzałe. Można je zacząć zbierać, gdy osiągną zaledwie 10 centymetrów długości, jednak najczęściej czeka się do momentu, gdy będą przynajmniej dwa razy większe. Trzeba jednak pamiętać, że w środku nie powinny się zdążyć wykształcić gniazda nasienne, które nie nadają się do spożycia.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Właściwości

Istnieje kilka odmian cukinii – ciemnozielone, żółte lub pasiaste. Wszystkie zawierają białko, węglowodany, błonnik, fosfor i wapń. Warzywa te mają także w składzie witaminy A, C, K i z grupy B. W prawie 90 procentach cukinia składa się z wody, dlatego jest niskokaloryczna (15 kcal w 100 g) i doskonała dla osób na diecie oraz tych o delikatnym żołądku (jest lekkostrawna). Posiada również właściwości odkwaszające, pomaga więc cierpiącym z powodu zgagi czy refluksu.

Jest też warzywem „bezpiecznym”, wolnym od metali ciężkich, których nie absorbuje w tak dużym stopniu, jak niektóre inne rośliny. Sprzyja przemianie materii.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz